מקל הקלדה ותמרון חפצים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מקל הקלדה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מקלות הקלדה ידניים, שנבנו כמשימה לימודית בחוג ללקויות והתפתחות אנושית באוניברסיטת אילינוי שבשיקגו, ארצות הברית

מקל הקלדה (מכונה גם שרביט הקלדה ואמצעי הצבעה מכני) הוא אביזר טכנולוגיה מסייעת המסייע לאנשים בעלי לקות תנועה בהקלדה על מקלדת מחשב. חלק ממקלות אלה מסייעים לחלק מהמשתמשים בהם גם לתמרן חפצים בנוסף להקלדה. הם עשויים לסייע, למשל, בהפיכת דפים של ספר.

למקלות אלה יש על פי רוב עובי של כחצי סנטימטר עד סנטימטר וקצה מצופה גומי למניעת פגיעה פיזית בקלידים. סוגי מקלות ההקלדה נבדלים זה מזה בעיקר על פי האבזור המאפשר למשתמש בהם לאחוז בהם או להירתם אליהם.

סוגי מקלות הקלדה

מקלות הקלדה ידניים

 • מקל T – מקל הקלדה, שמסייע לאנשים שמתקשים לפשוט את אצבעותיהם אך מצליחים לקמוץ אגרופים ולאחוז בחפצים. בקצה אחד של מקל זה הוא ישנה ידית המאונכת לו שנותנת לו צורת T. הכנת מקל T אפשרית בעזרת כלי עבודה וחומרי גלם המצויים בבתים פרטיים רבים. לדוגמה: המקל עצמו יכול להיות עיפרון שהמחק שבראשו משמש כציפוי הגומי וידית האחיזה יכולה להיות קטע שנוסר ממקל של מטאטא ונקדח בו חור צר המאפשר חיבור העיפרון אליו בכוח החיכוך.
 • מקל רתום לכף היד – מקל הקלדה, שמסייע לאנשים המתקשים הן בפשיטת אצבעותיהם והן באחיזה ממושכת של חפצים. מקל כזה עשוי להיות מקל T שנקשרה לו רצועה או מקל המחובר למשטח המוצמד אל גב היד בכוחן של רצועות.
 • מקל רתום לאמת היד – עשוי לשמש אנשים שכף ידם נגדמה, אך הוא נדיר ביחס למקלות ההקלדה האחרים. אנשים שיד אחת שלהם נגדמה מעדיפים להקליד בעזרת ידם השנייה ואנשים ששתי כפות ידיהם נגדמו מעדיפים להקליד בעזרת תותב, בעזרת אצבעות הרגליים, או לחבר תמלילים ממוחשבים באמצעים אחרים.

מקל פה

מקל פה הוא סוג נפוץ של מקל הקלדה[1], המשרת בעיקר אנשים המשותקים מן הצוואר ומטה או לקות תנועה חמורה אחרת בכל ארבע הגפיים. חסרונו של מקל הפה הוא מחירו הגבוה יחסית למחירם של מקלות הקלדה אחרים. עלותו הגבוהה נובעת מזה שאת ידית האחיזה, שנועדה לאחיזה בעזרת השיניים, חייב לעצב בעל מקצוע מיומן. מקל פה שעוצב על ידי חובבן עשוי לגרום לנזקים לשיני המשתמש ולמפרק הלסת שלו.

יתרונו של מקל הקלדה זה על פני מקלות הקלדה אחרים המוצעים לאנשים המשותקים מן הצוואר ומטה הוא העובדה שמקל זה אינו קשור אל המשתמש ברצועות. כשהמשתמש נדרש למקל זה הוא שולף אותו בעזרת פיו מקופסה המצויה על ידית כיסא הגלגלים שלו, או על שולחן העבודה שלו ומניח אותו שם בחזרה מיד עם תום השימוש. למשתמש במקל פה אין תלות באנשים שיקשרו ויתירו את המקל ממנו. מעבר לזאת אם המשתמש ממילא זוכה לסיוע אישי צמוד, הוא אינו צריך להטריד את הסייע כשהוא עושה הפסקות קצרות במלאכת ההקלדה.

