אינדיאנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Indiana
כינוי The Hoosier State
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מושל אריק הולקומב (המפלגה הרפובליקנית)
בירת המדינה
(והעיר הגדולה ביותר)
אינדיאנפוליס
שפה רשמית אנגלית
תאריך ייסוד 11 בדצמבר 1816
סדר כניסה 19
שטח 94,321 קמ"ר (דירוג: 38)
 ‑ שטח ואחוז מים 1,427 קמ"ר 1.51%
גובה 210 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה 383
 ‑ הנקודה הנמוכה 98
אוכלוסייה
 ‑ צפיפות 69.94 נפש לקמ"ר (דירוג: 18, 2014)
אזורי זמן מרובים UTC -5, -6
www.in.gov

אינדיאנהאנגלית: Indiana להאזנה (מידעעזרה)) היא מדינה במערב התיכון של ארצות הברית. בירתה והעיר הגדולה ביותר בה היא אינדיאנפוליס. פירוש השם אינדיאנה הוא "ארץ האינדיאנים".

צפון מערב המדינה יושב בהתחלה על ידי מתיישבים שנדדו מערבה מאזור ניו אינגלנד וניו יורק, מרכז המדינה יושב בעיקר על ידי מתיישבים מאוהיו בעוד שדרום המדינה יושב בעיקר על ידי מתיישבים שהגיעו מטנסי ומקנטקי.

אינדיאנה מחזיקה בכלכלה מגוונת עם תל"ג של 341.9 מיליארד דולר בשנת 2016.

באינדיאנה שוכנים מספר מטרופולינים שאוכלוסייתן גדולה מ-100,000 איש, ועוד מספר ערים תעשייתיות. הגדולות ביותר (לא כולל את עיר הבירה, מדרום לצפון): אוונסויל, בלומינגטון, טרה הוט, אנדרסן, לפאייט, מנסי, פורט ויין, סאות בנד, גרי והמונד.

אינדיאנה היא ביתן של מספר קבוצות ספורט מקצועניות, כולל את אינדיאנפוליס קולטס מה-NFL, אינדיאנה פייסרס מליגת ה-NBA ואינדיאנה פיבר מליגת ה-WNBA (כולן משחקות בעיר הבירה).

מקור השם

מקור השם אינדיאנה הוא "ארץ האינדיאנים", תרגום חופשי של הביטוי "Land of the Indians". תושבי המדינה נקראים "הוז'יירים", שם הנגזר משם הכינוי של המדינה: "The Hoosier State" (מדינת ההוז'ייר). מקור המילה (Hoosier) אינו ברור. התאוריה הרווחת, היא שמקור פירוש המילה בעגה של המתיישבים שהגיעו מטנסי. בין המתיישבים מטנסי לבין המתיישבים מקנטקי שררה יריבות, ולכן הם כינו אותם בשם זה. משמעות המילה היא "אנאלפבית" או "פרחח כפרי". תאוריה נוספת היא; שהמתיישבים שהגיעו מקנטקי, שהיו במצב כלכלי נמוך יותר, נהגו לבזוז לעיתים קרובות את המתיישבים שהגיעו מטנסי. הם פלשו לבתיהם של המתיישבים מטנסי וקראו: "?Who is here" ביטוי שהשתלשל עם השנים ל"Hoosier".

היסטוריה

ההיסטוריה של פעילות בני האדם במדינה, התחילה בנדידת שבטים ילידים שיישבו את אינדיאנה בערך בשנת 8000 לפני הספירה הנוצרית, עם הפשרתם של אחרוני הקרחונים מעידן הקרח ויסקונסין (אנ').

