חוצנים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: כתוב באופן שיפוטי, לא נתמך במסמכים, כולל הערות פרשנות, קפיצות משלב.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
איור שמדמה חטיפת אדם בידי חללית מכוכב אחר.

חוצנים הוא כינוי ליצורים חיים שמקורם אינו בכדור הארץ, ושקיומם מעולם לא הוכח או הוצג לציבור. אפשר לכלול בהגדרה זו כל צורת חיים חיצונית לכדור הארץ, אך בעקבות המדע הבדיוני, התקבע בציבור הפירוש של "חוצן" כצורת חיים תבונית.

את המילה "חייזר" (חי-זר) יצר עמוס גפן, מתרגם ספרי המדע הבדיוני, כתרגום למילה Alien.

שאלת קיומם של חוצנים

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חיים מחוץ לכדור הארץ

מספר שאלות עולות בהקשר לשאלה אם קיימים חייזרים:

 • האם קיימים חיים כלשהם, מחוץ לכדור הארץ?
 • האם קיימים חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ?
 • אם קיימים, האם ניתן ליצור עימם קשר?
 • אם קיימים, האם ביקרו (או מבקרים) בכדור הארץ?
 • אם ביקרו, האם נתקלו בבני אדם?

העיסוק המדעי באפשרות קיומה של מקבילה אורגנית כלשהי לחיים בכדור הארץ נקרא אקסוביולוגיה. ניסויים באקסוביולוגיה מלמדים שהחיים מבוססי הפחמן, שאותם אנו מכירים מכדור הארץ, יכולים בנקל להתבסס על חוקים דומים כחיים מבוססי צורן. בהשראת תחום זה, נעשה מאמץ מדעי לנסות ולגלות את קיומם האפשרי של חוצנים במסגרת פרויקט סט"י (SETI), אך עד כה לא נמצא כל ממצא שיעיד על קיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ, ובפרט לא חיים תבוניים.

מדענים חלוקים בדעתם בנוגע לקיומם של חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ. יש הטוענים, על סמך מודלים סטטיסטיים, שמן ההכרח הוא כי קיימים חיים תבוניים בפלנטות רבות ביקום. אחד מהידועים שביניהם הוא פרופסור מיצ'יו קאקו, הטוען בביטחון מוחלט כי אכן יש חייזרים, שגם יש מהם שמפותחים מאיתנו בהרבה. רבים אחרים טוענים כי הסבירות להיווצרות חיים תבוניים נמוכה כל כך, והיקום גדול ועתיק כל כך, עד כי אין שום סיכוי סביר שהאדם יגלה קיום חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ. כסיוע לכך טוען פרדוקס פרמי, שמסתבר שכל ציוויליזציה שהייתה מתפתחת בקצב בו התפתחה הציוויליזציה האנושית, הייתה מגיעה לכל פינות הגלקסיה.

אמנם, בדצמבר 2018 טען מדען אמריקאי העובד בנאס"א כי ייתכן והחוצנים הם יצורים תבוניים, וכי הם כבר ביקרו בכדור הארץ, אך בשל העובדה כי בני האדם כבר החליטו - בעיקר בעקבות סרטי מדע בדיוני - כיצד אמורים להיראות חוצנים, לא שמו לב אליהם.[1]

היסטוריה של חוצנים בפסאודו-מדע

במיתולוגיות ובתרבויות רבות בכל העולם הופיעו מה שאפשר להבין כחייזרים או חשד להם. החל מאנונקי בשומר עד לתרבויות פרה קולומביאניות והשפעות חוצניות על הוג'ריאנה במזרח הרחוק (לא מוכח). בתאוריות קשר פעמים רבות מייחסים לאגודות סתר קשר עם חוצנים. המפורסמים בקהילה זו הם הבונים החופשיים בכלל תאוריות הקשר ואגודת ווריל וחברת הדרקון הירוק[2] בתאוריות הקשר הקשורות לנאצים.

באסכולות מסוימות בהינדואיזם מופיעים אזכורים לחוצנים,[3] שם הם יכולים להופיע, הטקסטים משייכים אותם למושג המיתולוגי קונדסאים (מיתולוגיה) וממשיכים באומרם שהם בציוויליזציה חוץ אנושית מתקדמת יותר מזו האנושית והתעניינותם באנושות קשורה למניעים וסיבות שלהם ולא ההפך. הטקסטים ממליצים להתעלם מהם.

המקרה הראשון של הזכרת חוצן בעת המודרנית קרה, בניגוד למקובל לחשוב, לפני שנות החמישים של המאה ה-20. במקרה זה האוקולטיסט אליסטר קראולי הציג ציור בו הופיע יצור שהיה דומה מאד למה שאנשים כיום טוענים לגבי מראם של חייזרים.[4] מאידך, אין שום הוכחה בכתביו של קרואולי כי זה מה שהציור אמור היה לייצג, הטענה שציור זה הוא אזכור ראשון לחייזר מסוג אפור הופיעה בספריו של קנת גרנט שנחשב כפנטזיונר לא אמין.

