משפט רמזי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בקומבינטוריקה, משפט רמזיאנגלית: Ramsey's theorem) עוסק במבנים המוכרחים להופיע בגרף שלם שהקשתות שלו צבועות בשני צבעים, נאמר אדום וכחול. המשפט קובע שלכל n, אם הגרף שצובעים גדול מספיק, לא ניתן להימנע מיצירת תת-גרף שלם בגודל n שכל הקשתות שלו צבועות בצבע אחיד. את המשפט הוכיח פרנק רמזי, ובעקבותיו פותח תחום שלם בשם תורת רמזי.

משפט רמזי האינסופי

נתבונן בגרף אינסופי שלם , אשר קשתותיו צבועות בשני צבעים - כחול ואדום.

לגרף זה קיים תת-גרף שלם אינסופי , אשר כל קשתותיו צבועות באותו הצבע. (אדום או כחול)

ניתן להכליל את המשפט לכל מספר סופי של צבעים.

הוכחה

ההוכחה תתבצע על ידי בנייה סדרתית של קודקודים.

נתחיל בקודקוד שרירותי כלשהו. בהכרח קיימים לו אינסוף שכנים המחוברים בקשת אדומה, או אינסוף שכנים המחוברים בקשת כחולה. נוכל להניח בלי הגבלת הכלליות שקיימים לו אינסוף שכנים אדומים. נסמן שכנים אלה ב-. אם קיים לו אינסוף שכנים אדומים, נצרף אותו לסדרה, ונמשיך את התהליך עבור - קבוצת שכניו האדומים של , השייכים ל-. אם נוכל לחזור על צעד זה לעד, נקבל סדרה של קודקודים, אשר כל אחד מהם קשור לכל האחרים באמצעות קשת אדומה, כרצוי.

אם התהליך ייעצר, משמעות הדבר שמצאנו קבוצה אינסופית, אשר לכל אחד מקודקודיה יש מספר אינסופי של שכנים כחולים ורק מספר סופי של שכנים אדומים. לכן אם נחזור על התהליך עבור הקשתות הכחולות בקבוצה , התהליך לא יעצר ונקבל קבוצה אין סופית של קודקודים שכל שניים ממנה מחוברים בקשת כחולה.

ניתן להכליל את הטענה גם עבור צבעים, באמצעות טיעון אינדוקטיבי, על ידי התבוננות בקשתות בעלות צבע מסוים, וקשתות ב- הצבעים הנותרים.

משפט רמזי הסופי

מספר רמזי הוא הגודל הקטן ביותר של גרף שלם שקשתותיו צבועות בשני צבעים, נאמר אדום וכחול, המבטיח שהגרף יכיל תת-גרף שלם בן n קודקודים שכולו אדום, או תת-גרף שלם בן m קודקודים שכולו כחול. העובדה שמספרים אלה קיימים היא משפט רמזי. ההוכחה, באינדוקציה, מראה שלמעשה , ומכיוון ש- , מתקיים . הערכים המדויקים של מספרי רמזי אינם ידועים עבור ; החסמים הכלליים הטובים ביותר הם .

את ההגדרה לעיל אפשר להרחיב למספר סופי כלשהו של צבעים, ולגרפים כלשהם במקום תת-הגרפים השלמים.

ניסוח מהופך של המשפט קובע שבכל צביעה בשני צבעים של הגרף השלם על n קודקודים, יש תת-גרף חד-צבעי בן d קודקודים, כאשר ; תוצאה זו היא הטובה ביותר האפשרית.

הוכחת המשפט

ההוכחה תעשה באינדוקציה על

ברור ש- לכל n,m, משום שקודקוד בודד הוא גרף שלם בגודל 1 (וכל אפס הקשתות שלו אדומות וגם כחולות).

עבור נראה כי .

נניח נתון גרף מלא בגודל שקשתותיו צבועות בכחול ואדום. נבחר ממנו צומת v ונסמן ב B את כל הצמתים שיש מהם קשת כחולה ל v ונסמן ב A את כל הצמתים שיש מהם קשת אדומה ל v. על ידי סימון זה מקבלים ש . לא ייתכן שגם וגם - נניח תחילה ש .

אם בגרף הנפרש על ידי צמתי יש קליקה בגודל שכל הקשתות בה צבועות בצבע אדום, אז יחד עם הצומת מקבלים קליקה בגרף בגודל שכל קשתותיה אדומות. אחרת, מהנחת האינדוקציה מקבלים שבגרף הנפרש על ידי צמתי ישנה קליקה בגודל שכל קשתותיה כחולות.

בצורה דומה, אם אז או שבגרף הנפרש על ידי יש קליקה בגודל שכל קשתותיה צבועות באדום, או שיש קליקה בגודל שכל קשתותיה צבועות בצבע כחול, ואז יחד עם מקבלים קליקה ב בגודל שכל קשתותיה צבועות בצבע כחול.

סה"כ מקבלים שב ישנה קליקה אדומה בגודל או קליקה כחולה בגודל .

ראו גם

לקריאה נוספת

  • R. Graham, B. Rothschild, J.H. Spencer, Ramsey Theory, John Wiley and Sons, NY, 1990

קישורים חיצוניים

P mathematics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מתמטיקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.