מוזילה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Mozilla
Mozilla logo
סוג יישומי קוד פתוח
תקופת הפעילות 1998–הווה (כ־25 שנים)
 
http://mozilla.org

מוזילהאנגלית: Mozilla) הוא כינוי כללי לארגונים ולמוצרי תוכנה הקשורים לטכנולוגיות אינטרנט שפיתחה חברת נטסקייפ בשנות התשעים של המאה העשרים, ושהמשיכו להיות מפותחים במסגרות אחרות לאחר דעיכת נטסקייפ בראשית המאה ה-21:

 • בשנות התשעים השם "מוזילה" שימש בעיקר כינוי פנימי לדפדפן שפיתחה חברת נטסקייפ ושהופץ לציבור בשמות Netscape Navigator או Netscape Communicator.
 • משנת 1998 נטסקייפ הפכה את פיתוח הגרסה הבאה של הדפדפן ושל תכנות האינטרנט הנלוות למיזם תוכנה חופשית, שקיבל את השם "מוזילה". בשנים הראשונות של הפיתוח שלו המוצר עצמו נקרא "מוזילה" ומשנת 2004 הוא הופץ בעיקר בשם "פיירפוקס", אם כי בגרסאות אחרות הוא המשיך להיקרא "מוזילה".
 • קרן מוזילה, מוסד ללא כוונת רווח המקדם את הפיתוח של התכנה של מוזילה ואת המטרות הרעיוניות של אינטרנט פתוח ונגיש, כגון תמיכה בתקנים של World Wide Web Consortium, בהתאם ל"מניפסט של מוזילה".[1]
 • חברת מוזילה (Mozilla Corporation) המקדמת את אותן המטרות במישורים שדורשים ניהול מסחרי.
 • קהילת מוזילה - רשת של מתנדבים, אשר מפתחים, מתרגמים ומקדמים את המוצרים והמטרות הרעיוניות של ארגוני מוזילה ברחבי העולם.

מקור השם

השם Mozilla מורכב משני שמות: Mosaic (מוזאיק), הדפדפן הגרפי הראשון שפותח, באמצע שנות ה־90, על ידי המרכז הלאומי ליישומים של מחשבי על בארצות הברית, ו־Godzilla (גודזילה), מפלצת שתוארה לראשונה בקומיקס יפני.

היסטוריה

לוגו מוזילה בעבר
דפדפן מוזילה
עורך HTML של מוזילה

מארק אנדרסון, ראש צוות הפיתוח של מוזאיק (יחד עם רוב שאר חברי הצוות), פרש מNCSA שפיתח אותו והקים את חברת נטסקייפ (Netscape), שפיתחה את הדפדפן המסחרי הראשון, שנקרא Netscape Navigator. הקמע של החברה החדשה היה מפלצת ירקרקה, דמוית דינוזאור קטן וחביב, שנקראה "מוזילה". פסל שלה היה מונח בלובי של בניין החברה עד לסגירתה ביולי 2003. מוזילה היה גם שם הקוד הפנימי בחברה לפרויקט הדפדפן. השם היה אמור להיות בשימוש בחברה, אולם השם Mosaic כבר לחברה אחרת, והם לא הסכימו לוותר על השם.[2]

בשנת 1998, עם הקטנת חלקה של נטסקייפ בשוק הדפדפנים העולמי לטובת הדפדפן של מיקרוסופט (Internet Explorer), החליטה הנהלת החברה, לשחרר את קוד המקור של הדפדפן תחת רישיון חופשי רישיון הקוד הפתוח ולהמשיך לפתח אותו בשיתוף קהילת המשתמשים העולמית, בתקווה שהדפדפן החדש יתאים יותר לצורכיהם של המשתמשים.

עד מהרה התברר שהדפדפן של נטסקייפ, שפיתוחו החל כארבע שנים קודם לכן, היה כבר עמוס טלאים ותיקונים, ושיהיה קשה מאד להמשיך את פיתוחו על ידי הקהילה. בשנת 1999 הוחלט לזנוח את הקוד המקורי, לרבות מנוע התצוגה, ולהתחיל לכתוב דפדפן חדש כמעט מאפס. מסיבה זו, דפדפן Netscape Navigator 5.0 מעולם לא הוצא לאור.