בשליטה הצרפתית

האזור נכנס להיסטוריה הכתובה כאשר בשנות השבעים של המאה ה-17, הגיעו המתיישבים האירופאים הראשונים, שהיו סוחרי פרוות צרפתים, בראשם מגלה הארצות רנה-רובר קוואלייה. הם תבעו לעצמם את הטריטוריה כחלק מצרפת החדשה. משלחות מיסיונריות צרפתיות שהגיעו לאזור השפיעו רבות על השבטים הילידים, ומלאו תפקיד חשוב בשימור יחסיהם הטובים. כשההשפעה הצרפתית גברה באזור, בריטניה, שהתחרתה עם צרפת על השליטה בצפון אמריקה, ראתה שהשליטה באינדיאנה חשובה כדי לנשל את הצרפתים מהאזור. אחרי ששלטו בשטח כמאה שנים, הבריטים אתגרו אותם בעבור השליטה באזור במהלך החזית הצפון-אמריקאית במלחמת הצרפתים והאינדיאנים, שבה הצרפתים הובסו. אף על פי שלא נערכו קרבות בשטח אינדיאנה, השבטים הילידים באזור נטו לאהוד את הצרפתים. בתחילת המלחמה השבטים שלחו משלחת לוחמים, שנועדה להתנגד לבריטים ולפשוט על שטחים בריטים שצרפת תבעה לעצמה. ב-1761 צרפת נאלצה לצאת סופית מאינדיאנה. בעקבות גירוש הצרפתים, מספר שבטים ילידים התאחדו וניסו למרוד בבריטים ללא עזרת צרפת. בזמן שהאינדיאנים מרדו בבריטים, חתמה צרפת על כניעתה להם בחוזה פריז ב-1763. מאז צרפת ויתרה על השטחים שממזרח למיסיסיפי לטובת בריטניה.

השליטה הבריטית

בריטניה החזיקה בשטח 20 שנים עד התבוסה במלחמת העצמאות של ארצות הברית. בריטניה גם ויתרה על שטחים במערב הרי האפלצ'ים, כולל מה שהיום נחשב לאינדיאנה. למעשה בריטניה לא שלטה בפועל בשטח, אלא מסרה אותו, ואת כל השטחים שממערב להרי האפלצ'ים, לידי השבטים הילידים. הסיבה לכך היתה, שבריטניה הייתה שקועה בחובות גדולים בעקבות המלחמה, ובקשה להימנע מסכסוכים עם השבטים, שיובילו להוצאות כספיות נוספות. היו מתיישבים בריטיים שזעמו על מסירת השטחים לאויביהם וניסו לנוע מערבה, כדי להתיישב בשטחים שנכבשו. אך השלטון הבריטי שלח צבא לאזור וסיכל את תוכניותיהם. לאחר שיושרו ההדורים עם השבטים הילידים, קיוותה בריטניה שהמתיישבים הצרפתים יעזבו. רובם אכן עזבו, ואלו שנשארו זכו ליחס טוב יותר מצד הבריטים, והמשיכו לסחור עם השבטים הילידים. אף על פי שארצות הברית זכתה בפועל בשטח בסופה של מלחמת העצמאות האמריקאית, נותרה ההשפעה הבריטית על השבטים הילידים חזקה, במיוחד ליד מבצר דטרויט. השבטים הילידים, שגובו בסוחרים בריטים מהאזור, סירבו להכיר בישות של ארצות הברית כשולטת בשטח, מה שהוביל למלחמת האינדיאנים הצפון מערבית. הבריטים גורשו באופן מלא מהאזור במסגרת מלחמת 1812.

טריטוריית אינדיאנה

מפה של טריטוריית אינדיאנה

ממשלת ארצות הברית חילקה את השטחים לכמה טריטוריות, שהגדולה בהם היא הטריטוריה הצפון מערבית. ב-4 ביולי 1800, טריטוריית אינדיאנה הייתה הטריטוריה הגדולה ביותר שיוסדה מתוך הטריטוריה הצפון מערבית. הטריטוריה כללה את שטחיהן של המדינות הנקראות בימינו אינדיאנה, אילינוי, מישיגן, ויסקונסין ואוהיו. בשנת 1800 מנתה אוכלוסיית הטריטוריה 2,632 איש. הטריטוריה התפתחה ואוכלוסייתה גדלה (ב-1810 מנתה אוכלוסיית הטריטוריה 24,520 תושבים, וב-1816 מנתה אוכלוסיית הטריטוריה 63,897 תושבים) עד שב-17 בנובמבר 1816 הצטרף החלק הדרומי של הטריטוריה לאיחוד בתור המדינה ה-19 למניין.

