נקודת המסתורין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נקודת המסתורין הוא כינוי לאתר הסמוך לעיירה סנטה-קרוז שבמדינת קליפורניה בארצות-הברית. מפעיליה של בקתה באתר טוענים כי מתרחשות בה לכאורה תופעות הסותרות את חוקי הפיזיקה המקובלים באשר להשפעת כוח הכבידה של כדור-הארץ. לטענתם הדבר גורם לכך שהמבקרים במקום נראים נוטים בזווית לא טבעית כלפי מישור הקרקע, כדור מתגלגל במעלה קרש ועוד מספר תופעות דומות.

כללי

בשנת 1939 רכש ג'ורג' פרת'ר שטח אדמה הנמצא במרחק של כ-5 ק"מ צפונית לעיירה סנטה-קרוז שבמדינת קליפורניה, כדי להקים בו את ביתו. לטענתו של פרת'ר, המודדים שסיירו במקום לקראת בניית הבית, הבחינו בהפרעות למצפן שבידם. מאוחר יותר אף הסתבר, לטענתו, שהבקתה שנבנתה סטתה מספר מטרים ממקומה המקורי.

מאחר שלכאורה התגלתה בבקתה נטייה לא טבעית של עצמים ביחס למישור הקרקע (משיכה של שלוש עד חמש מעלות לכיוון דרום-מערב), הפך פרת'ר את הביקתה בשנת 1940 לאתר מסחרי בשם "The Mystery Spot" - "נקודת המסתורין", והמבקרים בו מוזמנים להתנסות בחווייה שונה ומיוחדת בתחושתם באשר למיקומם במרחב.

בבקתה מספר אלמנטים, ובהם: מדרגות שהעומד עליהן נראה נוטה לכיוון הקרקע בעוד שהוא עצמו מרגיש כעומד באופן רגיל, קרש הגורם לכאורה לכדור להתגלגל מלמטה למעלה, קרש מפולס שחציו נמצא בתחום שטח הסטיה וחציו לא, והמבקר שעומד על קצה הקרש שבתחום הסטיה נראה גבוה בכ-15 ס"מ מהעומד בצידו האחר של הקרש.

סביבת הבקתה אף היא אינה רגילה, שכן העצים שמסביבה גדלו כך שחלקם התחתון פונה לכיוון הבקתה ורק חלקם העליון "התיישר" והמשיך לצמוח בניצב לאדמה.

הסברים לתופעה

ההסברים העיקריים לתופעה זו מתחלקים לשתי אסכולות המנוגדות זו לזו: האחת מקבלת את הטענה בדבר סטיה לכאורה בכוח הכבידה באתר ומנסה למצוא לה הסבר; ואילו השנייה שוללת טענה זו, מתייחסת אליה כאל אחיזת עיניים ומנסה למצוא הסבר לתחושות שמקבל המבקר באתר.

טענות התומכות באמיתות הסטיה

  • מטאוריט ברזלי הטמון באדמת האתר - כוח הכבידה והכוח האלקטרו-מגנטי הם שניים מארבעת כוחות היסוד שבטבע. מכיוון שישנם מקרים בהם שרידי אסטרואיד מצליחים להגיע כסלע לכדור-הארץ, ייתכן ומטאוריט ברזלי פגע במקום בעבר, וכעת מקומו באדמה שבאזור הבקתה. כיוון שכך, ייתכן וכוחו המגנטי של המטאוריט משפיע נקודתית על השדה המגנטי של כדור הארץ ומפר את האיזון בין שני הכוחות במקום בו הוא נמצא, ועקב כך גם על כוח הכבידה באזור זה.
  • עצמים מתכתיים אחרים הטמונים באדמת האתר - יש אף שטענו (לפי אתר האינטרנט הרשמי של המקום)[1] שייתכן וחוצנים הטמינו במקום עצמים מתכתיים שאינם מוכרים לאדם, המשפיעים על כוח הכבידה, ואולי אף כלי טיס מכוכב אחר טמון באדמה מתחת לבקתה.
  • השתברות של קרני אור באזור - מכיוון שקרני האור מושפעות מצפיפות החומר בו הן עוברות, ייתכן ובאזור האתר קיימים סוגים שונים של גז הגורמים לשבירת קרני האור ולשינוי מסלולן (כפי שנראית במבט מהצד כפית השוכנת בכוס זכוכית עם מים), ולפיכך התמונה המצטיירת בעיני המתבונן אינה אמיתית.

טענות המתנגדות לאמיתות הסטיה

אשליה אופטית - מכיוון שהמוח האנושי מסתמך באופן טבעי על נתונים חזותיים כדי לקבוע את מיקומו במרחב, הרי שלכאורה אם יהיו הנתונים שיקבל מלאכותיים ומטעים, במזיד או בשוגג, המוח לא יידע זאת ויספק תחושה שגויה באשר למיקום ולהתמצאות במרחב. תופעה זו מתרחשת גם בטיסה ובצלילה, ונקראת ורטיגו, ואכן ההנחיה לטייסים היא לא להסתמך על תחושותיהם באשר למיקומם במרחב אלא רק על המכשירים המותקנים במטוס.

תעתוע ראייה: אורכם של שני הקווים הצהובים הוא זהה

לדוגמה, באיור הקווים, נראה במבט ראשון שלשני הקווים הצהובים אורך שונה, אך מדידה מוכיחה שאורכם זהה, ואת האשליה אופטית המטעה יוצרים הקווים שברקע.

פרופסור ארתור שיממורה (Shimamora) מאוניברסיטת ברקלי שבארצות הברית טוען שהבקתה וסביבתה משופעים במתכוון ותוכננו בקפדנות על ידי בעל הקרקע, כדי שתיווצר למבקרים באתר תחושה מוטעית של מיקומם במרחב ובעקבותיה תיווצר אשליה של שינוי בכוח הכבידה. לחיזוק טענתו מציין שיממורה גם את העובדה כי האתר הוא מסחרי: מהמבקרים באתר נגבים דמי כניסה, במקום פועלת חנות מזכרות, המקום נמצא בסמיכות לציר תנועה מרכזי המקל על מבקרים להגיע אליו, וכן התגלה כי בבעלותו של פרת'ר אתרים נוספים ברחבי ארצות-הברית הפועלים בדרך דומה; כך שישנה סבירות גבוהה ש"נקודת המסתורין" היא עסק מסחרי למטרת רווח ולא תופעה פיזיקלית חריגה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0