אורט ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל רשת אורט ישראל
סמלילה הראשון של רשת אורט בישראל משנת 1949
סמלילה הקודם של רשת אורט, אשר היה בשימוש עד ראשית שנות האלפיים

אוֹרט ישראל (ORT - ראשי תיבות ברוסית של Общество Ремесленного Труда, תעתיק: אוֹבְשצֶ'סְטְבוֹ רמֵסְלֶנוֹגוֹ טרוּדַה, תרגום: "האגודה למלאכה מקצועית") היא רשת החינוך הגדולה ביותר בישראל לטכנולוגיה ולמדע, הפועלת בישראל מאז 1949 כחברה לתועלת הציבור.

הרשת מפעילה כ-210 מוסדות חינוך ובהם מכללות להנדסאים, בתי-ספר תיכוניים וחטיבות ביניים, ובית ספר יסודי אחד, ביותר מ-55 רשויות מקומיות.

כ-100,000 תלמידים וסטודנטים לומדים מדי שנה בבתי הספר ובמכללות של אורט ועד כה הכשירה הרשת כ-600,000 בוגרים, תלמידי הרשת מגיעים מכל שכבות ומגזרי האוכלוסייה במדינת ישראל.

היסטוריה

ד"ר אהרן סינגלובסקי, יושב ראש איגוד אוֹרט העולמי

ראשיתו של אוֹרט ישראל הייתה בשנת 1948, כאשר אהרון סינגאלובסקי, יושב הראש של World ORT, הגיע לארץ. עם התרחבות ההגירה לארץ ישראל מארצות צפון אפריקה, אירופה, והמזרח התיכון במידה דרמטית, הופיעו בעיות חדשות של קליטה ושיקום. בשעה זו היה צורך לשלב את אלפי העולים החדשים בחברה החדשה, ולשם כך היו דרושים מקומות עבודה והכשרה מקצועית. רבים מאנשי הצמרת של המדינה תמכו ברעיון, כמו זלמן שזר, שהיה אז שר החינוך ולימים נשיא המדינה, זלמן ארן, שלימים היה שר החינוך, ומרדכי בנטוב, שר השיכון. ההנהלה שכרה בניין נטוש ביפו, ומבנה נוסף ברחוב הנביאים בירושלים.

בית הספר הראשון של "אוֹרט" בישראל נפתח ביפו בשנת 1949[1]. ראשיתו הייתה צנועה מאד וניתנו בו רק קורסים מזורזים לחיילים משוחררים, כדי להקל עליהם את ההשתלבות בחיים הכלכליים של המדינה. בראש בית הספר עמד המהנדס צבי ריבלין. כך נוסדה רשת אורט ישראל, וזו גם הייתה ראשיתו של החינוך הטכנולוגי במדינת ישראל. בית הספר פעל ברציפות במשך שבע שנים בתנאי צפיפות קשים. הקורסים הראשונים היו במסגרות, נגרות, תפירת פיג'מות, אריגה, רדיו, חשמל ותיקוני מכונות כתיבה. מאות רבות של חיילים משוחררים ועולים חדשים עברו דרך בית הספר, ולמדו בדרך כלל בכיתות ערב. בסוף שנות החמישים הצליחה אורט לפתוח את בית הספר החדש והמודרני ביותר בתל אביב, בית הספר על שם סינגלובסקי.

התרחבותו של הארגון

במהלך שנות השישים התעצמו הצרכים, ואורט החלה להתרחב, מספר התלמידים ברשת הוכפל, ושב והוכפל בשנות השבעים. רשויות החינוך בישראל החליטו לתת עדיפות ראשונה לחינוך הטכנולוגי והמקצועי, ודרשו להקים עוד ועוד בתי ספר מתאימים למטרה זו. בין השנים 1960 ל-1975 התווספו לרשת 60 בתי ספר ויחד מנתה הרשת 80 בתי ספר בסך הכל. כך אחרי עשור היה מספר התלמידים באורט למעלה מ-70,000. בתי הספר החדשים הוקמו לא רק בערים הגדולות, אלא גם בקיבוצים, בערי הפיתוח, בישיבות ואף בקרב האוכלוסייה הערבית.

ב-2007 נפרדו רשת World ORT ואורט ישראל. World ORT החליפה את שמה בישראל ל"קדימה מדע"[2].

