מישיגן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מישיגן (מדינה)
Michigan
כינוי The Wolverine State
The Great Lakes State
The Birthplace of Automotives
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
מושל ריק סניידר (רפובליקני)
בירת המדינה לאנסינג
העיר הגדולה דטרויט
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
תאריך ייסוד 26 בינואר 1837
סדר כניסה 26
שטח 253,793 קמ"ר (דירוג: 11)
 ‑ שטח ואחוז מים 103,289 קמ"ר 40.7%
גובה 275 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה 603
 ‑ הנקודה הנמוכה 174
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 9,928,300 (דירוג: 8, 2016)
 ‑ צפיפות 39.12 נפש לקמ"ר (דירוג: 19, 2016)
אזור זמן UTC -5
www.michigan.gov

מישיגןאנגלית: Michigan) היא מדינה בארצות הברית. עיר הבירה שלה היא לאנסינג, אך העיר הגדולה והידועה ביותר במדינה היא דטרויט. המדינה קרויה על שם אגם מישיגן שהיא שוכנת לחופו. מקור השם מישיגן עצמו הוא בהגייה הצרפתית של המילה האינדיאנית מישיגמה אשר בשפת שבט אוֹגִ'יבְּוֶוה (הנקרא גם אַלְגוֹנְקִי), פרושה הוא "ים גדול"[1].

מישיגן גובלת בארבע מתוך חמש הימות הגדולות והן ימת סופיריור, ימת מישיגן, ימת יורון, וימת אירי. (החמישית שאינה גובלת במישיגן היא ימת אונטריו).

היסטוריה

המאה ה-17

לפני שסוחרים צרפתים חקרו את מישיגן ויישבו אותה במאה ה-17, יושבה מישיגן על ידי שבטים ילידים. האירופאים הראשונים שהגיעו לאזור שלימים ייקרא מישיגן היו במסע החקר של אתיאן ברולה ב-1622. ההתיישבות האירופאית הראשונה הוקמה ב-1641 באתר שיותר מאוחר יקים בה האב ז'אק מארקט את סולט סיינט-מרי ב-1668.

סיינט-איגנס נוסדה ב-1671 ומרקט ב-1675. יחד עם סולט סיינט-מרי, שלושת היישובים הללו הם היישובים הוותיקים ביותר במישיגן.

המאה ה-18

ב-1701 הסוחר ומגלה הארצות הצרפתי אנטואן דה לה מוט קאדילק (Antoine de la Mothe Cadillac) ייסד את דטרויט. מ-1660 ועד סיום השליטה הצרפתית, היו מישיגן ומדינות רבות אחרות בסביבה חלק מהמחוז המלכותי של צרפת החדשה שבירתה בקוויבק. ב-1759, עקב תבוסתה של צרפת במלחמת הצרפתים והאינדיאנים, נפל האזור לידי הכוחות הבריטים. במסגרת הסכם פריז ב-1763 מישיגן ושאר צרפת החדשה עברה לידי הבריטים. בעקבות מלחמת העצמאות של ארצות הברית ובמסגרת הסכם ג'יי של 1794 בין ארצות הברית לבין בריטניה, נסוגו הכוחות הבריטים מדטרויט ב-1796.

המאה ה-19

במלחמת 1812 טריטוריית מישיגן (שלמעשה כללה את דטרויט וסביבתה) נכבשה על ידי הבריטים והוחזרה לקנדה העליונה עד הסכם גנט. ב-26 בינואר 1837 הצטרפה מישיגן לארצות הברית כמדינה ה-26. במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, הייתה מישיגן חלק מן האיחוד והעניקה לו תרומה מרכזית, ושלחה יותר מארבעים גדודים של מתנדבים לצבאות הפדרליים.

גאוגרפיה

מישיגן היא המדינה ה-11 בגודלה בארצות הברית, ושטחה הכולל הוא 253,793 קמ"ר, מהם 150,504 קמ"ר של יבשה, 99,909 קמ"ר של מים טריטוריאליים בימות הגדולות, ו-3,380 קמ"ר של מים בפנים היבשה[2].

השטח היבשתי מורכב משני חצאי איים עיקריים - עליון (Upper Peninsula) ותחתון (Lower Peninsula). בין דרום חצי האי העליון לצפון חצי האי התחתון, מפריד מצר מאקינאק, כשמו של האי מאקינאק שבימת יורון.

