מגבר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מגבר הוא כל מתקן העושה שימוש בכמות קטנה של אנרגיה לשליטה על מקור אנרגיה גדול יותר. כיום המונח משמש בעיקר לתיאור מגבר חשמלי, אך ישנם גם מגברים המבוססים על אנרגיות אחרות, כגון מגברים מגנטים ומגברי אור.

המגבר החשמלי משמש ברדיו, במשדרי ומקלטי טלוויזיה, במיקרו מחשבים, בכלי נגינה חשמליים, מכשור אנליטי ובכל מיני מכשירים אלקטרוניים וספרתיים אחרים. הרכיבים החשובים ביותר של המגבר הם ההתקנים הפעילים, כמו שפופרות הריק והטרנזיסטורים.

אופן פעולה

לעיתים ניתן להפוך אות פיזיקלי כלשהו לאות חשמלי בדרך כלל חלש, בעזרת מערכת מגברים ניתן להשתמש באות לצרכים מגוונים. למשל רשמקול קולט את תנודות הקול וממיר אותן לאותות חשמליים חלשים, האותות החשמליים נשלחים לטרנזיסטור או לשפופרת ריק שם הם משמשים כמתג לאותות חשמליים בעוצמת זרם גדולה יותר, התהליך ממשיך וחוזר חלילה עד להגעה לעוצמה הדרושה שבה נשלחים האותות החשמליים לרמקול ההופך אותן לתנודות קול חזקות.

סוגי מגברים

  1. מגבר אות נמוך - קדם מגבר
  2. מגבר אות בינוני - עובד עם 0dB, לא לינארי
  3. מגבר אות גבוה (מגבר הספק) - Power Amp .

מגבר אות גבוה נועד לקבל עוצמת קו (Line Level = 0dB)

תכונות של מגבר אות גבוה:

התנגדות כניסה גבוהה. התנגדות מוצא נמוכה מאוד.

מגבר לינארי:

מגבר לינארי הוא מגבר בו פונקציית המעבר אינה תלויה בסיגנל הכניסה.

Out=In*A כאשר A הוא מקדם הגברה

מגבר לא לינארי:

מגבר לא לינארי הוא מגבר שבו פונקציית המעבר תלויה בכניסה.

תופעות המתרחשות במגברים

אפקט מילר - הקיבול השקול בכניסה למגבר מתח מהפך עולה בשל הגדלת השפעתו של הקיבול המחובר בין צומתי הכניסה והיציאה של המגבר. ככל שההגבר גדול יותר כך גדל גם קיבול זה.

הגבלת Slew Rate - Slew Rate הוא מדד המציג את יחס השינוי של המתח במוצא המגבר כתלות בזמן. כאשר מתח הכניסה עולה מעל סף מסוים היחס הנ"ל קטן עד שהשינויים יהיו זניחים ומגיעים לרוויה בלינאריות המגבר.זהו אפקט של אות גדול, כאשר הוא תלוי במתחי ההזנה ובקיבול המגבר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.