חתושיליש השלישי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מימין חתושיליש השלישי ואל הסער האנטולי בתבליט פירקטין

חַתוּשִילִיש השלישיחתית: "מגיע מ...", "של" או "שייך לעיר" חתושש) היה מלך החתים בתקופת הממלכה החתית החדשה. הוא שלט בין השנים 1267 - 1237 לפנה"ס. אשתו הייתה המלכה פודוחפה.

ביוגרפיה

חתושיליש השלישי היה אחרון מבין ארבעת בניו של מורשיליש השני. אביו מינה אותו לכהן הגדול של העיר סַמוּחַה (טרם נחשפה), בעקבות זאת נשאר נאמן כל ימי חייו לאלילה אישתר כפי שבא לידי ביטוי במסמך שרשם בעקבות מלחמתו עם אחיינו (ראו ערך מורשיליש השלישי). מוותליש השני אחיו, מינה אותו למושל של העיר חתושש לאחר העברת הבירה לתַרְחוּנְתַשַש (העיר טרם נחשפה).

עוד בטרם היותו למלך, שימש חתושיליש השלישי כמפקד הצבא החתי בקרב קדש המפורסם, בו הנחילו החתים מכה קשה על הצבא המצרי.

בשנה השביעית למלכות אחיינו, מורשיליש השלישי, שימש חתושיליש השלישי בתור מושל הערים נֵרִיךּ וחַקְפִישַש. מורשיליש השלישי, כנראה מפני שראה בחתושיליש השלישי איום ישיר על המשך שלטונו, החליט לפתוח נגדו במלחמה. תחילה הוא העביר את הבירה חזרה לחתושש ומיד לאחר מכן הדיח את חתושיליש השלישי ממשרת מושל העיר נריך. אולם בסדרה של מהלכים צבאיים הצליח חתושיליש השלישי להביס את אחיינו, להגלותו ולתפוס את השלטון. לאחר שכבש מחדש את העיר נריך, לקח חתושיליש השלישי על עצמו את התואר הכהן הגדול של אל הסערה וקרא לבנו הבכור נֵרִיכּלִיש, כלומר ההוא אשר מגיע מהעיר נריך.

בהיותו למלך כרת לבסוף הסכם שלום עם רעמסס השני, פרעה מצרים, על סיום פעולות האיבה המתמשכות בין שתי האימפריות באזור סוריה של ימינו. הסכם השלום, אשר נודע בתור הסכם קדש, קבע את הגבולות בין שתי האימפריות באזור הלבנט, היווה ברית הגנה הדדית ואף הסכם הסגרה. כדי לחזק את ההסכם נשא רעמסס השני לאישה את אחת מבנותיו של חתושיליש השלישי. נכון להיום (2013) נחשב הסכם קדש להסכם השלום הכתוב הראשון בתולדות האנושות.

בארמון המלכות בבירה חתושש נמצאו יותר ממאתים מסמכים כתובים המרמזים על היחסים הדיפלומטיים שניהל חתושיליש השלישי עם רוב מלכי המזרח הקרוב ובהם גם רעמסס השני.

עוד בתקופת מלכותו החליט חתושיליש השלישי לקדם את בנו הצעיר תוּדְחַלִיאַש על פני בנו הבכור נריכליש בתור יורש העצר. תודחליאש הרביעי עלה על כס המלכות מיד לאחר מותו של אביו בשנת 1237 לפנה"ס.

לקריאה נוספת

  • .Michael Roaf, Cultural Atlas Of Mesopotamia and the ancient near east ,1991.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חתושיליש השלישי בוויקישיתוף


הקודם:
מורשיליש השלישי
מלכי החתים הבא:
תודחליאש הרביעי