מזרים מדיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מזרימי המדיה הדיגיטליים של Roku מסוגלים לנגן סרטים וסדרות טלוויזיה מאתרי מדיה פופולריים כגון Amazon.com ו-Netflix, כמו גם לנגן תוכן המאוחסן על גבי המכשיר באופן מקומי
מזרים מדיה Apple TV

מזרים מדיה או סטרימר (על פי האקדמיה ללשון העברית: כּוֹנַן סֶרֶט שׁוֹטֵף, באנגלית נקרא Digital Media Receiver או DMR) הוא מכשיר אלקטרוני אשר מסוגל להתחבר לרשת המחשבים הביתית באמצעות כבל ביתי (Ethernet) או אלחוטי (Wi-Fi) על מנת לגשת לתכני מולטימדיה דיגיטליים (כמו מוזיקה, תמונות ווידאו). מזרימי מדיה יכולים לנגן קבצים ממחשב אישי, מכשיר לאחסון מדיה המחובר לרשת הבייתית, או משרת מדיה אחר המחובר לרשת הבייתית. ברוב מזרים המדיה הדיגיטליים יש לנווט בתפריטים השונים באמצעות שלט רחוק.

בחלק ממזרימי המדיה הדיגיטליים קיימות יכולות מתקדמות במידה וקיים חיבור לרשת האינטרנט כגון צפות בסרטים וסדרות טלוויזיה משירותים מקוונים שונים כמו YouTube, Vimeo, Netflix, Hulu, Spotify, ו-Amazon.com, ניגון שידורי רדיו דיגיטלי, ניגון פודקאסטים\ וגלישה באינטרנט. נגני מדיה דיגיטליים רבים מאפשרים לנגן תוכן המאוחסן באופן מקומי על גבי דיסק קשיח המחובר ישירות למכשיר הסטרימר.

פונקציונליות ויכולות

מזרים מדיה מסוגל להתחבר לרשת ביתית אלחוטית (Wi-Fi) או לרשת קווית (Ethernet). מזרים מדיה כולל ממשק משתמש אשר מאפשר למשתמשים לנווט בקלות יחסית בין ספריות הקבצים שלהם, לחפש קבצים, ולנגן קבצים. מזרימי מדיה שונים מעוצבים לטפל במשימות שונות - מזרימי מדיה אחדים מטפלים רק במוזיקה, חלק מטפלים במוזיקה ובתמונות, חלק מטפלים במוזיקה, תמונות ווידאו, בעוד שמזרימי מדיה אחרים אף מאפשרים גלישה באינטרנט ושליטה בשידורי הטלוויזיה החיים ממחשבים אישיים בעלי כרטיס טלוויזיה.

יכולות אחרות אשר מיושמות על גבי מזרימי מדיה מסוימים כוללות:

 • לצפות, לעצור, ולהקליט שידורים חיים בטלוויזיה.
 • לנגן ולאחסן תקליטורי מוזיקה ולהביט בעטיפות האלבומים.
 • לנגן, לקטלג, ולאחסן סרטי DVD.
 • להקשיב ולעצור שידורי רדיו דיגיטליים.
 • לצפות, לאחסן, ולערוך תמונות דיגיטליות.
 • ליצור מצגות של תמונות באופן אוטומטי.

ציוד

מזרימי מדיה אחדים בעלי מסכי תצוגה ורמקולים מובנים. אחרים חייבים להיות מחוברים למכשיר פלט חיצוני, כמו טלוויזיה, או מערכת סטריאו. בעוד שקיימים מזרימי מדיה שפועלים עצמאית כמו ה-Apple TV, לא נדיר גם למצוא את הפונקציונליות של מזרימי המדיה מיושמת במכשירים אלקטרוניים ביתיים, כמו מכונות משחקים (למשל, קונסולת המשחקים Xbox 360 של מיקרוסופט), בנגני DVD, בממירים דיגיטליים אינטראקטיביים (set-top boxes), ואפילו בטלוויזיות עצמן (ראה טלוויזיה חכמה).

ראו גם

שימוש

ההשפעה של נגני המדיה הדיגיטליים על שירותי הטלוויזיה המסורתיים

ריבוי התכנים הדיגיטליים וכמו גם התפוצה הרחבה של גישה לאינטרנט בפס רחב מאפשרת לצרכנים בעשור השני של המאה ה-21 לנגן בזמן אמת סדרות טלוויזיה וסרטים בחדות גבוהה בהשוואה לתכנים בתשלום שמספקים חברות הכבלים והלווין. בשל כך צרכנים רבים עם חיבור לאינטרנט בוחרים להשתמש בנגנים הדיגיטליים על מנת לצפות בתוכניות טלוויזיה וסרטים ונמנעים מלחבר את הטלוויזיה שברשותם לשירותי הטלוויזיה המסורתיים כגון הכבלים, והלווין.

שימוש בטכנולוגיית הסטרימינג באופן בלתי חוקי

מאז אמצע העשור השני של המאה ה-21 משווקים נגני מדיה דיגיטליים המופעלים לעיתים קרובות באמצעות מערכת הפעלה של אנדרואיד וממותגים כ"fully-loaded".[1][2][3][4] מכשירים אלו מציעים גישה חופשית לתכנים המוגנים בזכויות יוצרים, כולל סרטים ותוכניות טלוויזיה, כמו גם שידורים בזמן אמת של ערוצי טלוויזיה שונים מרחבי העולם. הנגנים הללו בדרך כלל משתמשים בתוכנת מדיה בקוד פתוח כמו Kodi. נגני מדיה דיגיטליים מסוג זה נמכרים לעיתים קרובות דרך שווקים מקוונים כגון Amazon.com ו- eBay, אך גם דרך קמעונאים מקומיים.

מכשירי הסטרימינג מהסוג הזה היו המוקד למחלוקות משפטיות. בבריטניה, הארגון "The Federation Against Copyright Theft" נקט בצעדים משפטיים מטעם בעלי זכויות היוצרים נגד אלה שמשווקים נגני מדיה דיגיטליים מסוג זה עם גישה לתוכן המוגן בזכויות יוצרים. ב-26 באפריל 2017 פסק בית הדין האירופי לצדק כי מכירה של נגני מדיה דיגיטליים עם גישה ליצירות המוגנות בזכויות יוצרים היא בלתי חוקית.[5][6][7]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ "Kodi takes the fight to sellers of pirate TV boxes". Engadget. נבדק ב-17 בפברואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ "Amazon Bans Kodi/XBMC App Over Piracy Concerns". TorrentFreak. נבדק ב-17 בפברואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Amazon pulls popular video app Kodi from its store, blames piracy". TechHive. IDG. נבדק ב-17 בפברואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ "Did Pirates Clean Out Amazon Fire TV Stock in the UK?". TorrentFreak. נבדק ב-17 בפברואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ "Not guilty plea in landmark Kodi box trial". BBC News. נבדק ב-4 במאי 2017. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ "Sale of Kodi 'fully-loaded' streaming boxes faces legal test". BBC News. נבדק ב-4 במאי 2017. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ "Five suspects arrested for sale of "fully loaded" Kodi streaming boxes". Ars Technica UK. נבדק ב-4 במאי 2017. {{cite web}}: (עזרה)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0