מפענח בינארי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דוגמה למפענח עם 2 כניסות ו-4 יציאות

באלקטרוניקה ספרתית, מפענח בינארי (באנגלית: Decoder) הוא רכיב חומרה לוגי שממיר מספר בינארי לפלט מתאים, כגון הפעלת יציאה שזה מספרה (לדוגמה, אם נקלט 101, היציאה הפעילה תהיה יציאה מס' 5). שימושים נפוצים במפענח הם בתצוגת שבעה מקטעים ובמערכות זיכרון אלקטרוניות.

במפענח עם כניסות יהיו עד הפענוח נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle 2^n} יציאות. כאשר למפענח עם הפענוח נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle n} כניסות יש פחות מ- יציאות, בהכרח יש לפחות שני מצבי קלט שונים שנותנים אותו פלט.

המשמעות של היציאה הפעילה משתנה בין שני הסוגים העיקריים של המפענחים. ברוב המפענחים, המשמעות היא שהיציאה הנבחרת ערכה 1 וכל שאר היציאות ערכם 0 והסוג השני הוא ההפך, כל היציאות ערכן 1 והיציאה הנבחרת ערכה 0.

מפענח בינארי מיושם כמעגל משולב עצמאי או כחלק ממעגל משולב מורכב יותר.

דוגמאות:

  • מפענח 3 ל-8 מקבל כקלט 3 ביטים המייצגים מספר בינארי, ומפעיל אחת מ-8 יציאות המתאימה למספר זה. באופן דומה מפענח 4 ל-16 מקבל כקלט 4 ביטים המייצגים מספר בינארי, ומפעיל אחת מ-16 יציאות המתאימה למספר זה.
  • מפענח בינארי לעשרוני מקבל כקלט 4 ביטים המייצגים ספרה עשרונית בקידוד בינארי, ומפעיל אחת מעשר יציאות המייצגות את הספרות 0–9 שמתאימות לקלט.

ראו גם

Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.