הדובה הקטנה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הדובה הקטנה
Ursa Minor
Ursa Minor IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים הדובה הקטנה
סמליות הדובה הקטנה
עלייה ישרה 15 שעות
נטייה °‏70
שטח נראה 256 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-56
מספר כוכבים בבהירות < 3 2
הכוכב הבהיר ביותר פולאריס (כוכב הצפון)
בהירות הכוכב הבהיר 2.02
מטר מטאורים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏10
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש יוני

העגלה הקטנה או הדובה הקטנה היא קבוצת כוכבים בחצי הכדור הצפוני. בנוסף להיותה אחת מ-88 קבוצות הכוכבים המודרניות, היא גם חלק מ-48 קבוצות הכוכבים לפי תלמי. הקוטב השמימי הצפוני נמצא בקבוצה זו, למרות שבעוד מספר מאות שנים עובדה זו תשתנה כתוצאה מנקיפת ציר כדור הארץ.

מאפיינים בולטים

הדובה הקטנה מכילה אסטריזם בשם "העגלה הקטנה", בשל סידור שבעת הכוכבים שלה - 4 גלגלים ויצול בן 3 כוכבים כאשר הכוכב שבקצה יצול העגלה הוא כוכב הצפון (פולאריס). את פולאריס ניתן למצוא גם באמצעות המשך הקו שעובר דרך הקצה (שאינו היצול) של העגלה הגדולה. מתוך 7 הכוכבים שבעגלה הקטנה נובעת המילה "צפון" בשפות שונות: ספטנטריון בלטינית וספטנטריונל בצרפתית וספרדית.

בקבוצת הכוכבים נמצאת גלקסיית הדובה הקטנה הננסית שהיא גלקסיית לוויין של שביל החלב.

כוכבים בולטים

α בדובה הקטנה (כוכב הצפון או פולאריס) הוא ענק צהוב במרחק של כ-430 שנות אור. הכוכב הוא משתנה קפאידי שבהירותו משתנה בין דרגות 2.1 ל-2.2 במחזוריות של 4 ימים. כמו כן זהו גם כוכב זוגי עם בן זוג עמום בעל בהירות מדרגה 9, בו ניתן להבחין באמצעות טלסקופ חובבים.

β בדובה קטנה (כוכב) הוא ענק כתום מסוג ספקטרום K4 במרחק של כ-130 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.1.

היסטוריה

רווח כי קבוצת כוכבים זו פורסמה על ידי האסטרונום היווני תאלס ממילטוס, עם זאת היא כבר הייתה בשימוש על ידי יורדי ים עוד לפני כן. בימי קדם, הדובה הקטנה נקראה כנף הדרקון ונחשבה לחלק מדרקון. כיום שם זה כבר נשכח.

במקורות היהדות

בספר איוב נאמר: "הֲתֹצִיא מַזָּרוֹת בְּעִתּוֹ וְעַיִשׁ עַל בָּנֶיהָ תַנְחֵם"[1], וכן "עֹשֶׂה עָשׁ כְּסִיל וְכִימָה וְחַדְרֵי תֵמָן"[2]. יש המפרשים כי "עיש" (או "עש") היא הדובה הגדולה ו"בניה" הם קבוצת הדובה הקטנה[3], ויש המפרשים כי "עיש" היא הדובה הקטנה[4], ויש המפרשים כי היא העגלה הגדולה[5]. אמנם יש שזיהו את "עיש" או "עש" כאלדברן או צביר ההיאדות[6].


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ספר איוב, פרק ל"ח, פסוק ל"ב.
  2. ספר איוב, פרק ט', פסוק ט'.
  3. רבי סעדיה גאון, בתרגומו; ראו הרב נסים וידאל, צבא השמים, חלק ה', ירושלים תשס"ו, עמ' 238; עולם התנ"ך, איוב, ט, ט, עמ' 71. רבי אברהם אבן עזרא, בספרו ראשית חכמה, השער השני, ספר הטעמים, ד"ה ואלה הכוכבים, ירושלים תשל"ג, עמ' ע"ד, כתב כי "עיש ובניה" הם הדובה הגדולה. אמנם ראו ע. וויזנברג, "עגלה ועקרב", בתוך תלפיות גיליון ו', עמ' 170, כי זו טעות בדבריו ואין כוונתו אלא לדובה הקטנה.
  4. רבי מנחם אבן-זרח, צידה לדרך, מאמר ראשון, כלל ראשון, פרק כ"ז, ורשה תר"מ, עמ' 84; רבי אברהם בר חייא, מגילת המגלה, ברלין תרפ"ד, עמ' 112; רבי חיים ויטאל, ספר התכונה פרק ו', ד"ה ונבאר, ירושלים תשכ"ז, עמ' מ"ב. וראו ע. וויזנברג, "עגלה ועקרב", בתוך תלפיות גיליון ו', עמ' 172, שכן "דעת כל חכמי ישראל".
  5. רבי יאיר חיים בכרך, בחוות יאיר, סי' רי"ט, ד"ה בספריהם, מכון עקד ספרים, בני ברק תש"ס, עמ' תרכ"א, כשהוא מסתמך על המובא בצדה לדרך.
  6. ראו אנציקלופדיה מקראית, ערך "עיש, עש", הוצאת מוסד ביאליק, כרך ו', עמ' 221-220. וראו גם מסכת ברכות, דף נ"ח, עמוד ב' - דף נ"ט, עמוד א' ואצל ע. וויזנברג, "עגלה ועקרב", בתוך תלפיות גיליון ו', עמ' 171, הע' 61, הסבור כי היו למקצת הראשונים גרסה אחרת בדברי הגמרא.