חצי האי העליון

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חצי האי העליון של מישיגן

נקרא גם מישיגן עילית (Upper Michigan).

גובל במערב בשטח היבשתי של ויסקונסין ובמזרח - בקנדה, בצפון - בימת סופיריור, ובדרום בימת מישיגן שממערב למצר מאקינאק, וימת יורון שממזרח למצר.

חצי האי העליון מיוער בצפיפות, ובחלקו המערבי משתרע רכס הרי פורקיופיין (Porcupine Mountains) היוצר אגן היקוות בין שני נחלים הנשפכים אל ימת סופיריור וימת מישיגן. הרכס מסולע ברובו .. הר ארבון (Mount Arvon) שברכס יורון, צפונית-מזרחית לעיר מארקט, הוא הנקודה הגבוהה ביותר במישיגן, וגובהו 603 מטרים מעל פני הים. בחצי האי העליון יש יותר מ-300 מפלי מים בגבהים שונים[3].

אוכלוסיית חצי האי העליון מונה מעט פחות מ-330,000 תושבים, המכונים "יוּפֶּרְ'ס" (Yoopers), כינוי הנגזר מראשי התיבות U.P'ers. ניב דיבורם הייחודי הושפע בכבדות על ידי המהגרים ההסקנדינבים והקנדים הרבים שהתיישבו באזור בעת תור הזהב של כריית הפחם וכריתת העצים, בשלהי המאה ה-19[4][5].

בעבר, בשל הריחוק של חצי האי העליון ממרכזי האוכלוסייה, הפוליטיקה והתרבות של מדינת מישיגן, קראו תושביו להתנתק מהמדינה ולייסד מדינה חדשה בשם "סופיריור"[6].

חצי האי התחתון

נקרא גם מישיגן תחתית (Lower Michigan).

גובל בדרום בשטחן היבשתי של אוהיו ואינדיאנה, במערב בימת מישיגן, בצפון-מזרח - בימת יורון, בדרום מזרח - בימת אירי, ובין שתי הימות - בשטח היבשתי של קנדה.

חצי האי התחתון, אשר צורתו צורת כפפה, תופס כשני שלישים משטחה היבשתי של מישיגן. אורכו מצפון לדרום 446 קילומטרים, ורוחבו ממערב למזרח 314 קילומטרים. פני השטח מישוריים בדרך כלל, זרועים גבעות ומורנות אשר גובהן לא עולה על כמה עשרות מטרים, ומחולקים מצפון לדרום על ידי קו פרשת מים רדוד. הנקודה הגבוהה ביותר בחצי אי זה היא גבעת בְּרַאיֶיר (Briar Hill) הסמוכה לעיר גריליקוויל (Greilickville) בצפון-מערב חצי האי, וגובהה 520 מטר[7][8]. הנקודה הנמוכה ביותר במישיגן היא פני ימת אירי, הנמצאים בגובה 174 מטרים.

חצאי איים נוספים

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
נחושת טבעית ממכרה קווינסי ליד העיר הנקוק, חצי האי קֶוִוינוֹ.
 • חצי האי קֶוִוינוֹ (Keweenaw Peninsula) הבולט לתוך ימת אונטריו, בצפון-מערב חצי האי העליון. אזור זה נקרא גם "ארץ הנחושת" (Copper Country), על שום היותו עשיר במרבצי נחושת טבעית[9].
 • חצי האי לִילַאנוֹ (Leelanau Peninsula) הבולט לתוך ימת מישיגן, בצפון-מערב חצי האי התחתון.

מפרצים, איים, נהרות ואגמים

מפרץ קֶוִוינוֹ
מעגן סירות במפרץ סַגִינוֹ
האי רויאל, מבט מהאוויר
האי בויס בלאנק (בצרפתית: בּוּאַה בלאנק)
סכר קורטון שעל הנהר מַסְקִיגֶן

אחרי אלסקה, קו החוף של מישיגן הוא הארוך ביותר מכל מדינות ארצות הברית: 5,292 קילומטרים, ואם כוללים גם את חופי האיים, נוספים 1,699 קילומטרים. חופי מישיגן מפורצים מאד. המפרצים העיקריים בחצי האי העליון הם: מפרץ קֶוִוינוֹ, מפרץ וייטפיש (Whitefish Bay), מפרץ דה-נוק הגדול (Big Bay De Noc) ומפרץ דה-נוק הקטן (Litle Bay De Noc). בחצי האי התחתון: מפרץ טראוורס הגדול (Grand Traverse Bay), מפרץ טראוורס הקטן (Little Traverse Bay), מפרץ תאנדר (Thunder Bay) ומפרץ סַגִינוֹ (Saginaw Bay).

