משחק אסטרטגיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כלי השחמט מסודרים על הלוח

משחק אסטרטגיה הוא משחק שעל מנת לנצח בו יש צורך בקביעת תוכנית פעולה, דהיינו אסטרטגיה.

המשחק יכול להיות משחק קופסה, משחק וידאו או משחק מחשב. רבים ממשחקי האסטרגיה הם משחקי חשיבה, כך גם שחמט נחשב למשחק אסטרטגיה משום שיש צורך באסטרטגיה כדי להביס את היריב להכניע את המלך. גם ברידג' נחשב למשחק אסטרטגיה. ישנם משחקי מחשב רבים העוסקים באסטרטגיה, רבים מהם משחקי פעולה ומלחמה, כמו משחקי המחשב סטארקראפט, Age of Empires, בהם על מנת להביס את היריב יש צורך בלחימה מחושבת, למשל אם צבא מועט תוקף צבא גדול, יש צורך בהתקפה מחושבת, כמו הקפת והפתעת היריב. לעיתים יש במשחקי אסטרטגיה גם אלמנט של מזל, לדוגמה: במונופול נדרשת חשיבה אסטרטגית של השחקן, אך הניצחון תלוי גם בתוצאות זריקת הקוביות.

אסטרטגיה במשחק הברידג'

משחק הברידג' מורכב משני שלבים: שלב ההכרזה ושלב המשחק. בכל אחד מהשלבים מפעילים שחקנים אסטרטגיות.
בשלב ההכרזה יכול כל אחד מהשחקנים לבחור באסטרטגיה, למשל: אסטרטגיה של הקרבה, כלומר: הכרזת חוזה שהוא יודע שייכשל בביצועו, אבל התוצאה עשויה להיות טובה יותר מביצוע משחק על ידי היריבים. הקושי הוא לתאם אסטרטגיה בין שותפים. בשלב המשחק משתתפים שלושה שחקנים. הכרוז עשוי לבחור אסטרטגיה על מנת לזכות במספר הלקיחות, שאליו התחייב בשלב ההכרזה. נדרשת אסטרטגיה של המגנים על מנת למנוע ממנו לבצע את החוזה. האסטרטגיה של המגנים בברידג' היא נושא מורכב, משום שייתכן מצב בו כל אחד מהמגנים פועל באסטרטגיה שונה.

משחק אסטרטגיה במחשב

משחק אסטרטגיה ממוחשב הוא סוגה של משחקי מחשב, השם דגש על שימוש בחשיבה שיטתית ויצירתית להשגת מטרות, תכופות על ידי תכנון קדימה של צעדים וצפי תגובת היריב. רבים מהמשחקים כוללים פן כלכלי ואקספלורטיבי (חקר הסביבה). לרוב המשחקים מחולקים בשני קריטריונים, המשחק מבוסס תורים או שמא מתרחש בזמן אמת, והשני הוא האם על השחקן להתמקד באסטרטגיה או בטקטיקה.

ראו גם

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0