סטודנט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סטודנט לומד לקראת מבחן


סטודנט הוא אדם הלומד במוסד להשכלה גבוהה, כגון אוניברסיטה ומכללה, במטרה לרכוש ידע ותואר אקדמי.

הישגים אקדמיים הם התוצר של תפקודו של הסטודנט בתחומי הדעת שהוא לומד[1].

מקור המילה

המילה "סטודנט" באה במקור מהפועל הלטיני "stŭdērĕ" שמשמעותו "לכוון את ההתלהבות אל". בשפה האנגלית לעיתים משתמשים במילה לציון כל תלמיד, אך במקומות רבים יוחד המושג לתלמידים להשכלה גבוהה.

הפעם הראשונה בה מופיעה מילה זו בשפה האנגלית היא בתקופתו של אלפרד הגדול, מלך אנגליה.[דרוש מקור] אלפרד הגדול ייסד בית ספר בחצרו, ושיפר את מערכת החינוך, שבתקופתו כמעט ולא הייתה קיימת.

התנהגות וניהול עצמי

סטודנטים לומדים לקראת בחינה

לאורך שנות הלימוד האחריות על תהליך הלמידה עוברת בהדרגה מהמורים וההורים אל הלומד עצמו, כך שבאקדמיה כבר מצופה ממנו להתנהל באופן עצמאי[2].

הדחיינות היא תופעה נפוצה במוסדות להשכלה גבוהה, אשר משפיעה על סטודנטים רבים. זאת במיוחד כאשר הסטודנט חסר מוטיבציה וכשהוא אינו חש שליטה על תהליך הלמידה. עם זאת, סטודנטים המפיקים הנאה מתהליך הלמידה וסטודנטים אשר בחרו את מסלול הלימוד מיוזמתם ומתוך רצון לקידום עצמי נוטים פחות לדחיינות[2].

השפעת הסטודנטים בחברה

במקרים רבים מהווים סטודנטים גורם משמעותי בפוליטיקה, כיוון שהם מהווים כוח אידאולוגי ובעל דעות מוצקות, שיכול לפעול ללא מגבלות רבות של משפחה או פרנסה. לדוגמה: המרד בהונגריה בשנת 1956 החל בעקבות מחאות לא-אלימות של סטודנטים שדוכאו.

אגודות הסטודנטים הן מסגרות פעילות מקובלות לאקטיביזם סטודנטיאלי ובדרך כלל מרכזות את מרבית הפעילות החברתית והקהילתית של הסטודנטים. חלק מהאגודות הסטודנטים מפיקות מגזינים שונים המיועדים לסטודנטים, לדוגמה פי האתון, צ'ופציק, ו-תזה.

בישראל פועלים תאי סטודנטים בחלק מהקמפוסים, כדי לקדם מגוון רחב של דעות ופעולות. חלקם פועלים תחת מטריה מפלגתית לדוגמה: הדור החדש, תא אופק, תא כתום, מרצ סטודנטים, שינוי בקמפוס, רוח חדשה, או תל"ם וחלקם באמצעות גיבוי של אגודות הסטודנטים למשל: קואליציית הסטודנטים וגופים עצמאיים כדוגמת מגמה ירוקה.

שומע חופשי

שומע חופשי הוא תלמיד שלא מן המניין במוסד להשכלה גבוהה.

על שומע חופשי לא חלות החובות האקדמיות (כגון: מבחנים והגשת עבודות ותרגילים) החלות על סטודנט מן המניין. בשל כך, הוא גם אינו זכאי לקבלת תואר אקדמי על לימודיו. מדובר בדרך כלל באנשים שיש להם עניין מיוחד במספר קורסים מצומצם, ואינם מעוניינים בהשכלה אקדמית מלאה.

חוק זכויות הסטודנט

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חוק זכויות הסטודנט

בישראל עוסק חוק זכויות הסטודנט, התשס"ז-2007, בהסדרת זכויותיהם של הסטודנטים. החוק קובע: "לכל אזרח ישראלי או תושב ישראל הזכות לשוויון הזדמנויות בקבלה ללימודים במוסד לצורך רכישת השכלה גבוהה והשכלה על תיכונית, בכפוף להוראות חוק זה".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ V. S. Ramachandran, ed. (2012) Encyclopedia of Human Behavior, 2nd ed. Academic Press.
  2. ^ 2.0 2.1 Eunju Lee, (2005). The Relationship of Motivation and Flow Experience to Academic Procrastination in University Students. The Journal of Genetic Psychology: Research and Theory on Human Development, 166:1, 5-15.