מכינת מיצר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מכינת מיצר היא מכינה קדם צבאית השוכנת בדרום רמת הגולן ביישוב מיצר ופועלת כאחת התוכניות החינוכיות שמפעילה המדרשה למנהיגות ואחריות חברתית מיצר. זוהי מכינה חילונית שהוקמה בשנת 1998. מופעלת בה תוכנית חינוכית המיועדת לצעירים חילונים שדוחים את שירותם הצבאי בשנה. המכינה מפעילה תוכניות ליווי ותוכניות חינוכיות לבוגרים במהלך שירותם הצבאי ואחריו.

תחומי ואופן הלימוד

עיקרי הלימוד במכינה הם יהדות, ציונות, פילוסופיה, חינוך, חברה ומגדר, ידיעת הארץ וחקלאות.

אופן הלימוד במכינה מגוון: הרצאות, קבוצות למידה קטנות, "חוגי חניכים" שנפתחים ביוזמה אישית, שיעורי חניך אותם בונה ומעביר החניך בקבוצתו, בית מדרש המקיים חברותות, סמינרים וימי עיון ייעודים. בנוסף מתקיימות במהלך שנת המכינה סדרות מרוכזות בנושאים שנלמדים במכינה. הסדרות נבנות בשיח משותף של חניכי וצוות המכינה וכוללות התנסות מעשית של החניכים בבניית תכניה, ניהול לו"ז ניהול תקציב ועוד.

דיאלקטיקה חינוכית

התוכנית החינוכית ומבנה הלו"ז מכוונים כך כדי שהחניכים יגלו יוזמה מתוך אחריות אישית ורצון להשפיע. כך למשל שנת המכינה מחולקת ל-3 שלישים שמתחילים במכין-מכינה ונגמרים בחודשיים של ניהול עצמי מלא כולל ניהול תקציב ובניית לו"ז. המכינה פועלת למעורבות ועשייה חינוכית וחברתית בגולן.

מעורבות בקהילה

כל חניך מתנדב אחת לשבוע במהלך השנה בשתי מסגרות:ניסיון לאחר והשפעה על הסביבה.

בנוסף לעיתים נערכים פרויקטים שנתיים על ידי חניכי המכינה: שיפוץ שמורת גמלא והעיר העתיקה; וביקורים אצל ניצולי שואה בדגש על קשרים חברתיים עם קשישים. החניכים משתתפים גם באירועים משותפים עם תושבי מיצר, באימוץ מקטעים בשביל הגולן ובקיום חגים עם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

תוכניות המשך לבוגרים

לאחר שנת המכינה מתקיימות תוכניות המשך לבוגרי המכינה אשר מהוות מעין "קומה שנייה" לשנת המכינה:

  • תוכנית 'מתנדבים בחקלאות' - השארות במכינה לחודש עבודה חקלאית כחלק מהתמיכה בחקלאי האזור.
  • תוכנית 'החלוץ' - הגשמה בקבוצה ועשייה חברתית. "החלוץ" הוא מרכז רעיוני המוקדש לעיסוק בתכנים חברתיים, ציוניים ויהודיים. "החלוץ" הוקם על ידי בוגרים ממכינות מיצר, רבין, גליל עליון, מעגן מיכאל, בשיתוף של מכינות נוספות עם המדרשה באורנים ובית יגאל אלון.
  • תוכנית 'נטעים' - תוכנית לאומית חקלאית לבוגרי צבא. באביב 2012 הוקמה 'נטעים' - תוכנית לאומית חקלאית לבוגרי צבא על ידי המדרשה למנהיגות ואחריות חברתית – מיצר. במסגרת התוכנית פועלים מספר גרעינים חקלאיים בקיבוצים ברחבי הגולן. התוכנית משלבת עבודה חקלאית לצד לימודי תוכן ערכיים ואיכותיים, ומטרתה לתת מענה מעמיק לצעירים בוגרי צבא המחפשים נתיב הגשמה משמעותי וייחודי.

כמו כן, כל מחזור שמסיים את שנת המכינה מלווה על ידי שניים ממדריכי המחזור למשך שנתיים משירותם הצבאי על מנת לגבש מפגשי שיח ומפגשים חברתיים, ליווי במהלך השירות הצבאי וגיבוש רעיונות המשך. בנוסף המכינה מפעילה מועצת בוגרים המורכבת מבוגרי המחזורים השונים ומפעילה תוכניות עבור בוגרי המכינה, מקיימת רשת בוגרים ועוד.

צוות ניהולי

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0