משקה מוגז

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
משקאות מוגזים בסופרמרקט בארצות הברית

משקאות מוגזים (לעיתים גזוז, מילה שאולה מטורקית שנגזרה מהמילה האיטלקית: gaseosa; משקה מוגז או סודה מוגזת.) הוא שם כללי למגוון משקאות קלים המכילים פחמן דו-חמצני מומס. בשפת היומיום נקראים לפעמים "משקאות תוססים".

הפחמן הדו-חמצני נמצא במשקה בלחץ של כ-4 בר, והמשקה מהווה תמיסה שנמצאת במצב של רוויית יתר. גם כאשר פותחים את הפקק הפחמן הדו-חמצני משתחרר מהתמיסה באיטיות, עקב חסרונם של אתרי התגרענות. בעת שתיית משקה מוגז הלשון משמשת כאוסף של אתרי התגרענות, והפחמן הדו-חמצני שהופך לגז גורם לתחושת העקצוץ בלשון. הניסוי הביתי התפרצות מנטוס מדגים את התופעה בה הפחמן הדו-חמצני עובר מעבר פאזה מהיר בעזרת הוספת אתרי התגרענות.

טעמם של המשקאות בדרך כלל מתוק ולרוב מופק מתמציות מלאכותיות. ישנם גם משקאות אלכוהוליים מוגזים. המפורסמים שבמשקאות המוגזים הם הקולה לסוגיה, מי סודה, ספרייט, סבן אפ ופאנטה. חברת קוקה-קולה ופפסיקו, יצרניות המותגים המפורסמים קוקה-קולה ופפסי קולה בהתאמה, הן יצרניות משקאות מוגזים הגדולות בעולם.

משפחת טעמי הקולה

משקה מוגז
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קולה (משקה)

חברת קוקה-קולה

  • קוקה-קולה - מוצר הדגל והמוצר הראשון של החברה. זהו משקה מוגז ממותק בטעם קולה שייצורו החל בשנת 1886. זהו משקה הקולה הפופולרי ביותר בעולם כיום.
  • דיאט קוקה-קולה - משקה מוגז נטול סוכר בטעם קולה שייצורו החל בשנת 1982. זהו המותג החדש הראשון של החברה מאז השקת הקוקה-קולה, אם כי לא משקה הקולה הדיאטטי הראשון.
  • קוקה-קולה זירו - משקה מוגז בטעם קולה שייצורו החל בשנת 2005. זוהי גרסה נטולת סוכר של המשקה הפופולרי קוקה-קולה. מקור שמו בערכו הקלורי הנמוך (0 קלוריות לכוס).
  • קוקה-קולה בלק - משקה מוגז עם תמציות קפה שיוצר למן שנת 2006. מדובר, למעשה, במשקה נסיוני ("פורץ דרך" בלשון נציגי החברה) הן מבחינת סוגו והן מבחינת ערכו הקלורי. מבחינת הסוג מדובר במשקה שהוא גם משקה מוגז קל, גם משקה אנרגיה וגם משקה מבוסס קפה. מבחינת הערך התזונתי הוגדר המשקה כבעל ערך קלורי "אמצעי" (mid calorie drink) בשל תכולת קלוריות המצויה בתווך בין משקאות ממותקים רגילים ומשקאות דיאטטיים המבוססים על ממתיקים מלאכותיים.

פפסיקו

רויאל קראון

אחרים

משפחת טעמי הפירות

חברת קוקה-קולה

  • פאנטה (באנגלית Fanta) - משקה קל מוגז בטעמי פירות: תפוזים, אשכוליות, ענבים ועוד. במקור המשקה הוכן מתוצרי לוואי של גבינה וסיידר, ושווק ב-1939 על ידי הסניף הגרמני של קוקה-קולה. אחרי מלחמת העולם השנייה יבאה חברת קוקה-קולה את פאנטה אל ארצות הברית שם היא זכתה להצלחה.
  • ספרייט (באנגלית Sprite) - משקה קל מוגז ללא קפאין בטעם לימון-ליים. המשקה הגיע לארצות-הברית מגרמניה בשנת 1961 תחת השם Fanta Klare Zitrone ("פאנטה לימון צלול"). רק לאחר מכן זכה למותג הנפרד "ספרייט".

פפסיקו

  • מירינדה (Mirinda) - משקה קל מוגז בטעמי פירות. בין היתר נמכר המשקה בטעמי תפוזים, אשכולית, תפוחים, תות, אננס, בננה וענבים.
  • סבן אפ (7 Up) - משקה קל מוגז בטעם לימון-ליים.
  • מאונטיין דיו

אחרים

ראו גם

קישורים חיצוניים