במעמד מדינה בארצות הברית

הממשלה החדשה שיוסדה פרסה תוכניות שאפתניות של הפיכת המדינה הצעירה למפותחת יותר ומשגשגת. התוכנית הובילה לסלילת דרכים ומסילות ברזל, חפירתן של תעלות ובנייתם של בתי ספר ציבוריים. החוקה החדשה שאושרה בשנת 1851, הגבילה את זכויות השחורים החופשיים במדינה ובין השאר מנעה מהם את זכות הבחירה. בשנות החמישים של המאה ה-19 אוכלוסיית המדינה עלתה על מיליון תושבים, שהציבה אותה במקום הרביעי באוכלוסייה במפקד האוכלוסין של 1860. אינדיאנה מלאה תפקיד חשוב ובעל השפעה פוליטית רבה במלחמת האזרחים בצד הצפוני. גם לאחר המלחמה לאינדיאנה נשארה השפעה פוליטית רבה מכיוון שהשתייכה למדינה מתנדנדת בבחירות האלקטוריאליות במשך 30 שנים.

היום המדינה משתייכת פוליטית למפלגה הרפובליקנית. תור הזהב הספרותי במדינה שהיה בין 1880 ל-1920, הגביר את ההשפעה התרבותית במדינה. בתחילת המאה ה-20, המדינה משכה עוד יותר מהגרים ממה שמשכה בתקופה הקודמת, ובסוף המאה ה-20 נהייתה מעצמה בתעשיית התרופות אחרי שחלו חידושים תקופתיים.

גאוגרפיה

אינדיאנה נמצאת בצפון-מרכז ארצות הברית, גובלת במזרח באוהיו, בצפון במדינת מישיגן ובימת מישיגן (גוף המים הגדול ביותר הנמצא בשטחה של אינדיאנה), במערב באילינוי ובדרום מהווה נהר אוהיו (גם הנקודה הנמוכה ביותר באינדיאנה, 98 מטרים מעל פני הים) את הגבול בינה לבין מדינת קנטקי. גבולן הצפוני של המדינות אינדיאנה, אוהיו ואילינוי נקבע במקור כקו רוחב העובר דרך הקצה הדרומי של ימת מישיגן. גבול זה הוסט ב-16 קילומטרים כדי להגדיל את קו החוף של אינדיאנה. גם גבולותיהן של אוהיו ושל אילינוי הוסטו צפונה מאותה סיבה.

הנקודה הגבוהה ביותר באינדיאנה נמצאת במחוז ויין (389 מטרים מעל פני הים).

אינדיאנה היא אחת ממדינות הימות הגדולות. במדינה 24 גנים לאומיים ומאות אגמים.

נהר ובאש, שאורכו 764 קילומטרים, חוצה את המדינה מצפון-מזרח לדרום-מערב ובצדה הדרומי מהווה את גבולה עם אילינוי. נהר וייט, המתפצל מנהר ובאש, חוצה את מרכז המדינה בשני פלגים.

בתקופת הקרח האחרונה, צפון אינדיאנה היה מכוסה קרחונים בעוד שדרום אינדיאנה נשאר חשוף.

אינדיאנה מורכבת מ-92 מחוזות.

מזג אוויר

אסם מושלג בחורף

מזג האוויר בצפון אינדיאנה שונה מאוד בדרומה. הטמפרטורות הממוצעות בחורף בצפון אינדיאנה נעות בין (1-) - (10-) מעלות צלזיוס, בעוד שבדרום אינדיאנה הן נעות בין (4)-(6-) מעלות. הטמפרטורות הממוצעות בקיץ בצפון נעות בין 18–29 מעלות, בעוד שבדרום הן נעות בין 21–32 מעלות. גשם יורד באופן שווה במשך חודשי השנה. טווח המשקעים נע בין 89 ס"מ בשנה ליד ימת מישיגן, ל-110 ס"מ לאורך נהר האוהיו בדרום. הממוצע באינדיאנה עומד על 100 ס"מ בשנה. ירידת השלג באינדיאנה נעה בהפרשים גדולים בין מקום למקום. לאורך ימת מישיגן נערמים 200 ס"מ בשנה, בעוד שבדרום הרחוק נערמים רק 36 ס"מ. נכון ל-2011, אינדיאנה מדורגת שמינית מבין מדינות ארצות הברית בנטייה לסופות טורנדו, בעוד שאוונסוויל ואינדיאנפוליס מדורגות במקומות 15 ו-8 בהתאמה מבין ערי ארצות הברית.

