מורשיליש השלישי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוּרְשִילִיש השלישי הידוע גם בשמו הקודם אוּרְחִי-תֵשוּבּ היה בנו הבכור של מוותליש השני שאותו ירש בשנת 1272 לפנה"ס. לפי חוקר החתים הידוע טרוור ברייס הוא מלך רק חמש שנים אך ככל הנראה תקופת שלטונו ארכה לא פחות משבע שנים. זאת אנו יודעים כיום מרשימותיו של חתושיליש השלישי יורשו, אשר ערך את הרשימות הללו כהצדקה לתפיסת השלטון.

מיד עם עלייתו לשלטון העביר חזרה מורשיליש את הבירה לחתושש (שחדלה לשמש כבירה בתקופת אביו). אולם פרק זמן קצר אחר כך פלשו האשורים כנראה בהנהגת מלכם אדד ניררי לתחומי ממלכת החתים וכבשו את אזור ממלכת מיתני לשעבר, בכך בעצם פגעו בליגיטימיות של מורשיליש השלישי לשלוט על הממלכה החתית.

בשנה השביעית לשלטונו השתלט מורשיליש השלישי על מספר ערים שהיו תחת שלטונו של דודו חתושיליש השלישי (שככל הנראה הציב איום על המשך שלטונו של מורשיליש) ובהן העיר נֵרִיק (צפונית לחתושש) וחַקְפִּישַש. העיר חקפישש שימשה למורשיליש כעין בירה ארעית על האזור בעוד שהעיר נריק עדיין שמרה אמונים לחתושיליש השלישי שהיה בזמנו כהנה הראשי.

לידי החוקרים הגיע מסמך חשוב מאד מאותה התקופה ובו פניה של חתושיליש השלישי אל אחיינו:

"במשך שבע שנים צייתתי בקפדנות למלך. אך מתוך החלטה תמהונית אורחי-תשובּ רק חיפש להשמידני. הוא כבש את נריק וחקפישש ממני. כעת אינני מציית לו יותר. הכרזתי מלחמה עליו. אך בעשותי כך לא ביצעתי שום חטא. באופן אנושי ותרבותי הסברתי לו: אתה זה שהכרזת עלי מלחמה ראשון. כעת אתה מלך דגול, בעוד שברשותי יש רק מצודה אחת.זה כל מה שהשארת לי. בואו! אישתר מהעיר סַמוּחַה (העיר טרם נחשפה) ואל הסערה מהעיר נריק והחליטו מי מאיתנו הוא הצודק. היות שכתבתי את הדברים הללו לאורחי-תשוב בזאת הצורה, אם יקום מישהו כעת ויאמר: למה אחרי שהמלכת אותו למלך אתה מאיים עליו במלחמות? אומר לו: אם הוא לא היה מכריז עלי מלחמה ראשון האם אישתר ואל הסערה היו הופכים אותו למלך חלש וכנוע? היות שהוא הכריז עלי מלחמה ראשון הענישו אותו האלים ונתנו אותו בידי."

חתושיליש השלישי הצליח ליצור כוח גדול ומשמעותי המורכב בעיקר מתושבי הערים נריק וחקפישש אך גם רבים משורות הצבא אשר זכרוהו לטובה מאז ניצחונו על מצרים בקרב קדש ב-1274 לפנה"ס. בעזרת אותו הצבא הוא הצליח בקלות רבה להביס את אחיינו ותפס את השלטון.

בהיותו מלך, מינה את אחיו של מורשיליש השלישי, קוּרוּנְתַש למושל העיר תַרְחוּנְתַשַש (העיר טרם נחשפה) כדי לזכות בנאמנותו.

בינתיים מורשיליש השלישי הספיק להימלט לממלכת מצרים אך כשחתושיליש השלישי דרש מרעמסס השני להסגיר את אחיינו חזרה לידיו סירב פרעה להיענות לדרישת המלך באומרו שלא ידוע לו שום דבר בקשר למקום הימצאו של העורק. מצרים וממלכת החתים היו כבר שנים רבות במצב של עוינות מתמדת כשרוחות המלחמה מהדהדות, אך ככל הידוע לנו היום העדיפו המלכים משני הצדדים לשמור על איפוק בקשר למאורע. איפוק זה סלל בסוף את הדרך לחתימת הסכם השלום הראשון בתולדות העולם.

מאז עריקתו למצרים אבדו עקבותיו של מורשיליש השלישי ושמו לא הוזכר שוב על דפי ההיסטוריה.

לקריאה נוספת

  • Michael Roaf,Cultural Atlas Of Mesopotamia and the ancient near east,1991.

קישורים חיצוניים


הקודם:
מוותליש השני
מלכי החתים הבא:
חתושיליש השלישי