מונא מארון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מונא מארון
منى مارون
מונא מארון 1 (cropped).jpg
לידה 3 בדצמבר 1970 (גיל: 51)
תפקיד יו"ר ראש חוג לנוירוביולוגיה באוניברסיטת חיפה
2011: ראש המכון לחקר לחץ פסיכולוגי- אוניברסיטת חיפה
2013: פרופסור חבר בחוג לנוירוביולוגיה

מונא מארוןערבית: منى مارون) היא פרופסור ערבייה-ישראלית לפסיכולוגיה, עוסקת בחקר המוח - נוירוביולוגיה של למידה וזיכרון וחקר רגשות; ראש החוג לנוירוביולוגיה באוניברסיטת חיפה.

ביוגרפיה

מארון בעוספיה, ישראל, למשפחת מארון ערבית-נוצרית, מארונית משכילה שרוב בניה ובנותיה רכשו תארים אקדמיים. הוריה, לויס ונביהה חוא מארון, גרים בעוספיה, שם גדלה יחד עם אחיותיה לטיפה, וסילה ומנאל.

מארון למדה בבית הספר היסודי בעוספיה. בהמשך למדה בחטיבת ביניים בבית ספר אורט עוספיא, ובתיכון בבית הספר הערבי-אורת'ודוקסי בחיפה.

בשנת 1992 קיבלה מארון תואר ראשון בפסיכולוגיה ואנגלית מאוניברסיטת חיפה. ב-1996 סיימה תואר שני במגמה לפסיכוביולוגיה בחוג לפסיכולוגיה באותה אוניברסיטה ובשנת 2000 סיימה בה את התואר השלישי בפסיכוביולוגיה. את הפוסטדוקטורט עשתה בצרפת באוניברסיטת PARIS XI, במעבדה לחקר הלמידה וזיכרון ORSAY FRANCE-NAMC.

מתגוררת בעוספיה.

קריירה אקדמית

מארון היא פרופסור חבר וראש חוג לנוירוביולוגיה חקר הביולוגיה של מערכת העצבים והמוח באוניברסיטת חיפה. מארון היא האישה הראשונה מהכפר שלה, עוספיה, אשר סיימה דוקטורט והיא הפרופסורית הערבייה הראשונה למדעי המוח בישראל.

מארון חוקרת את הבסיס העצבי של הפרעת חרדה פוסט-טראומה במודל מעבדתי בחולדה. במסגרת מחקריה על האפשרות למחוק זיכרונות של פחד פיתחה חסם שניתן בהזרקה. חסם זה מונע את הפעלתה של המולקולה AKT, שיש לה תפקיד מכריע בתהליכים המשפיעים על היווצרות הזיכרון. כאשר מולקולה זו אינה יכולה לפעול, לא נוצרת תגובת פחד. יותר מכך, הזרקה חד פעמית של החסם בחלון זמן ספציפי יכולה למחוק זיכרון של פחד ספציפי, ולמנוע את ההופעה מחדש של תגובת הפחד. טיפול זה יכול לסייע בטיפול בתסמונת פוסט טראומתית. מארון שוקדת גם על מחקר פרה-קליני הבודק אם לחומר מסוים יש יכולת למחוק זיכרונות טראומטיים, בתקווה לתרגם בסופו של דבר את הממצאים לצורך מציאת פתרון עבור חולים הסובלים מהפרעה טראומטית. המחקר גילה כי הזרקת חומר זה לחיות יכולה לבטל זיכרון של פחד וכי קיימים הבדלים התפתחותיים במנגנונים המווסתים זיכרון של פחד בגורים, בהשוואה לחיות בוגרות. מכאן ניתן להניח שגם אצל בני אדם יידרשו טיפולים שונים עבור ילדים ועבור מבוגרים.

בשנת 2015 התפרסם המאמר ה-40 שלה.

פעילות ציבורית

  • משתתפת פעילה ב"ימי המוח", הנערכים בישראל כל שנה, בעיקר בתחום הגברת המודעות למדעי המוח בבתי ספר ערביים.
  • הייתה חברה בעמותת אל-מראם, שמטרתה להגביר מודעות של תלמידים ערביים לנושאים מדעיים.
  • כיהנה כחברה בוועדת שיפוט של מלגת נשיא המדינה פרס, 2013 במדעי המוח.
  • השתתפה בסרט מטעם האיחוד האירופאי לעידוד בנות לפנות לקריירה מדעית.

הוקרה

  • נבחרה לאשת השנה בספטמבר 2013 מטעם ליידי גלובס והייתה לאישה הערביה הראשונה בישראל שזכתה לתואר זה בתחום מדעי החיים והטבע.
  • נבחרה לאחת מבין 50 הנשים המשפיעות בישראל על ידי סקר פורבס.

קישורים חיצוניים

סרטונים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0