אזור זמן

אינדיאנה היא אחת מ-13 מדינות ארצות הברית שמחולקות בין אזורי זמן. מיקומה של אינדיאנה בין אזור הזמן המזרחי של ארצות הברית לאזור הזמן של מרכז ארצות הברית הוביל לפיצולה של אינדיאנה בין שני אזורי הזמן. קו ההפרדה הוזז מערבה מספר פעמים לאורך השנים, כאשר במקור (עד 1961) היה בגבול עם מדינת אוהיו, אז כל אינדיאנה נכללה באזור הזמן המרכזי של ארצות הברית. 80 מתוך 92 מחוזות אינדיאנה נכללים באזור הזמן המזרחי של ארצות הברית, בעוד 12 האחרים נכללים באזור הזמן המרכזי של ארצות הברית. מאז שנת 2005 כל מחוזות אינדיאנה החילו עליהם את שעון הקיץ. נושא זה עדיין שנוי במחלוקת. באינדיאנה, מדינה בעלת מסורת חקלאית, הרבה חקלאים וחוואים מתנגדים לשעון הקיץ, מכיוון שהיום שלהם נשלט על ידי השמש, לא על ידי השעון. חקלאים תלויים לרוב בעובדים צעירים שהוריהם רוצים אותם בבית עד ארוחת הערב, לפעמים שלוש שעות לפני השקיעה. אינדיאנפוליס היא העיר בה השמש זורחת ושוקעת הכי מאוחר ביום מבין 50 הערים הגדולות בארצות הברית.

ממשל ופוליטיקה

אינדיאנה ידועה מזה זמן רב כמעוז רפובליקני, ומאידך במערכת הבחירות של 2008 זכה המועמד הדמוקרטי ברק אובמה ברוב קולות הבוחרים. המושל הנוכחי של אינדיאנה הוא אריק הולקומב הרפובליקני, ולרפובליקנים במדינה רוב מיוחס בשני הבתים באספה הכללית של אינדיאנה. משנת 1900, תמכה אינדיאנה 5 פעמים בלבד במועמד דמוקרטי לנשיאות - בשנים 1912, 1932, 1936, 1964 ו-2008.

אמנם רק חמישה מועמדים דמוקרטים לנשיאות ניצחו באינדיאנה מאז 1900, אך 11 דמוקרטים נבחרו למושלים באינדיאנה במשך אותה התקופה. לפני שמיטש דניאלס הרפובליקני נבחר למושל בשנת 2005, אחזו הדמוקרטים במשרה במשך 16 שנים רצופות.

שבעה ממחוזות אינדיאנה תומכים במפלגה הרפובליקנית לקונגרס ארצות הברית על פי מדד ה-PCVI; כיום ישנם בקונגרס 7 נציגים רפובליקנים ו-2 דמוקרטים מטעם מדינת אינדיאנה. הרפובליקנים חזקים, מבחינה היסטורית-פוליטית, במזרח ובמרכז המדינה, ואילו הדמוקרטים חזקים בצפון-מערב המדינה. כמו כן, לעיתים מצביעים מחוזות מסוימים בדרום המדינה לדמוקרטים. מחוז מריון, המחוז המאוכלס ביותר המדינה, תמך במועמדים הרפובליקנים מ-1968 ועד לשנת 2000, אך שב והצביע לדמוקרטים בבחירות של 2004 ו-2008. מחוז לייק, המחוז השני בגודל אוכלוסייתו באינדיאנה, הוא מעוז חזק של הדמוקרטים; מחוז זה לא תמך ברפובליקנים מאז 1972.

