מנושפות העיצורים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נישוף
◌ʰ
קידוד
דצימלי ʰ
יוניקוד U+02B0
רשימת עיצורים
נישוף קולי
◌ʱ ◌̤
קידוד
דצימלי ̤
יוניקוד U+02B1
רשימת עיצורים

מנושפות (אנגלית: Aspiration) היא תכונה של עיצורים אשר בעת הגייתם מיתרי הקול מצויים במצב סדקי חוכך כאשר זרם האוויר עובר דרכם בטרם מגיע לבסיס החיתוך כמו בקוליות העיצורים, כך שבסיס החיתוך הוא לא מיתרי הקול בניגוד לעיצורים הסדקיים. ישנם שני סוגים של מנושפות: עיצורים הנהגים כשמיתרי הקול קרובים מספיק כדי ליצור צליל חיכוך אך לא קרובים מספיק כדי לרטוט ועיצורים הנהגים כשמיתרי הקול קרובים מספיק כדי לרטוט אך לא קרובים מספיק כך שנוצר צליל חיכוך קולי בעת הגיית העיצור.

באלפבית הפונטי הבינלאומי (IPA) מסומנים העיצורים המנושפים באמצעות רישום האות h מוקטנת [ʰ] לימין סימנה הבסיסי של האות, למשל: [tʰ] היא הגרסה המנושפת של [t].

העיצורים המנושפים קולית מסומנים באמצעות שתי שיטות: רישום הסימן ɦ כשהוא מוקטן [ʱ] לימין סימנה הבסיסי של האות, למשל: [dʱ] היא הגרסה המנושפת הקולית של [d], או רישום שתי נקודות מתחת לאות [d̤].

בשפות רבות (כגון סינית וכדומה) הנישוף הוא פונמה, ובשפות אחרות לעומתן (כאנגלית ועברית) זהו ביצוע אלופוני – למשל במילה Ten (עשר) שכיתובה הפונמי הנו /tɛn/ וביצועה הפונטי [tʰɛn], כלומר, נישוף כל הסותמים האטומים בראשי מילים והברות מוטעמות – אדם ללא ביצוע זה יובן אך מבטאו יזוהה כזר.

צלילי שפות העולם
עיצורים
בסיסי חיתוך אופני חיתוך
סדקיים - אפיגלוטיים - לועיים

ענבליים - וילוניים - חכיים
מכתשיים־חכיים - כפופים - בתר־מכתשיים - מכתשיים - שיניים
שיניים־שפתיים - שפתיים־שיניים - לשוניים־שפתיים - דו־שפתיים

ריאתיים: אפיים - סותמים - חוככים - מקורבים - מקישים - רוטטים - צדיים - מחוככים
לא־ריאתיים: מסודקים - מפונמים - מצוצים
תנועות
גובה תנועות מיקום התנועות
סגורות - כמעט־סגורות - חצי־סגורות - אמצעיות - חצי־פתוחות - כמעט־פתוחות - פתוחות אחוריות - כמעט־אחוריות - מרכזיות - כמעט־קדמיות - קדמיות
ראו גם: אלפבית פונטי בינלאומי - פורמנט