אורט ישראל בשנות האלפיים

מאז תחילת המאה ה-21 ניכרת התרחבות של הרשת, אשר שמה לה כיעד מרכזי טיפוח בתי ספר המגדירים עצמם כמעניקי חינוך טכנולוגי-מדעי ברמה גבוהה. מוסדות רשת אורט פרושים ברחבי הארץ כולה. כל תלמיד עשירי במערכת החינוך העל-יסודי הוא תלמיד רשת אורט ישראל. מדי שנה לומדים במוסדות הרשת כ-100,000 תלמידים, בני-נוער ומבוגרים. הרשת משרתת את כלל אוכלוסיית מדינת ישראל, גאוגרפית ודמוגרפית וקהילות ישראל השונות: ממלכתי (יהודי, ערבי, מוסלמי, נוצרי דרוזי) ממלכתי דתי (ישיבות ואולפניות). לרשת אורט יותר מ-500,000 בוגרים, והיא מעסיקה 8500 עובדי הוראה ועובדי מינהל.

מוסדות רשת אורט

הרשת מפעילה יותר מ-200 מוסדות חינוך והם כוללים עשרות בתי ספר מקיפים (חטיבות הביניים וחטיבות עליונות), בתי ספר תעשייתיים, ומכללות לטכנאים ולהנדסאים המכשירות כ-30% מכח האדם הטכנולוגי במשק הישראלי בתחומים אלה.

מבנה אורט יפו, ששכן ברחוב אפ"ק 8, יפו, 1950
בית הספר "אורט סינגלובסקי" בת"א, 1956

מחקר ופיתוח

מרכז המחקר והפיתוח של רשת אורט ישראל, הוקם על ידי מניה וישראל מושינסקי ממקסיקו[3] בשנת 1972.

מרכז המו"פ ע"ש מושינסקי, 2015

המרכז נועד להכשיר את המורים של הרשת בדרכי הפעולה והיישומים של הטכנולוגיות החדשות בהן נעשה שימוש במגמות המתקדמות של אורט. המרכז הפדגוגי הפך לדגם עבור מרכזי מידע אחרים בכל העולם. המרכז הוקם במתחם קמפוס תיכון אורט סינגלובסקי, ולא במקרה. צוות בעל דמיון נבחר כדי לנהל מחקר ולהשתמש ביצירתיות שלו, בעודו מלמד ולומד חומרים שפותחו ונוסו במקום על תלמידיו המבריקים במעבדות הסמוכות. מרכז המו"פ פיקח על ייצורם של ספרי עזר טכנולוגיים לתלמידים ולמוריהם. הם תורגמו לשפות רבות, והגיעו לתלמידי אורט בכל מקום.

לאורך השנים המשיך מרכז המו"פ של אורט להעמיד סטנדרט של חדשנות והתקדם יחד עם הטכנולוגיה המשתנה. בוצע מעבר מספרי לימוד לפיתוח לשיטות לימוד באמצעים מקוונים ומערכות מידע. המרכז מונה כיום למעלה מ-100 עובדים, והוא אחראי על הפיתוח הפדגוגי החדשני של הרשת כולה. המרכז אף מייצא תוכניות לימוד לחו"ל, לקהילות יהודיות ושאינן. מדי שנה לוקח מרכז המו"פ של אורט חלק בפרויקטים בינלאומיים בתחומי המדע והטכנולוגיה ושמו כמרכז איכותי וחדשני, הולך לפניו.

נשיאים, יו"ר הדיקרטוריון והמנהלים הכלליים של אורט ישראל

נשיאי אורט ישראל יו"ר דירקטוריון מנכ"לי אורט ישראל
שם תקופת כהונה שם תקופת כהונה שם תקופת כהונה
ד"ר יהודה ביהם 1949-1954 יוסף שמואל שפירא 1960-1964 ד"ר יוסף אמיתי 1949-1950
יוסף שמואל שפירא 1954-1964 אלעזר לוין אפשטיין 1964-1967 יעקב אולייסקי 1950-1966
אלעזר לוין אפשטיין 1964-1968 חיים הרצוג 1968-1974 יוסף חרמץ 1967-1979
חיים הרצוג 1968-1984 עוזיאל שטיינברג 1975-1992 מיכאל אביצור 1979-1983
עוזיאל שטיינברג 1984-2007 זלמן שלו 1993-2000 ישראל גורלניק 1983-1996
פרופ' ברכה רגר 2007-היום ד"ר עוזי צוק 2001-היום עו"ד חיים בן-עמי 1996-2002
צבי פלג 2002- היום

פדגוגיה

באורט נלמדות כ-40 מגמות שונות בתחומי מדע וטכנולוגיה ומדעי החברה והרוח. כ – 60% מתלמידי אורט ישראל לומדים במגמות טכנולוגיות מדעיות.