האיים הגדולים של מישיגן הם: בימת מישיגן - מאניטו (Manitou); ביוור (Beaver); פוקס (Fox). בימת סופיריור - רויאל (Isle Royale) וגראנד (Grand Island). בימת יורון - דראמונד (Drummond); מארקט (Marquette), מאקינאק והאי בויס בלאנק (Bois Blanc), שיבוש של ההגייה הצרפתית בּוּאַה בלאנק ("יער לבן"). התושבים מכנים את האי בכינוי חיבה "בָּאבְּלוֹ" (נכתב Boblo), אף הוא שיבוש של ההגייה הצרפתית[10]. בנהר סנט מארי נמצאים שני איים נוספים: ניביש (Neebish) ושוגר (Sugar).

נהרותיה של מישיגן קטנים, קצרים ורדודים, ורק במעטים מהם אפשר להפליג. העיקריים שבהם: אוֹ סֵיְיבְּל (Au Sable)[11], נהר מפרץ תאנדר (Thunder Bay River), שֵבּוֹיְגֵן (Cheboygan) ונהר סגינו, כולם נשפכים לימת יורון; אונטונאגון (Ontonagon) וטַקְוַומֶנוֹן (Tahquamenon) הנשפכים לימת סופיריור; הנהרות: סנט ג'וזף (St. Joseph), קַלַמַזוּ ( Kalamazoo), גראנד, מַסְקִיגֶן (Muskegon), מֵנִיסְטִי (Manistee) אֶסְקַנַאבַּה (Escanaba), הנשפכים כולם אל ימת מישיגן. בכל מדינת מישיגן יש 11,037 אגמים.

אקלים

לפי שיטת קפן לסיווג אקלימים, במישיגן שורר אקלים יבשתי לח. במרכז חצי האי התחתון ובדרומו (דרומית למפרץ סגינו, ומהעיר גרנד ראפידס דרומה), האקלים חמים יותר, עם עונות קיץ חמות וחורף קר. צפונה משם, ובכל חצי האי העליון, מזג האוויר קשה יותר. הקיץ חם אך קצר, והחורף ארוך יותר וקר מאד, כאשר בחלקים מהמדינה יורדת הטמפרטורה בחורף אל מתחת לנקודת הקיפאון עד אמצע חודש פברואר, ובחלקים הצפוניים ביותר, גם עד תחילת מרץ.

בעיצומו של החורף, מתרחשת בחלקים ממישיגן תופעה אקלימית הידועה בשם "שלג אפקט הימות" (Lake-effect snow): סופות שלגים הנוצרות כאשר רוחות קרות נוגעות בגופי מים חמים יחסית, אוספות את האדים העולים מהם, והופכות אותם לשלג הנערם במהירות. תופעה זו ייחודית לשלושה אזורים בלבד בעולם: אזור הימות הגדולות, החוף המזרחי של מפרץ הדסון, והחופים המערביים של האיים הונשו והוקאידו שביפן[12][13][14].

שלג אפקט הימות: סופת שלגים מעל מישיגן, תמונת לוויין

ממשל ופוליטיקה

מישיגן היא רפובליקה ובה שלוש רשויות שלטון: מבצעת - מושל מדינת מישיגן, מחוקקת - המורכבת משני בתים: האספה הלאומית של מישיגן וסנאט מישיגן, ושופטת, בראשה עומד בית המשפט העליון של מישיגן. המדינה מאפשרת התערבות ישירה של האזרחים על ידי יוזמה אזרחית, משאל עם, Recall Election ואישור חוק. בירת המדינה הנוכחית היא לאנסינג.

הרשות המבצעת במישיגן מורכבת מהמושל, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר, State Controller, State treasurer, Insurance Commissioner, ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים, ויכולים להיבחר לשתי קדנציות בלבד. ייתכן מצב בו ברשות המבצעת יושבים נבחרים ממפלגות שונות. הבחירות לתפקידים מתקיימות באותו הזמן.