מקל פה מסייע לאנשים עם לקויות תנועה חמורות גם למשימות תמרון חפצים שונות מהקלדה, כמו תפעול כדור עקיבה, הפיכת דפי ספר, משחק קלפים[2] או באחיזה בכלי כתיבה וציור שאינם ממוחשבים. לצורך זה יש להחליף את פיסת הגומי שבקצה מקל הפה למתקן אחר. לדוגמה, ניתן להחליף את פיסת הגומי לעיפרון, עט או מכחול[3]. ניתן גם לקנות מקל פה שבקצהו מתקן מיוחד לחיבור לעיפרון או מכחול. אדם עם לקות תנועה חמורה שיכול להשתמש במקל פה, יכול לרכוש מקלות פה בעלי מגוון מבנים המותאם למשימות שונות[4] ולהחליף בין מקל אחד למשנהו בזריזות. דבר זה אינו אפשרי עם מקלות ראש ומקלות הקשורים אל הגפיים העליונות. ייתכן שזו הסיבה לכך שמקלות ראש ומקלות הקשורים לגפיים העליונות משמשים כמעט ורק כמקלות הקלדה.

מקלות ראש

ישנם שני סוגים של מקלות ראש: מקל מצח[5][6]ומקל סנטר. שני מקלות הקלדה אלה מוצעים לאנשים עם לקות תנועה חמרה בארבע גפיהם. נבדלים רק במקום חיבורם לרתמה שסביב ראש המשתמש – רתמה שהמשתמש תלוי באנשים אחרים כדי להירתם אליה, רתמה שעשויה להיות כבדה לנשיאה עבור יכולותיו הגופניות והוא עשוי להישאר רתום אליה למשך זמן ממושך. מקלות הראש מאבדים מן הפופולריות שלהם לטובת מקל הפה ולטובת אמצעי הצבעה חשמליים המופעלים בעזרת הראש, כגון מצלמה למעקב אחר תנועת העין, כדור עקיבה המופעל על ידי הלשון, או מחזיר אור תת-אדום המודבק אל המצח.

מקלדות המותאמות למקלידים במקל

מקלדת מוקטנת (בשחור) לצד מקלדת סטנדרטית (בלבן). המקלדת המוקטנת מזרזת את ההקלדה באצבע אחת, במקל או על ידי אנשים עם ידיים קטנות, כגון ילדים

שימוש במקל הקלדה, כמו גם הקלדה באצבע אחת, מחייב הפעלה של הפונקציה הקרויה "מקשים דביקים" ומצויה בכל מחשב אישי. פונקציה זו משחררת את המשתמש מהצורך ללחוץ על שני מקשים בו זמנית. הפונקציה "מקשים דביקים" מאפשרת למשל הקלדה של הסימן @ בלא לחיצה על מקש השיפט ומקש הספרה 2 בו זמנית אלא בלחיצה על מקש השיפט, שחרורו ולחיצה על מקש הספרה 2 רק אחרי שחרור השיפט. פונקציה זו מקלה על מי שמקליד באצבע אחת.

פריסות הקלידים המקובלות במקלדות שבשפות השונות פותחו בהשראת הפריסה האנגלית הסטנדרטית - פריסת QWERTY. אחת התכונות של פריסה זו היא הימצאותם של הקלידים השמישים ביותר בקצותיה הימניים והשמאליים של המקלדת. כתוצאה מזה, אדם המקליד באצבע אחת או במקל מבזבז זמן ומאמץ בצליחה חוזרת ונשנית של המקלדת מקלדת מקצה לקצה. יתרה מזאת, מיקום הקלידים השמישים ביותר דווקא בקצוות המקלדת גורמות לאדם המשתמש במקל פה או במקל ראש לטלטל את ראשו במהלך ההקלדה.