בשנים האחרונות, אורט השיקה מגמות לימוד ראשונות מסוגן בישראל בתחומי ההנדסה ביו-רפואית, המכטרוניקה, הביוטכנולוגיה, הננוטכנולוגיה, מדעי הסביבה והאלקטרואופטיקה.

במקביל ללימודיהם בתיכון, כ-1,200 תלמידי אורט מצטיינים לומדים במסגרת תוכנית "אורט אקדמיה" לתואר ראשון בטכניון ובאוניברסיטאות המחקר בישראל.

למידה מקוונת

שיטות ההוראה באורט כוללות שילוב של מערכות ללמידה מקוונת באינטרנט וברשתות החברתיות. בין היתר, אורט פיתחה מערכת לניהול למידה על בסיס פלטפורמת קוד פתוח, השיקה בית ספר וירטואלי, והיא תומכת בלמעלה מ-100 אתרי אינטרנט, אשר פותחו באופן ייעודי ומופעלים על ידי מורי הרשת ותלמידיה.

אורט ישראל במגזרים השונים

מתוך חשיבה על חוסנה החברתי והכלכלי של מדינת ישראל, רואה רשת אורט ישראל חשיבות במתן חינוך איכותי, מדעי-טכנולוגי לכל המגזרים.

  • במגזר החילוני – עשרות מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת אורט סינגאלובסקי שבתל אביב. חלקם חטיבות ביניים ותיכונים מקיפים שש-שנתיים.
  • במגזר הדתי – שמונה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת אולפנית אורט טבריה, ישיבת אורט אורות נריה טבריה, והישיבה התיכונית אורט מעלות אשר מיועדים לבנים או לבנות.
  • במגזר החרדי – שבעה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת כפר נוער בכפר זיתים אורט זוהרים, ו"אורט דרך הישר" בעפולה, שמנוהלים בשיתוף פעולה עם מוסדות הרב יצחק דוד גרוסמן. במוסדות אלה לומדים בנים בלבד.
תיכון אורט ביר-האדג' ( بئر هداج) בפזורה הבדואית
  • במגזר הערבי – שבעה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת אורט חלמי שאפעי בעכו, ואורט להנדסה ומדעים בלוד.
  • במגזר הדרוזי - שישה מוסדות בשנה"ל תשע"ה, דוגמת אורט סאג'ור ואורט למדעים ומנהיגות דלית אל-כרמל.
  • במגזר הבדואי - שמונה מוסדות בדרום בשנה"ל תשע"ה, בשבטי המועצה המוקמית אבו באסמה (أبو بسمة) ואחד בצפון, בוואדי סלאמה (سلامة).
  • במגזר הנוצרי - שני בתי ספר, בנצרת ובמעלות תרשיחא.

מדי שנה הרשת ממשיכה להתרחב, ולוקחת תחת ניהולה בתי ספר במגזרים אלה.

שיתופי פעולה

צה"ל

מוסדות שונים ברשת אורט מקיימים קשר הדוק עם צה"ל. המובילים שבהם אורט תעשייה אווירית בלוד המציעה לתלמידיה מגמת מל"ט, ומגמת מכשור ובקרה, וכן אורט חיל האוויר בתל נוף המכשירה את תלמידיה בין היתר למערך הטכני של חיל האוויר. מוסדות אלה מצטרפים למוסדות בהם מתקיים מסלול שוחרות.

שיתוף פעולה זה עם צה"ל הוביל אלפי בוגרי אורט לשרת בתפקידי הנדסה, טכנולוגיה ותקשוב בצה"ל. בוגרי הרשת עוסקים, בין היתר, בפיתוח מערכות קרב מתקדמות למטוסים ולמסוקים ובתכנות מערכות מידע עבור זרועות האוויר, הים, היבשה והמודיעין. לאחר שירותם הצבאי, נקלטים רבים מבוגרי אורט למשרות בתעשייה הבטחונית בישראל, כולל באלביט מערכות, רפא"ל והתעשייה האווירית לישראל.

תעשייה והמגזר העסקי

בשיתוף עם נציגים מטעם התאחדות התעשיינים, מובילה אורט פרויקט לאימוץ בתי ספר על ידי מפעלי תעשייה לצורך היכרות והתנסות מעשית תוך כדי הלימודים. בנוסף, אורט מפעילה מסלול בשיתוף עם משרד הכלכלה להשמת הנדסאים בחברות מובילות במשק.