בבית המחוקקים 38 חברי סנאט הנבחרים לתקופה של ארבע שנים ו-110 חברי אספה מחוקקת הנבחרים לתקופה של שנתיים. בחירות נעשות מדי שנתיים, ומחצית מחברי הסנאט מועמדים לבחירה בכל מערכת בחירות.

בבית המשפט העליון של מישיגן שבעה שופטים, הממונים על ידי המושל ומאושרים על ידי בית המחוקקים. שיטת המשפט היא שיטת המשפט המקובל האנגלי, אך ישנה השפעה של המשפט האזרחי הספרדי.

מישיגן היא מדינה ליברלית באופייה, ומאז מערכת הבחירות של שנת 1992 היא הצביעה באופן קבוע למפלגה הדמוקרטית, עד למערכת הבחירות של שנת 2016, בה בחרה במועמד המפלגה הרפובליקנית, דונלד טראמפ. מערב המדינה ואזוריה הכפריים יותר רפובליקנים, בעוד אזוריה העירוניים, ובפרט העיר דטרויט ופרבריה, הם יותר דמוקרטים.

למישיגן 16 קולות (אלקטורליים) - 2 סנאטורים ו-14 חברי בית הנבחרים, בבחירות לנשיאות ארצות הברית. נכון לשנת 2015, מתוך 14 הנציגים, 9 הם חברי המפלגה הרפובליקנית ו-5 חברי המפלגה הדמוקרטית. הסנאטורים המייצגים את המדינה הם דבי סטבנאו וגרי פיטרס, חברי המפלגה הדמוקרטית.

כלכלה

תעשיית הרכב

העיר הגדולה במדינה, דטרויט, מהווה את מרכז תעשיית הרכב האמריקאית. בעיר ובאזור המטרופוליטני שלה ממוקמים המשרדים הראשיים של שלוש מחברות הרכב הגדולות בעולם: ג'נרל מוטורס, פורד וקרייזלר. הרכב הראשון בעולם אשר יוצר בצורה מסחרית, פורד מודל T, פותח והורכב בדטרויט.

שני שמות של מכוניות מתוצרת ג'נרל מוטורס כרוכים בתולדות העיר: קאדילק קרויה על שם מייסד העיר דטרויט, ופונטיאק קרויה על שם ראש השבט האינדיאני אוטווה (על שם השבט קרויה עיר הבירה של קנדה), אשר היה ידוע בלחימתו העיקשת בבריטים על השליטה באזור הימות הגדולות.

דמוגרפיה

קבוצות דתיות במישיגן[15]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 25%
פרוטסטנטים אחרים 26%
קתולים 18%
נוצרים אחרים 1%
דתות אחרות
יהודים 1%
מוסלמים 1%
בודהיסטים 1%
אחר 3%
חסרי סיווג דתי 24%
קבוצות גזעיות במישיגן[16]
לבנים לא-היספאנים 76.6%
שחורים 14.2%
היספאנים 4.4%
אסייתים 2.4%
אמריקאים ילידים 0.6%
מעורב 2.3%
קבוצות מוצא אתני במישיגן[17]
גרמנים 21.7%
אירים 11.7%
אנגלים 9.8%
פולנים 8.8%
צרפתים 6.5%
אמריקאים 5.1%
הולנדים 4.9%
איטלקים 4.6%
סקוטים 2.3%
שפות מדוברות במישיגן[17]
אנגלית 91.4%
ספרדית 2.7%
אחר 5.9%

