משפחת שיקופיצקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משפחת שיקופיצקי
רחוב שיקופיצקי
עטיפת הספר הראשון בסדרה
עטיפת הספר הראשון בסדרה
מידע כללי
מאת שפרה גליק
איורים שפרה גליק
הוצאה
הוצאה הוצאת פלדהיים
מהדורות נוספות
מספר כרכים 5

משפחת שיקופיצקי ורחוב שיקופיצקי (בגירסת היידיש: שפיגעליצקי [שפיגעל = מראה]) היא רצועת קומיקס הומוריסטית של הסופרת והמאיירת החרדית שפרה גליק.

רצועת הקומיקס רואה אור מאז שנות ה-90 של המאה ה-20 בשבועון הילדים "ילדים" של עיתון משפחה, בשנים הראשונות התמקדה הסדרה בקורות "משפחת שיקופיצקי", רצועות אלו ראו אור בסדרה בת ארבעה ספרים בהוצאת פלדהיים, בהמשך עברה הסדרה לעסוק ב"רחוב שיקופיצקי", והספר החמישי בסדרה נושא שם זה.

שמה של המשפחה הוא הלחם של המילים "שיקוף" ו"פיצקי" (קטן, בסלנג), ומטרתה לשקף אנקדוטות שכיחות בחיי משפחה. כל טור או כמה טורים בסדרה עוסקים באנקדוטות שונות מחיי משפחת שיקופיצקי שלה ארבעה ילדים: תמימה, יסכה, קהת וקלונימוס, וטומן בחובו עוקץ בעל מוסר השכל.

הדמויות

יסכה - האחות הבכורה, לומדת בכיתה ו' ובהמשך הסדרה בכיתה ז'. אוהבת לשלוט להעיר לשני אחיה הצעירים ובעיקר לאחותה תמימה, ומרבה לדאוג לקלונימוס. אוהבת לערוך קניות, להזמין חברות לביתה ולטייל עימהן, ולהיות מרוממת או לפחות שוות זכויות לאחיה הקטנים.

תמימה - האחות השנייה, תלמידת כיתה ד' ובהמשך הסדרה כיתה ה'. רוצה שיעריכו אותה, ושיתנו לה ציונים טובים כמו לאחותה הבכורה יסכה. מרבה לשחק ומאידך לריב ולהסתכסך עם קהת.

קהת - ילד בינוני, השלישי במשפחה, לומד בכיתת מכינה (קדם כיתה א') ובהמשך הסדרה בכיתה א'. אוהב לשחק בארגז הדמיוני שלו וליסוע בדמיון עם קלונימוס בכלי רכב שונים למחוזות רחוקים. בכריכת הספר השני מופיע איור של קהת יושב עם אחיו בארגז שלו המצטייר ככדור פורח. מאחר תמיד להסעה הלוקחת אותו לתלמוד התורה. הדמות העליזה והשובבה בסדרה. מרבה לשחק ומאידך לריב עם תמימה.

קלונימוס - התינוק, מרבה לקבל מכולם תשומת לב, בספר הראשון חוגגים לו הילדים את יום הולדתו הראשון, מאוחר יותר בסדרה הוא חוגג יום הולדת שנתיים. ברוב הסדרה הוא אינו יודע לדבר, אך הוא משמש את הדמות הסקרנית, הבוכה ובעלת תשומת הלב הגדולה. מחשבותיו התמימות כתובות פעמים רבות בבועות מחשבה. בהמשך הסדרה הוא אומר חצאי מילים ומדבר מעט בשיבושים כאופייני לגילו.

אבא, אמא, סבא וסבתא - מופיעים מדי פעם ומשקפים את הסטריאוטיפ המקובל לכל אחד מארבע הדמויות: אמא - עסוקה ומבשלת, קוראת לארוחת ערב, לפעמים יוצאת לסידורים. סבא - מספר סיפורים מימי ילדותו ונותן מתנות, וכן הלאה. לפעמים מופיעות דמויות נוספות מהוויי המשפחה או בית הספר - דודה, מורה, חברים וחברות ועוד.

רחוב שיקופיצקי

בנוסף לסדרה בת חמשת הכרכים בשם משפחת שיקופיצקי הוציאה הסופרת סדרת המשך תחת השם "רחוב שיקופיצקי" עם חמישה כרכים מקבילים.

סדרה זו יצאה לאור בפורמט מלבני ייחודי והתווספו בה מספר דמויות חדשות.

הדמויות

גרשון הגאון - ממציא פורה המלא ברעיונות שונים לטובת אנשי השכונה והעולם.

למך - ילד ג'ינג'י ומעניין, חבר של קהת.

שלומציון - אחותו הקטנה והשובבה של למך.

ניצה ודיצה - תאומות זהות השונות זו מזו, חברות של תמימה.

סבא זונדל וסבתא זלדה - זוג זקנים חביבים המרבים לארח את ילדי השכונה.

ראו גם

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0