מדינות ברית המועצות לשעבר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מדינות ברית המועצות לשעבר הן המדינות העצמאיות שנוצרו עם התפרקות ברית המועצות. הגדולה והחזקה במדינות אלה היא רוסיה, ואתה נכללות בקטגוריה זו עוד 14 מדינות. עשר ממדינות אלה, ובראשן רוסיה, מרכיבות את "חבר המדינות", שהמדינות החברות בו משתפות פעולה בנושאי סחר, ביטחון, לחימה בפשיעה, מדיניות חוץ ורישוי קניין רוחני.

בנוסף למדינות החברות בחבר המדינות, טורקמניסטן היא "חברה נלווית" משנת 2005 ואוקראינה היא "חברה בפועל". גאורגיה הייתה חברה בחבר המדינות ופרשה פורמלית ב-17 באוגוסט 2009. עוד נמנות עם מדינות ברית המועצות לשעבר המדינות הבלטיות - ליטא, לטביה, ואסטוניה, שהעדיפו להיות חברות באיחוד האירופי ולא רצו כל קשר עם רוסיה.

מפעל משותף לכל מדינות ברית המועצות לשעבר הוא גביע אלופות חבר המדינות.

ברוסיה נשמעים קולות הקוראים ומגדירים את מדינות ברית המועצות לשעבר כמדינות "קרובות לרוסיה", וכ"אזורי הגמוניה רוסית" שרוסיה "רואה בהם עניין רב". לאחר נפילת ברית המועצות, ניסתה רוסיה במאמצים רבים לשמר ולו מעט מההשפעה שלה בשטחי הברית לשעבר. בשל כך, ב-8 בדצמבר 1991 היא הקימה את חבר המדינות, בניסיון להכפיף את מרותה על מדינות אלו. בשנים הבאות חתמה רוסיה הסכמים רבים עם מדינות ברית המועצות לשעבר, על מנת להגביר את תלותן בה. עם זאת, רוב ההסכמים לא מולאו, ורוב מדינות הקווקז ואירופה המזרחית החלו להתקרב למערב. אך בשונה ממדינות הקווקז ואירופה המזרחית, מדינות אסיה התיכונה נשארו ברובן תחת הגמוניה רוסית. גורם מרכזי שהשפיע על מדיניות החוץ הרוסית באשר לשכנותיה הוא העובדה שמיעוטים רוסיים נכבדים חיו במדינות אלו טרם נפילת ברית המועצות, ונשארו שם לאחר מכן. בעיה זו מחריפה כאשר ישנם מיעוטים רוסיים רבים סמוך לגבול הרוסי, כגון באוקראינה ובקזחסטן, אשר רוצים להסתפח לרוסיה.

רוסיה שומרת על בסיסיה הצבאיים בארמניה, בבלארוס, בקירגיזסטן, במולדובה, באוקראינה ובטג'יקיסטן.

המדינות העצמאיות שנוצרו בעקבות התפרקות ברית המועצות (המספרים מייצגים את סדר המדינות אלפביתית על פי שמותיהן באנגלית): 1. ארמניה. 2. אזרבייג'ן. 3. בלארוס. 4. אסטוניה. 5. גאורגיה. 6. קזחסטן. 7. קירגיזסטן. 8. לטביה. 9. ליטא. 10. מולדובה. 11. רוסיה. 12. טג'יקיסטן. 13. טורקמניסטן. 14. אוקראינה. 15. אוזבקיסטן