משפט ארצלה-אסקולי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

באנליזה פונקציונלית, משפט אַרְצֶלָה-אַסְקוֹלִי (Arzelà–Ascoli, נקרא גם משפט אסקולי) מעניק אפיון מלא לקומפקטיות של משפחת פונקציות רציפות בקבוצה קומפקטית, באמצעות תכונת הרציפות במידה אחידה. המשפט מהווה הכללה מרחיקת-לכת של משפט בולצאנו-ויירשטראס.

תיאור פורמלי

אם הוא מרחב מטרי קומפקטי כלשהו, מסמנים ב- את מרחב הפונקציות הרציפות , שמהווה מרחב וקטורי ביחס לפעולות הסכום והכפל בסקלר המוגדרות נקודתית. זהו מרחב בנך (כלומר מרחב נורמי שלם) תחת נורמת : .

כמו בכל מרחב מטרי, תת-קבוצה של היא "חסומה" אם קיים חסם ממשי על כל ערכי הפונקציות שלה.

משפט ארצלה אסקולי: תהי קבוצה חסומה. אזי לכל סדרה ב- קיימת תת-סדרה מתכנסת, אם ורק אם רציפה במידה אחידה.
מסקנה: אם סגורה (בטופולוגיה הנורמית) וחסומה, אז קומפקטית אם ורק אם היא רציפה במידה אחידה.
הוכחה: ממשפט ארצלה-אסקולי נובע כי אם חסומה ורציפה במידה אחידה, אז לכל סדרה יש תת-סדרה מתכנסת. תוספת הנתון ש- סגורה קובע כי תת-סדרה זו מתכנסת לתוך . מכאן ש- מהווה מרחב מטרי שבו לכל סדרה יש תת-סדרה מתכנסת, תכונה השקולה לקומפקטיות. הכיוון השני של השקילות נובע באופן טריוויאלי מהמשפט.
מסקנה: אופרטור האינטגרל המוגדר , כאשר גרעין רציף על , הוא אופרטור קומפקטי.

הוכחת המשפט

כיוון ראשון

תהי קבוצה חסומה ונניח שאיברי רציפים במידה אחידה. נראה שלכל סדרה ב- יש תת-סדרה מתכנסת. תהי סדרת פונקציות ב-. תהי סדרה צפופה ב- (קיימת כזאת כי מרחב מטרי קומפקטי לכן ספרבילי).

נתבונן בסדרה . זוהי סדרה חסומה ב- בפרט יש לה תת-סדרה מתכנסת. נסמן אותה ב- ואת גבולה ב-. כעת נתבונן בסדרה . גם זו סדרה חסומה ב- לפיכך יש לה תת-סדרה מתכנסת שאותה נסמן ב- ואת גבולה ב-. וכך בתהליך איטרטיבי לכל נגדיר את הסדרה להיות תת-סדרה מתכנסת של ואת גבולה נסמן ב-.

אם כן, קיבלנו סדרה של סדרות פונקציות. נתבונן בסדרת האלכסון המוגדרת לכל כך (כלומר זו סדרת פונקציות שהאיבר ה--י שלה הוא האיבר ה--י בסדרה ה--ית).

  1. זוהי תת-סדרה של .
  2. לכל הסדרה מתכנסת ל- שכן הזנב שלה, , הוא תת-סדרה של .

יהי . אברי רציפים במידה אחידה לכן קיים כך שלכל ולכל , אם אזי (כאשר היא פונקציית המטריקה ב-). אבל קומפקטי, לפיכך נכסה אותו במספר סופי של כדורים פתוחים בקוטר שנסמנם ב-.

לכל קיים כך ש- (כי צפופה ב-). כמו כן הסדרה מתכנסת ל- לכן לפי תנאי קושי קיים כך שלכל מתקיים . נסמן . כעת, לכל ולכל קיים כך ש- ומתקיים מאי שוויון המשולש. לכן, לפי תנאי קושי, הסדרה מתכנסת במידה שווה.

קישורים חיצוניים

  • דניאלה ליבוביץ, טופולוגיה קבוצתית, בית ההוצאה לאור של האוניברסיטה הפתוחה, 2007, פרק 7: קומפקטיות, עמ' 159–160 (הקישור אינו פעיל, 2020-06-11) (אורכב 11.06.2020 בארכיון Wayback Machine). הספר מתוך "פא"ר – פתיחת אוצרות רוח", אתר הספרים הדיגיטליים של האוניברסיטה הפתוחה.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0