מדעי הרפואה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מדעי הרפואה (או מדעים ביו-רפואיים) הוא תחום הכולל מספר דיסציפלינות משיקות במדעי החיים והרפואה, ושם דגש על הקישור בין המדעים השונים לגוף ומצביו. רבים מהתחומים חופפים למדעי החיים כגון פיזיולוגיה, אימונולוגיה, גנטיקה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, ביולוגיה מולקולרית, אפידמיולוגיה, אמבריולוגיה, היסטולוגיה, ציטולוגיה, פרזיטולוגיה, פתולוגיה ופרמקולוגיה. המונח "מדעי הרפואה" משמש בעיקר בהקשרים אקדמיים, כשמו של חוג להוראה ולמחקר או כשם התואר הניתן בסיום הלימודים.

מדעי הרפואה הוא תחום מדעי שבתואר הראשון נלמד בשילוב עם מדעי הטבע והחיים כך שתלמידיו מקבלים תואר בוגר במדעים (Bs.c), בשונה מתלמידי סיעוד, פיזיותרפיה או ניהול מערכות בריאות, אשר אלה דיסציפלינות שונות העושות שימוש במדעי הרפואה.

בארץ סטודנטים לרפואה בתוכנית השש-שנתית מקבלים בסיום השנה השלישית תואר במדעי הרפואה, ולאחר מכן ממשיכים ללימודי השנים הקליניות כדי לקבל את התואר MD, בעוד שברוב ארצות אירופה סטודנטים לרפואה לומדים ישירות לתואר MD ללא קבלת התואר במדעי הרפואה, למעט הולנד למשל שבה מבנה לימודי הרפואה שונה וכולל שלושה שלבים (תואר ראשון ושני, ושנת מיומנות). בכל אופן קבלת התואר במדעי הרפואה היא הליך טכני בלבד מכיוון שהסטודנטים באירופה ובארץ לומדים דברים זהים.

מדעי הרפואה כוללים כמעט את כל הדיסציפלינות השייכות לרפואה למעט המיומניות הקליניות, לכן נושאי תואר ראשון ושני ואפילו שלישי (Ph.d) במדעי הרפואה, אינם מוסמכים לטפל בחולים בשל חוסר המיומנות הקלינית. עיקר העיסוק של נושאי תואר זה הוא הוראה בתחום או מחקר במעבדה, או לחלופין להמשך ללימודי רפואה בתוכנית ארבע שנתית. לימודים במדעי הרפואה מתקיימים גם באוניברסיטאות שבהן אין לימודי רפואה. בישראל התואר נלמד באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטה העברית ("מדעים ביו-רפואיים") ובאוניברסיטת אריאל ("קדם רפואה").

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדעי הרפואה בוויקישיתוף
P medicine Colored Flat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0