גפיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אצל עופות, הגפיים הגולגולתיות הן כנפיים שמשמשות לתעופה
צבתות הסרטן הם גפי פה
מחושים הם גפיים גולגולתיות

בבעלי חוליות, גפיים הם איברים עם עצמות, מפרקים ושרירים המסייעים לבעל החיים להניע את עצמו ביחס לסביבתו, לאחוז בחפצים, להניע חפצים או לעבד חפצים, שאינן חלק מעמוד השדרה או הראש. הגפיים מוקפות בעור ועל פי רוב מכילות גם ציפורניים.

בפרוקי-רגליים, גפיים הם זוג איברים בעלי שרירים ומפרקים, המחוברים לפרק של פרוק הרגליים ומכילים שרירים ומפרקים. לדוגמה: רגליים, גפי פה ומחושים.

בלשון יחיד, מכונה כל אחד מהגפיים בשם גף[1].

בבעלי חוליות

תת מערכת בעלי החוליות מתחלקת לשניים: דגים ובעלי גפים. מבין בעלי הגפים שרדה רק קבוצת בעלי ארבע רגליים המכילה את מחלקת דו-החיים ושלוש מחלקות בעלי שפיר עוברי – הזוחלים העופות והיונקים. לכל בעלי החיים בקבוצת בעלי ארבע רגליים יש ארבע גפיים או שרידים שלהן (במקרה של הנחש או הקיווי).

הגפיים מתחלקים לזוגות – גפיים גולגולתיות (craniali, בצד הגולגולת; קדמיות או עליונות) וגפיים זנביות (caudali, בצד הזנב; אחוריות או תחתונות). הגפיים הגולגולתיות מחוברות אל השכמות ואל עצם הבריח ואילו הזנביות מחוברות אל אגן הירכיים. גפיים המשמשות בעיקר להליכה או לריצה נקראות רגלים. ישנם חולייתנים שכל ארבע הגפיים שלהם משמשות להליכה או לריצה בלבד, או שכל הארבע משמשות בעיקר למטרה זו. אצל חולייתנים אחרים עשוי להיות הבדל מהותי בין תפקיד הגפיים הגולגולתיות לבין תפקיד הגפיים הזנביות. לדוגמה, אצל עופות, הגפיים הגולגולתיות הן כנפיים שמשמשות לתעופה, או לשחיה או שהן מנוונות כליל. לעומת זאת הגפיים התחתונות משמשות להליכה ועשויות לשמש גם לריצה, אחיזה בענפים, אחיזה בטרף או תמרון חפצים.

בכל גף קיימים המבנים הבאים, או שהתקיימו המבנים הבאים לפני שהתנוונו: מפרק חיבור אל אגן הירכיים או השכם, פרק בעל עצם אחת – זרוע או ירך, מפרק צירי - מרפק או ברך, פרק בעל שתי עצמות מקבילות - אמה או שוק, מפרק בעל עצמות קטנות רבות – שורש כף היד או קרסול פרק כף הרגל או כף היד וחמש אצבעות.

התנוונות הגפיים הקיצונית ביותר התרחשה אצל הנחשים – נותרו להם שרידים מאגן הירכיים בלבד.

בפרוקי-רגליים

בפרוקי-רגליים, גפיים הם זוג איברים בעלי שרירים ומפרקים, המחוברים לפרק של פרוק הרגליים ומכילים שרירים ומפרקים. לדוגמה: רגליים, גפי פה ומחושים. בניגוד לכנפי החולייתנים, כנפי החרקים אינן גפיים משום שהן לא מכילות מפרקים ולא שרירים. כנפי החרקים הן המשכה של הקוטיקולה של שניים מפרקי החזה והן מונעות בעזרת שרירים המצויים בגוף פרקי החזה ומכופפות את כלל הקוטיקולה של פרקים אלה.

גפי פה הן זוג הגפיים המחוברים לאותו פרק של פרוק הרגלים המכיל את הפה ותפקידם הוא על פי רוב עיבוד מזון והכנסתו אל הפה. בחלק גדול מפרוקי הרגליים גפי הפה משמשת גם לתקיפת אויב, כמו צבתות הסרטן. יש מקרים, כמו אצל הנמלים הלוחמות שבהם גפי הפה משמשות רק לתקיפת אויב.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גפיים בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0