מיזמים בינלאומיים

אורט מייצגת את ישראל בשיתופי פעולה עם גופים ומוסדות חינוך בעולם. לדוגמה, אורט מובילה קונסורציומים בתחום הננוטכנולוגיה כחלק מתוכניות ה-FP – 7 של האיחוד האירופי, משתתפת במיזם להוראה מרחוק בו משתתפות 10 מדינות מאגן הים התיכון, והייתה מעורבת בפרויקט של הקונסוליה הבריטית לחיבור בין האקדמיה לתעשייה.

אורט ישראל מייצאת תוכניות לימודים בטכנולוגיה מדעים לבתי ספר תיכוניים וחטיבות ביניים באירופה ובארצות הברית. בארצות הברית אורט ישראל פועלת תחת המותג Israel Sci-Tech Schools Network.

ערכי הארגון

עשייתה של אורט ישראל מבוססת על שלושה "דגלים", מתוך מכוונות לכך שהשילוב ביניהם יחזק את חוסנה הערכי, הכלכלי והבטחוני של מדינת ישראל.

דגל הערכים

המבוסס על שימת דגש על הנתינה לזולת, לקהילה ולחברה, טיפוח הזהות היהודית והעצמת המורשות, למען חוסנה החברתי-ערכי של מדינת ישראל. במסגרת דגל זה מפעילה אורט את תוכנית "אורטוב", הפועלת בעשרות מבתי הספר של הרשת. לתנועת "אורטוב" פרויקטים רבים, בכל המגזרים, בתחומים כמו הסברה, רפואה, חניכה, עזרה לקשישים, קיימות, גרעיני נחל ועוד.

חיזוק הפריפריה ומעורבות בקהילה

באמצעות השקעה בפרויקטים חברתיים ובמלגות לסטודנטים, אורט פועלת לחזק את הפריפריה הגאוגרפית והחברתית של ישראל. הפרויקטים של אורט למעורבות בקהילה כוללים שיתופי פעולה עם הג'וינט, קרן יד הנדיב, גוגל ישראל, החברה למתנ"סים וארגונים נוספים. הרשת מטפחת את הזיקה למורשת הלאומית והתרבותית בקרב תלמידיה ועובדיה מכלל המגזרים באמצעות תוכנית לימודי מורשת ואת חשיבות הדו-קיום בין יהודים לערבים בפרויקטים כמו "גשרים לשלום" ו"חיים משותפים" Hangout for Peace בשיתוף עם מרכז פרס לשלום וחברת גוגל ישראל.

מנכ"ל רשת אורט, צבי פלג (מימין), ותלמידים המציגים פיתוחים טכנולוגים במסגרת "שבוע המדע"

דגל החינוך המדעי-טכנולוגי

בשאיפה לכך שהדור הצעיר יבסס את מעמדה של ישראל כמדינת מדע וטכנולוגיה מצטיינת למען חוסנה הכלכלי. כ-65% מתלמידי רשת אורט ישראל לומדים במגמות טכנולוגיות. בוגרי המכללות של רשת אורט ישראל מהווים כ-40% מכלל ההנדסאים במדינת ישראל. רשת אורט ישראל מלמד במוסדותיה השונים כ-30 מגמות בתחומי המדע והטכנולוגיה, מהם מגמות חדשניות, כמו: סייבר, אלקטרו-אופטיקה, ביו-רפואה, וננוטכנולוגיה. הישג של אורט בתחום המדע וטכנולוגיה הוא בדמות המגמה ה"מדעית-הנדסית", מגמת לימוד ברמת בגרות מוגברת. הלימודים במגמה מתבססים על גישות חדשניות בהוראה באמצעות אנלוגיות ובפיתוח פרויקט לימודי בקהיליית לומדים. הנושאים המדעיים-הנדסיים הנלמדים במגמה משלבים תחומי דעת וחידושים כמו הנדסה ביו רפואית, בינה מלאכותית ומושבות בחלל. המגמה פותחה במכון ע"ש גורלניק להשבחת ההוראה והלמידה, מבית מרכז המו"פ של אורט.

דגל טיפוח המצוינות בהוראה ובלמידה

למימוש חינוך איכותי לכלל רובדי האוכלוסייה, למיצוי יכולותיהם של התלמידים ולקידומם החברתי-כלכלי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ חרמץ, י (2002).חיים עם אורט. מחלקת הפרסומים אורט ישראל
  2. ^ דיאנה בחור-ניר, ‏אורט העולמי יחליף שמו בארץ ל"קדימה מדע" בגלל סכסוך על השימוש במותג "אורט", באתר גלובס, 2 בנובמבר 2008
  3. ^ Havell, J., & Ryan, M. (2000). Facing the future: ORT 1880-2000. London:Jane Havell Associates
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0