הדרך המקובלת להתמודד עם בעיה זו היא רכישת מקלדת מוקטנת - מקלדת הדומה בכל למקלדת המקובלת אך בעלת ממדים קטנים יותר.

דרך אחרת להתגבר על הבעיה הזו היא לעבור לפריסת קלידים שונה מזו הסטנדרטית. חברת מיקרוסופט ממליצה למי שמקליד תמלילים אנגליים באצבע אחת או במקל שישתמש באחת הפריסות של דבורק. דבורק עיצב שלוש פריסות קלידים שאף לא אחת מהן הרחיקה את הקלידים השמישים ביותר זה מזה. יתרה מזו, שתיים מפריסותיו של דבורק עוצבו לאנשים שמקלידים בחמש אצבעות של יד אחת, כך שייתכן שהן תתאמנה יותר למקלידים במקל מהפריסות שעוצבו עבור מי שמקליד בעשר אצבעות. ניתן לשנות על נקלה כל מחשב כך שהמקלדת שלו תהייה מקלדת בעלת אחת הפריסות של דבורק.

פריסת קלידים של צ'ובון (Chubon): בשנת 1988 פרסמו צ'ובון והסטר מחקר[7] שמציג מקלדת אנגלית המותאמת לאנשים המקלידים באצבע אחת או במקל. מקלדת זו שונה מהמקלדת המקובלת רק במיקום המקשים ולכן ניתן להפוך מקלדת רגילה למקלדת צ'ובון בעזרת הדבקת מדבקות על הקלידים הגשמיים על של מקלדת רגילה ושינוי תכנות המקלדת במערכת ההפעלה של המחשב בעזרת תוכנה פשוטה. שינוי המקלדת הרגילה למקלדת צ'ובון אינו יקר או מסובך באופן מיוחד.

סידור הקלידים של צ'ובאן מאפשר תנועה מינימלית בעת ההקלדה על ידי ריכוז הקלידים השמישים ביותר במרכז המקלדת. יתרה מזו, צ'ובאן והסטר ריכזו בשורה העליונה של המקלדת אותיות שמקובל יותר למצוא בסופי מילים ובתחתית המקלדת אותיות שמקובל יותר למצוא בתחילת מילים, מתוך הנחה שמיד עם גמר הקלדת מילה המשתמש יטה להביט במרקע וכך תיחסך למשתמשי מקלות הפה והראש תנועה מיותרת של הראש מתחתית המקלדת אל המרקע. תוצאות מחקרם של צ'ובון והסטר אוששו שנית וביתר כוח בידי אנסון ועמיתיו[8] בשנת 2001.

עוד סוג של התאמה של המקלדת לשימושם של קלדני מקל הפה והראש הוא הצבה של המקלדת מימין או משמאל למרקע ובגובה זהה לו. התאמה זו חוסכת למשתמש את הרכנת הראש לשם ההקלדה. ניתן לקנות גם מקלדות מלטרון[9] - מקלדות מעוקלות החוסכות לקלדני הראש והפה את מתיחת הצוואר לצורך הגעה אל קצות המקלדת.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

 1. ^ מקל פה באתר WebAim
 2. ^ Low Tech Solutions: A Place To Begin, Ensign, Arselia S., PAM Repeater, n72 Jan 1992Ed.
 3. ^ Mouthstick.net
 4. ^ מערכות של מקלות פה באתר "עזרים"
 5. ^ תמונת אדם המקליד במקל מצח בוויקיפדיה האנגלית
 6. ^ מקל מצח באתר WebAim
 7. ^ Chubon, R.A. and Hester, M.R.: An enhanced standard computer keyboard system for single-finger and typing-stick typing. Journal of Rehabilitation Research and Development 25(4):17–24, 1988.
 8. ^ Anson, D., George, S., Galup, R., Shea, B., & Vetter, R. (2001). Efficiency of the Chubon versus the QWERTY keyboard. Assistive-Technology, 13(1), 40-45.
 9. ^ מקלדות מלטרון - מקלדות מעוקלות המוצבות בהמשך משטח המרקע
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0