מטר מטאורים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מטאורים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מטר מטאורים

ניתן לראות מטאורים באקראי כמעט בכל לילה, מאזור חשוך מספיק ומרוחק ממקורות אור חזקים כמו מהערים. אך במועדים מסוימים בשנה צפויים להיראות מטאורים רבים במיוחד. תופעה זו מכונה מטר מטאורים.

מטרי מטאורים נגרמים על ידי מטאורואידים שנפלטו משביט. בכל פעם ששביט חולף בסמוך לשמש, הוא מותיר מאחוריו שובל של רסיסים, בדרך כלל קטנים מאד (כגרגרי חול), הנושרים מ"זנב" השביט משום שהשפעתה של רוח השמש על חלקים קטנים אלה חזקה יותר מאשר כח המשיכה של השביט עצמו. אם מסלולו של השביט חוצה את מסלול כדור הארץ, כדור הארץ ישוב ויחלוף דרך ענן השרידים הזה באותה נקודה במסלולו בכל הקפה שלו סביב השמש - כלומר, באותם תאריכים בשנה. במועד זה ייראו מכדור הארץ מטאורים רבים יחסית.

הקצב הנצפה של פגיעת המטאורים גדול יותר בחציו השני של הלילה, היות שבזמן זה כיוון הצפייה הוא כלפי כיוון התנועה של כדור הארץ סביב השמש, שהוא הצד שנתקל ביותר מטאורים.[1]

במהלך מטר מטאורים, נראה כאילו כל המטאורים מגיעים מאותה נקודה ברקיע. נקודה זו מכונה נקודת ההקרנה (radiant) של המטר, אך למעשה המטאורים נעים כולם בקווים מקבילים לעבר כדור הארץ, ונקודת ההקרנה היא תוצאה של פרספקטיבה, בדומה לפסי רכבת ישרים ה"נפגשים" באופק לעיני צופה העומד עליהם.

מטרי המטאורים השונים מכונים על שם קבוצת הכוכבים בה נמצאת נקודת ההקרנה המדומה שלהם. כך, למשל, הפרסאידים של חודש אוגוסט מגיעים לכאורה מהקבוצה פרסאוס, ואילו הלאונידים מגיעים מקבוצת אריה.

מטרות מטאורים עיקריים

שם תאריכים תאריך השיא קבוצה קז"ש מרבי
קואדראנטידים 1 - 6 בינואר 3 בינואר רועה דובים 160
לירידים 16 - 25 באפריל 22 באפריל נבל 20
אטא אקוורידים 21 באפריל - 20 במאי 5 במאי דלי 60
דלתא אקוורידים דרומיים 12 ביולי - 19 באוגוסט 28 ביולי דלי 20
פרסאידים 23 ביולי - 22 באוגוסט 12 באוגוסט פרסאוס 120
אוריונידים 15 - 29 באוקטובר 21 באוקטובר אוריון 30
לאונידים 13 - 20 בנובמבר 17 בנובמבר אריה 20 (משתנה - יכול להגיע לקצב של כמה אלפים בשעה)
ג'מינידים 7 - 17 בדצמבר 13 בדצמבר תאומים 120
אורסידים 17 - 25 בדצמבר 22 בדצמבר הדובה הקטנה 10

מטרות מטאורים נוספים, קטנים, מחזוריים או היסטוריים: בוטידים, דרקונידים, אלפא מונוסטרוטידים, אנדרומדידים, אלפא אאוריגידים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Rebecca Harbison (10 בפברואר 2016). "Do more meteorites fall at low latitudes?". Ask an Astronomer. Astronomy Department at Cornell University. נבדק ב-20 בנובמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0