הפרויקט החדש קיבל את השם "מוזילה", על שם הקמע של החברה האם. עד מהרה התקבצה סביב הפרויקט קהילה של מפתחים, ותוך כשנתיים כבר שוחררו גרסאות ראשונות שהיו שמישות, ואף הפכו לנפוצות בגנו/לינוקס, אם כי הן עדיין היו רחוקות מלהיות שימושיות ויציבות עבור הציבור הרחב. חברת נטסקייפ, שחיכתה לסיום הפרויקט בכיליון עיניים, בעודה רואה כיצד הדפדפן הקודם שלה הולך ומאבד את אחיזתו בשוק, הוציאה את גרסה 6.0 של הדפדפן שלה על בסיס אחת הגרסאות המוקדמות (Milestone 18). היא ספגה ביקורת קשה על כך, משום שהדפדפן ירש ממוזילה באגים רבים, שתוקנו רק מאוחר יותר, וגרם לה בכך נזק תדמיתי. עם זאת, ככל שהתקדם פרויקט מוזילה, הלך והשתפר הקוד ביציבותו ואיכותו.

אף על פי שמוזילה שוחררה כמוצר בפני עצמו, נטסקייפ המשיכה לארוז מפעם לפעם גרסאות נטסקייפ, אשר, כמו גרסה 6, התבססו על מוזילה, והוסיפו עליו מספר הרחבות קנייניות.

בקיץ 2003 החליטה חברת AOL, שרכשה את חברת נטסקייפ ב־1999, לסגור את החברה ולהפסיק את פיתוח הדפדפן. במקביל, הוקם ארגון ללא מטרות רווח, בשם קרן מוזילה, שהמשיך את פיתוח הדפדפן באופן עצמאי. AOL העבירה לארגון החדש את הזכויות על השימוש בשם "מוזילה", וכן התחייבה לתרום לו 2 מיליון דולר. גם חברות אחרות, ובהן IBM וסאן מיקרוסיסטמס, התחייבו לתרום לארגון החדש כדי להבטיח את המשך פיתוח הדפדפן.

ב־10 במרץ 2005 הכריזה קרן מוזילה כי תפסיק את פיתוח דפדפן מוזילה, ותספק רק עדכוני אבטחה לגרסה האחרונה שהוצאה, 1.7. עם זאת, הבטיחה הקרן לספק את תשתית הפיתוח הדרושה, אם תתגבש קהילת מפתחים שירצו להמשיך את פיתוח מוזילה באופן עצמאי. הקרן החליטה להתמקד בפיתוח הדפדפן Firefox ותוכנת הדואר Thunderbird, המוזכרות למטה, עקב מחסור במשאבים מספיקים כדי לתחזק את שני המוצרים, וגם עקב הפופולריות הרבה ששתי תוכנות אלו צברו, יחסית לחבילת מוזילה.

בסוף 2006 הוערך נתח השוק של הדפדפנים של קרן מוזילה ביותר מ־10% (לעומת 9% באמצע 2005) משוק הדפדפנים, וחלקו גדל בהתמדה.

חבילת מוזילה כוללת (בהתקנה מלאה): דפדפן, עורך HTML, תוכנת דואר וקבוצות דיון, לקוח IRC, ומספר כלי עזר לפיתוח אתרים.

תוכנות נוספות המבוססות על מוזילה

במהלך 2003 החלה קרן מוזילה לפתח ולהפיץ עוד מספר תוכנות המבוססות על חבילת מוזילה המקורית:

 • Firefox, דפדפן שהחל את דרכו כדפדפן ל־Windows וגנו/לינוקס, ובהמשך גם עבור מק. זהו דפדפן בלבד, שבשלב מסוים תוכנן להחליף את מוזילה כדפדפן העיקרי של הקרן לאחר גרסה 1.4. בסופו של דבר הוחלט לבטל מהלך זה ולהמשיך לפתח את שתי התוכנות במקביל, לאור הפופולריות שצבר מוזילה הן בקרב המשתמשים הפרטיים והן בשוק הארגוני, עד שהוחלט להפסיק את פיתוח מוזילה. לאורך ההתפתחות שלו הוא החליף מספר שמות: בתחילה נקרא פניקס, אך שמו שונה ל־Firebird משום שהשם פניקס היה סימן מסחרי של יצרנית BIOS. כאן נתקל בהתנגשות עם תוכנת בסיס הנתונים Firebird המפותחת, כמוהו, בקוד פתוח. עקב כך, התעכבה גרסה 0.8 של הדפדפן עד שנמצא שם שעוד לא היה בשימוש, והשם Firefox נרשם כסימן מסחרי רשום של קרן מוזילה.
 • Camino הוא דפדפן המיועד לסביבת מק בלבד. הוא משתמש במנוע תצוגת ה־HTML‏ "Gecko" של מוזילה, אך ממשק המשתמש שלו הוא טבעי של מק. זאת בניגוד לממשק המשתמש של שני הדפדפנים האחרים, הבנוי באופן בלתי תלוי במערכת ההפעלה, כדי להקל על המרתם למערכות הפעלה שונות. גם דפדפן זה נאלץ לשנות את שמו המקורי מכימרה, לאחר ששם זה נתגלה כסימן מסחרי של חברה אחרת.
 • Thunderbird הוא תוכנת דואר המבוססת על תוכנת הדואר של מוזילה, וזמינה עבור Windows, מק ולינוקס.
 • Calendar, הוא לוח שנה שהתחיל את דרכו כהרחבה לדפדפן מוזילה, ששימשה בעיקר כהדגמה טכנולוגית, אך הוא הולך ומתגבש כתוספת לתוכנת הדואר, הן של מוזילה והן Thunderbird, כדי להפכן לתוכנות ניהול לוח זמנים יעילות יותר, תחת השם Lightning וכתוכנה עצמאית (בשם Sunbird).
 • Firefox for mobile הוא דפדפן למחשבי כף יד המשתמשים במערכות ההפעלה לינוקס, מערכות אנדרואיד או Windows Mobile, המבוסס על טכנולוגיות מוזילה.

בנוסף, קיימים מספר דפדפנים ומוצרים אחרים המבוססים על מוזילה המפותחים על ידי קבוצות וחברות מחוץ לקרן מוזילה.

קהילת מוזילה

בשם "מוזילה" מכונה גם קהילה בינלאומית של אנשים, המכונים "מוזילאים" (Mozillians באנגלית),[3] שנאמנים לשימוש בתוכנות של מוזילה, תורמים לפיתוחן והפצתן וכן תומכים ברעיונות של "אינטרנט פתוח" בהתאם למניפסט של מוזילה.[1] בין היתר, עוסקים אנשי קהילת מוזילה בדברים הבאים:

 • תרגום התכנות של מוזילה לשפות שונות. נכון לשנת 2012, מוצרי מוזילה זמינים בכ־100 שפות.
 • קידום תקני רשת של ארגון World Wide Web Consortium – יצירת קשר עם אתרים שאינם מתוכנתים לפי התקן ושכנוע בעלי האתרים לשנות אותם בהתאם לתקן, כתיבה על כך בבלוגים, הרצאות בכנסים. זה נעשה באופן עצמאי וגם באופן מאורגן, באמצעות "נציגי מוזילה" (Mozilla Reps באנגלית).[4][5][6]
 • ארגון מפגשים מקומיים ובינלאומיים של משתמשים ומפתחים של מוזילה.
 • תמיכה בהתנדבות במשתמשים של מוצרי מוזילה בפורומים ובערוצי צ'אט ב־IRC.
 • ארגון אירועים חינוכיים לילדים ובוגרים שמעוניינים בטכנולוגיות אינטרנט, למשל בתוכנית "האקאזאור".[7]
 • בדיקת גרסאות ניסיוניות של מוצרי מוזילה ודיווח באגים.

חלק מהפעילויות נעשות באופן עצמאי על ידי חובבי מוזילה, וחלקן נתמכות על ידי קרן מוזילה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוזילה בוויקישיתוף

הערות שוליים