מורה פרטי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מלומד צעיר ומורהו, דרך לימוד מקובלת לבני אצולה עד תחילת המאה העשרים, רמברנט, שמן על בד, בסביבות 1630, מוזיאון גטי, לוס אנג'לס

מורה פרטי הוא מדריך או מורה אשר מלמד נושא לימודי מסוים לתלמיד יחיד או לקבוצה קטנה של תלמידים במתכונת אשר נקראת שיעור פרטי. תשומת לב כזו מאפשרת לתלמיד לשפר ידע או מיומנויות מהר יותר מאשר בסביבה של כיתה.

בדרך כלל, מורים פרטיים מועסקים על ידי התלמיד, משפחתו או על ידי עמותות כחלק מעזרה לקהילה.

חלק מהמורים מועסקים על מנת לסייע לתלמידים בעלי לקות למידה או הפרעות קשב וריכוז או לתלמידים אשר אינם יכולים ללמוד בקבוצות גדולות וזקוקים לתשומת לב מיוחדת.

ישנם מורים אשר מועסקים כדי לספק חומר מתקדם עבור תלמידים המעוניינים ללמוד מעבר למסגרת הכיתתית או עבור תלמידים המעוניינים בהעשרה בתחומים שונים.

מורה פרטי אינו חייב להיות בעל תעודת הוראה. ניתן אפילו למצוא מורים פרטיים אשר לומדים בבי"ס תיכון.

העבודה כמורה פרטי נפוצה מאד בקרב סטודנטים מאחר שהשכר גבוה מהממוצע לעבודות סטודנטים והשעות גמישות וניתנות להתאמה למערכת השעות של הלימודים.

ניתן למצוא מורים פרטיים במודעות בעיתונים ובמוסדות הלימוד וכן ברשת האינטרנט, בה קיימים אתרים לפרסום וחיפוש של מורים פרטיים. אתרים אלו מאפשרים למורה הפרטי להוסיף מודעה ואף פרופיל מורה ולפרט את מקצועות הלימוד ופרטים נוספים, כגון ניסיון קודם ואזורי לימוד.

בציבור החרדי

בציבור החרדי קמו מספר ארגונים כדי ללמד מלמדים הכשרה מקצועית, בהם הם לומדים על כל הנושאים שקשורים לעולם הלמידה של הילד, החל מכישורי הלמידה כמו הבנה תפיסה חשיבה הבנת הנקרא והקשיים שהרבה מהתלמידים נתקלים בהן כגון קושי בריכוז, בקריאה, בחשיבה או קשיי שפה. וכן הם לומדים על פתרונות לעזור לתלמידים בכל התחומים בו הם מתקשים בכל מיני דרכים שונות ומגוונות.

בין הארגונים: ארגון אחיה בבני ברק לו יש סניפים בכל הריכוזים החרדיים. כמו כן יש ארגון שפועל בשיטת הרב ישעיהו ובר עם סניפים בירושלים בני ברק בית שמש אשדוד חיפה קרית גת קרית ספר וכן סניפים בלונדון אנטוורפן בורו פארק וויליאמסבורג מונסי מונטריאל.

בשנים האחרונות נפוץ שמנהל שולח תלמידים בעלי קשיי למידה לאיבחון מקיף אצל מאבחן מוסמך, במכוני אבחון או באופן פרטי, לאחריו מתקבל סיכום ובו התרשמותו על התלמיד, וכן דרכי טיפול ופתרונות. המלמד הפרטי מקבל את תוצאות האיבחון ועובד על פי ההוראות. כמו כן, מדי מספר שיעורים נדרש ממנו לכתוב סיכום על תהליך העבודה וההתקדמות, ובמקביל ניתנות לו הנחיות להמשך העבודה. המטרה הסופית היא להביא את התלמיד לעמידה בקצב הנדרש ולשילוב במסגרת הלימודים.

ראו גם

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0