הערים הגדולות

מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת מישיגן
הערים הגדולות במישיגן (נתוני 2013)[18]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 דטרויט 713,777 דטרויט
2 גרנד ראפידס 188,040 גרנד ראפידס-ויומינג
3 וורן 134,056 דטרויט
4 סטרלינג הייטס 129,699 דטרויט
5 לאנסינג 114,297 לאנסינג
6 אן ארבור 113,934 אן ארבור
7 פלינט 102,434 פלינט
8 דירבורן 98,153 דטרויט
9 ליבוניה 96,942 דטרויט
10 קלינטון 96,796 דטרויט
11 קאנטון 90,173 דטרויט
12 וסטלנד 84,094 דטרויט
13 טרוי 80,980 דטרויט
14 פרמינגטון הילס 79,740 דטרויט
15 מאקומב 79,580 דטרויט
16 קלמזו 74,262 קלמזו-פורטאג
17 שלבי 73,804 דטרויט
18 ויומינג 72,125 גרנד ראפידס-ויומינג
19 סאות'פילד 71,739 דטרויט
20 ווטרפורד 71,707 דטרויט
המטרופולינים הגדולים במישיגן (נתוני 2014)[19]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 דטרויט 4,296,611 מזרח מישיגן
2 גרנד ראפידס-ויומינג 1,027,703 מערב מישיגן
3 לאנסינג 470,458 מרכז מישיגן
4 פלינט 412,895 מזרח מישיגן
5 אן ארבור 356,874 מזרח מישיגן
6 קלמזו-פורטאג 334,017 מערב מישיגן
7 סגינאו 195,012 מזרח מישיגן
8 מסקגון 172,344 מערב מישיגן
9 ג'קסון 159,741 מרכז מישיגן
10 נילס-בנטון הארבור 155,233 מערב מישיגן
11 מונרו 149,824 מזרח מישיגן
12 באטל קריק 134,878 מרכז מישיגן

השכלה

האוניברסיטאות המרכזיות במדינה:

ספורט

למישיגן נציגות בכל אחת מהליגות המקצועניות המרכזיות בארצות הברית, כל הקבוצות בסיסן בעיר דטרויט.

במישיגן פועלות שתיים מתוכניות הספורט הגדולות בארצות הברית ברמה הסטודנטיאלית, באוניברסיטת המדינה של מישיגן ובאוניברסיטת מישיגן. תוכניות אלו זכו בעשרות אליפויות NCAA במגוון ענפים.

סמלי המדינה

סמלי מדינת מישיגן
דגל סמל מוטו כינוי
דגל מישיגן
Flag of Michigan
סמל מישיגן
Seal of Michigan
Flag of Michigan.svg
Seal of Michigan.svg
"אם אתה מחפש חצי אי נעים, הסתכל סביבך"
"Si quaeris peninsulam amoenam circumspice"
"מדינת האגמים הגדולים"
"The Great Lakes State"
עץ פרח ציפור חיה
אורן לבן מזרחי
Eastern White Pine
פרח התפוח
Malus
קיכלי אדום-חזה
American robin
גרגרן
Wolverine
Pinus strobus trees.jpg
Appletree bloom l.jpg
American Robin KSC01pp1005.jpg

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. Michigan - Facts, Map and State Symbols, Enchanted Learnung, Retrieved 10.7.2016
 2. Land and Water Area of States, 2008, infoplease, הנתונים הועתקו מהערך בוויקיפדיה האנגלית על הגאוגרפיה של מישיגן, בהמרת המידות ממיילים לקמ"ר
 3. Hear the Water Roar...and Whisper, Uptravel - Michigan's upper peninsula, ‏Retrieved 21.7.2016
 4. Sara Waernér, Investigating the Yooper Dialect - A Study of the Dialect in the Upper Peninsula of Michigan, Retrieved 19.7.2016
 5. Kate Abbey-Lambertz, You’ve Probably Never Heard Of A Yooper, But Here’s Why You’ll Wish You Were One, The Huffington Post, 23.2.2015
 6. The Dominic J. Jacobetti Collection - Central Upper Peninsula and NMU Archives, Northern Michigan University, ‏Retrieved 21.7.2016
 7. Michigan Lower Peninsula, Peakbagger, ‏Retrieved 21.7.2016
 8. Briar Hill- Highest Point in Michigan's Lower Peninsula, My Quality Day, ‏27.4.2013
 9. Ellis W. Courter, Michigan’s Copper Country, Government of Michigan, ‏Retrieved 21.7.2016
 10. Northern Michigan Islands, Bois Blanc Island, 9&10 News, ‏13.11.2014
 11. שיבוש של ההגייה צרפתית: אוֹ סַאבְּלֵה, שפירושה הוא "בַּחוֹל".
 12. Lake Effect Snow, Teaching Great Lakes Science, ‏Retrieved 21.7.2016
 13. What is lake-effect snow?, EarthSky, ‏20.11.2014
 14. Eric Gaertner, Lake-effect snow, colder temps set to bring winter back to West Michigan, MLive, ‏8.2.2016
 15. "Mmichigan", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 16. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 17. 17.0 17.1 American FactFinder - Results
 18. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 19. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0