ניקולי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ניקולייפנית: ニコリ, ניקורי) שיתוף בע"מ היא הוצאה לאור יפנית המתמחה במשחקים, ובמיוחד בתשבצי מספרים וחידות היגיון. ניקולי הוא גם כינוי של כתב עת המתפרסם אחת לשלושה חודשים (אשר שמו המלא הוא Puzzle Communication Nikoli) על ידי החברה. ניקולי החלה להתפרסם בעולם עם הפצתו של הסודוקו.

השם "ניקולי" מגיע משמו של סוס המרוץ שזכה באלפיים ג'ינים אירים ב-1980; נשיא ניקולי, מאקי קאג'י, הוא חובב מרוצי סוסים והימורים.

רצונה של ניקולי להתפרסם מתבטא במאגר החידות שלה שאינו תלוי בתרבות מסוימת. דוגמה לחידה שהיא תלוית תרבות או שפה הוא התשבץ, שנשען על שפה מסוימת ואלפבית מסוים. מסיבה זו החידות של ניקולי לרוב מבוססות על היגיון, ולעיתים קרובות על מספרים.

משחקה של ניקולי, הסודוקו, הוא החידה הנפוצה ביותר ביפן[1]. הסודוקו החל להיות פופולרי בעולם המערבי ב-2005, אף על פי שבמקור הוא היה חידה אמריקאית, מאחר שדל מאגאזינס יצרו והפיצו אותו במשך שנים[2].

כתב העת המציא מספר סוגים חדשים של חידות, והביא כמה סוגים חדשים ליפן.

החידות של ניקולי

דוגמה לפתרון חידת שחור ופתור
דוגמה לחידת נוריקבה בגודל של 10x9 ברמת קושי בינונית
דוגמה לטבלת היטורי גמורה

כמה מן החידות של ניקולי, עם שמם היפני.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ "Nikoli Co.". נבדק ב-2008-04-23.
  2. ^ Pegg, Ed, Jr. (2005-09-15). "Ed Pegg Jr.'s Math Games: Sudoku Variations". MAA Online. The Mathematical Association of America. אורכב מ-המקור ב-3 באוקטובר 2005. נבדק ב-3 באוקטובר 2006. {{cite web}}: (עזרה)