שני הסנאטורים של מדינת אינדיאנה הם טוד יאנג ומייק בראון (רפובליקנים). יאנג הושבע לראשונה לסנאט בשנת 2017.

הנציגות של אינדיאנה לבית הנבחרים של ארצות הברית איננה רפובליקנית לחלוטין. מבחינה היסטורית-פוליטית, התמיכה ברפובליקנים לבית הנבחרים הייתה חזקה במזרח ובמרכז המדינה וכן בפרברים של הערים הגדולות. התמיכה בדמוקרטים, לעומת זאת, הייתה חזרה בצפון-מערב ובדרום המדינה ובערים הגדולות.

כלכלה

התוצר הגולמי במדינה לשנת 2005 היה 214 מיליארד דולר אמריקאי. ההכנסה לנפש באינדיאנה הייתה 31,150 דולר אמריקאי בשנה. אחוז גבוה מהכלכלה מתבסס על תעשייה. מוצרים הנפוצים לייצור במדינה כוללים בין השאר ציוד תחבורה, מכוניות, ציוד אלקטרוני, מוצרים כימיים, מוצרי נפט ופחם, גומי, ופלדה.

כלכלתה המוקדמת של אינדיאנה סבבה סביב מסחר עם השבטים הילידים במקום. שנות השישים של המאה ה-19 ומלחמת האזרחים האמריקאית הביאו להשלמה מהירה של מסילות הרכבת ולגידול של התעשייה. בניית קרונות רכבת וייצור זכוכית נהיו לענפי התעשייה הבכירים במרכז אינדיאנה ששגשג, בעוד שכלכלת דרום אינדיאנה הושפעה לרעה מהמלחמה. ברוב אינדיאנה, המלחמה הובילה לעלייה בערך הסחורה החקלאית, והעלתה באופן משמעותי את רמת החיים באינדיאנה.

מיסוי

הסמכות על המיסוי באינדיאנה כמעט לגמרי שייכת לאינדיאנה, אף על פי שההכנסה משמשת גם לתקציבים מקומיים (אזורים, מחוזים, עירוניים וכו'). מרכיבי תקציב אינדיאנה לשנת 2007 מפורטים בתמונה לעיל.

רוב תקציב המדינה מבוסס על מס קנייה (7%) ומס הכנסה (3.4%), בעוד רוב התקציבים המקומיים מתבססים על מס רכוש. מס הרכוש לא עולה על 1% משווי הרכוש. לרוב העובדים העצמאיים בתוך אינדיאנה, מס ההכנסה מכונה מהשכר אוטומטית. בשנת 2008 סך ההכנסות של אינדיאנה ממס הכנסה היה 4.68 מיליון דולר אמריקאי.

אינדיאנה גובה בנוסף מס תאגידים בסך 6.5% על הכנסות רוב התאגידים הפועלים בה שהקנה לה עוד 700,296,100 דולר אמריקאי.

אינדיאנה גובה מס קנייה בסך 7% על רוב העסקאות. יוצאי דופן הם אוכל ותרופות, שעליהם לא מוטל מס קנייה. מס הקנייה משמש גם לתקציב אינדיאנה וגם לתקציבים מקומיים. בשנת 2008 סך הפדיון של אינדיאנה ממס קנייה היה 5.57 מיליון דולר אמריקאי, המקור העיקרי של הכנסת אינדיאנה.

דמוגרפיה

קבוצות דתיות באינדיאנה[1]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 31%
פרוטסטנטים אחרים 21%
קתולים 18%
מורמונים 1%
נוצרים אחרים 1%
דתות אחרות
יהודים 1%
אחר 1%
חסרי סיווג דתי 26%
קבוצות גזעיות באינדיאנה[2]
לבנים לא-היספאנים 81.5%
שחורים 9.1%
היספאנים 6%
אסייתים 1.6%
אמריקאים ילידים 0.3%
מעורב 2%
קבוצות מוצא אתני באינדיאנה[3]
גרמנים 24.4%
אירים 12.2%
אמריקאים 11%
אנגלים 9%
פולנים 3%
איטלקים 2.8%
צרפתים 2.4%
הולנדים 2.1%
שפות מדוברות באינדיאנה[3]
אנגלית 92%
ספרדית 4.4%
אחר 3.6%

