מסב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מסב גלילה קוני
מסב החלקה רדיאלי
פעולת מסב גלילה כדורי
מסב גלילה גלילי

מֵסַב (מכונה גם לגר) הוא אלמנט מכני המאלץ תנועה יחסית בין שני חלקים[1]. מטרת המיסב היא הורדת החיכוך והשחיקה הנובעים מתנועה זאת. דוגמאות לתנועה לא מאולצת במסב יכולות להיות תנועה קווית בכיוון הצירי או תנועה סיבובית בכיוון המשיקי.

דוגמאות נפוצות לשימוש במיסבים הם חיבור ותמיכת צירים במערכות מכניות. בדוגמה הנתונה הציר הוא גוף אחד שמחובר למיסב והמערכת המכנית הוא הגוף השני.

קיימות שתי שיטות עיקריות להקטנת החיכוך והשחיקה: סיכוך על ידי סיכה והחלפת חיכוך קינטי בחיכוך בגלגול, על ידי הוספת אלמנטי גלילה. מפה נהוג לסווג את המיסבים למסבי החלקה ומסבי גלילה.

כמו כן, ניתן לסווג מיסבים על ידי כיוון ההעמסה ודרגות החופש הלא מאולצות.

סיווג לפי אופן הקטנת החיכוך

מסב החלקה

מיסבי החלקה מורכבים משתי טבעות. הקטנת החיכוך בין הטבעות נוצרת על ידי הפרדה שלהן בעזרת הסיכה.

תת סוג נפוץ של מיסבי החלקה הם מיסבים הידראוליים. במיסבים אלו נוצרת שכבת זרימה המפרידה בין הטבעות[2].

דוגמה למיסב הידראולי נפוץ היא מיסב Michell המשמש לתמיכת עומס צירי במכונות גדולות הסובבות במהירות קבוע, כגון טורבינות וגנרטורים תעשייתים.

מסב גלילה

מיסב גלילה מקטין את החיכוך בין טבעות המיסב על ידי הפיכת החיכוך הקינטי לחיכוך בגלילה. בנוסף לטבעות ולגופי הגלילה, המיסב מכין מכלאה שמטרתה היא שמירת מרחק קבוע בין גופי הגלילה.

ארבעה סוגי גופי גלילה נפוצים הם: כדורים, גלילים, קונוסים וחביות. המיסבים הנפוצים בתעשייה הם המיסבים הכדוריים (Deep groove ball bearings). יתרונם של מיסבים אלו מאפשרים להעביר עומס שקול בכיוון משתנה.

המיסבים והקונים דורשים הגדרה של כיוון העומס השקול אך מאפשרים העמסה גדולה יותר. מיסבים חביתיים מאפשרים שינוי של הזווית בין טבעות המיסב וחסינות גבוהה לחוסר שיוור.

מיסבי גלילה סובלים מהתעייפות מגע בגלגול. אורך חיי המיסב תלוי בעיקר במהירות הסיבוב וההעמסה שלו. בחירת המיסב מתבצעת בהתחשב באורך חיי העבודה הנדרשים. הערכת אורך חיי המיסב מתבצעת על ידי שימוש בקורלצית L10 המשקפת את אורך החיים בו, בתנאי עבודה תקינים, ישנה הסתברות של 10% לכשל.

ראו גם


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Harris, Tedric A, Rolling bearing analysis, John Wiley and sons, 2001
  2. ^ Engineering tribology, Butterworth-Heinemann, 2013
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0