הערים הגדולות

מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת אינדיאנה
הערים הגדולות באינדיאנה (נתוני 2013)[4]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 אינדיאנפוליס 843,393 אינדיאנפוליס-כרמל
2 פורט ויין 256,496 פורט ויין
3 אוונסוויל 120,310 אוונסוויל
4 סאות בנד 100,886 סאות בנד-מישוואקה
5 כרמל 85,927 אינדיאנפוליס-כרמל
6 פישרס 83,891 אינדיאנפוליס-כרמל
7 בלומינגטון 82,575 בלומינגטון
8 האמונד 78,967 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
9 גארי 78,450 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
10 לפאייט 70,373 לפאייט
11 טר-אוט 61,025 טר-אוט
12 קוקומו 56,895
13 נובלסוויל 56,540 אינדיאנפוליס-כרמל
14 אנדרסון 55,670
15 גריווד 53,665 אינדיאנפוליס-כרמל
16 אלקהארט 51,265 אלקהארט-גושן
המטרופולינים הגדולות באינדיאנה (נתוני 2014)[5]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין 9,554,598 צפון אינדיאנה
2 סינסינטי 2,149,449 דרום אינדיאנה
3 אינדיאנפוליס-כרמל 1,971,274 מרכז אינדיאנה
4 לואיסוויל-ג'פרסון 1,269,702 דרום אינדיאנה
5 פורט ויין 427,183 צפון אינדיאנה
6 סאות בנד-מישוואקה 319,226 צפון אינדיאנה
7 אוונסוויל 315,162 דרום אינדיאנה
8 לפאייט 211,697 צפון אינדיאנה
9 אלקהארט-גושן 201,971 צפון אינדיאנה
9 טר-אוט 171,480 מרכז אינדיאנה
10 בלומינגטון 164,308 דרום אינדיאנה

ספורט

אינדיאנה היא ביתן של מספר קבוצות ספורט מכללות וקבוצות ספורט מקצועניות.

נכון ל-2013 אינדיאנה שלחה יותר שחקנים לנפש לליגת ה-NBA מכל מדינה אחרת. קבוצת אינדיאנה פייסרס החלה לשחק ב-1967 בליגת ה-ABA והצטרפה לליגת ה-NBA כאשר שתי הליגות התאחדו ב-1976. ב-1925, נערך באינדיאנה משחק כדורסל התיכונים הראשון אי פעם. שחקן ה-NBA לשעבר לארי בירד גדל בעיירה פרנץ' ליק באינדיאנה, ולאחר מכן שיחק בקבוצת המכללות של אוניברסיטת אינדיאנה ושל אוניברסיטת מדינת אינדיאנה.

באינדיאנפוליס, בירת אינדיאנה, משחקת קבוצת ה-NFL אינדיאנפוליס קולטס מאז 1984. לקבוצה, על גלגוליה השונים יש שתי זכיות בסופר בול, והיא מרבה להתחרות בפלייאוף.

השכלה

סמלי המדינה

סמלי מדינת אינדיאנה
דגל סמל מוטו כינוי
דגל אינדיאנה
Flag of Indiana
סמל אינדיאנה
Seal of Indiana
Flag of Indiana.svg
Seal of the State of Indiana.svg
"שם מוטו"
"The Crossroads of America"
"שם כינוי"
"Hoosier State"
עץ פרח ציפור חיה
טוליפ
Tulip Tree
אדמונית
Peony
קרדינל צפוני
Northern cardinal
Tulipier de Virginie (6).JPG
PaeoniaSuffruticosa7.jpg
Cardinal.jpg

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ "Indiana", Religious Landscape Study, Pew Research Center
  2. ^ "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
  3. ^ 3.0 3.1 American FactFinder - Results
  4. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
  5. ^ "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0