לעומת זאת הפרסום הראשון בארצות הברית של חטיפה בידי חוצנים הוא חטיפתם של בטי ובארני היל.

היסטריית החוצנים

על אף שדיווחים על תופעות בלתי מוסברות הופיעו במהלך ההיסטוריה האנושית (וסווגו לרוב כנסים ובשנים האחרונות גם כניסויים בטכנולוגיות חדשות ולא ידועות לציבור), העשורים האחרונים של המאה ה-20 אופיינו בשיוך עממי הולך וגובר של תופעות בלתי מוסברות, בעיניהם של הדיוטות, לנוכחות של חוצנים בכדור הארץ. לתופעות אלו צורף גל נוסף, של דיווחים על מפגשים עם חוצנים מפי מקורות רבים.

תהליך זה נחשב על פי רוב לחלק ממגמת העידן החדש, ואף זכה במקרים מסוימים לכינוי "היסטריית החוצנים". הסממן הבולט ביותר של תופעה זו הוא המונח "עב"ם" (עצם בלתי מזוהה) אשר נטבע בתרבות המערבית. במשך תקופה ארוכה הראיה העממית המרכזית לקיום חוצנים היו עב"מים שנצפו בשמים, עד כי המונח "עב"ם" הפך שם נרדף ל"חוצן" בשפה היומיומית.

מלבד הטוענים הרבים לכך שקיימות בידם עדויות לביקורים של חייזרים בכדור הארץ, נשמעות טענות שונות המאשימות ממשלות וארגונים שונים במגע עם חייזרים או בבעלות על מידע אודותם. מרבית התאוריות מסוג זה מאשימות בכך את ממשלת ארצות הברית, ולכולן אופי של תאוריית קשר.

הדוגמה המפורסמת ביותר היא האמונה/שמועה כי בבסיס הצבאי "אזור 51" (Area 51) בנבדה שבארצות הברית מוחזקים שרידים של חללית חייזרים שהתרסקה ברוזוול, ושבמקום הוקמו מעבדות למחקר השרידים. על פי חלק מהגרסאות, ארצות הברית מחזיקה במקום חוצנים וטכנולוגיה שלא מהעולם הזה, טענות אשר נדחו שוב ושוב לאורך השנים על ידי ממשלת ארצות הברית.

התופעות הבלתי מוסברות והעדויות על מפגשים עם חוצנים, חברו לממצאים ארכאולוגיים שונים: מבנים קדומים כדוגמת הפירמידות במצרים ופסלי הענק באי הפסחא, תיעודים היסטוריים קדומים וממצאים אחרים. למרות שיש לכל המבנים הללו הסברים היסטוריים וארכאולוגיים מוצקים, מחברים אחדים, ביניהם אריך פון דניקן, שהתפרסם בזכות ספרו בנושא "מרכבות האלים", מייחסים אירועים בהווה, אירועים היסטוריים ואירועים פרה-היסטוריים למפגשים עם חוצנים. לטענות אלו לא נמצאו סימוכין של ממש ומדענים הפריכו את רובן. אריך פון דניקן אף הורשע בבית משפט באשמת זיופיו בנושא זה.

כאמור, למרות העיסוק בתחום, לא אושרה מבחינה מדעית או פורמלית אחרת נוכחות חוצנים בכדור הארץ, או מחוצה לו, וכמעט כל התופעות שהיוו מצע להתפתחות האמונות בחוצנים בכדור הארץ זכו להסבר מדעי טבעי מספק. מסיבה זו ומסיבות אחרות, נחשבות הטענות השונות כאנקדוטה בלבד.

מלבד העיסוק ה"יבש" בקיומם של החוצנים, קיימות מגמות של שיוך כוחות על-טבעיים לחוצנים, המקשרים את קיומם לאמונות מיסטיות שונות, כדוגמת היכולת לתקשר באופן טלפתי בין בני אדם לחוצנים.

כחלק מהעיסוק בנושא, יש אף שעמלו על יצירת קטלוג בדיוני ובו תיאור מפורט של עשרות חוצנים. עיון בקטלוג זה עשוי ליצור את הרושם שיוצריו אכן פגשו את כל החוצנים המתוארים בו, או לפחות קיימו אתם תקשורת סדירה, אף שקשר כזה לא התקיים.

חוצנים ואמנות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חוצנים במדע הבדיוני

חוצנים ושאלות הנוגעות לקיומם וליחסים אפשריים בין חוצנים ובני אדם הם נושא פופולרי בסוגת המדע הבדיוני בספרות ובקולנוע. לרוב, משמשים החוצנים כדמויות עתידיות, הבאות במגע עם גזע אנושי מתקדם, אך קיימות יצירות רבות, המתארים ביקורים של חוצנים בכדור הארץ בהווה ואף בעבר.

חוצנים ביהדות

בתלמוד בבלי[5] מובאת דעה לפיה מקלל ברק בן אבינעם כוכב בשם מרוז, בפסוק ”אורו מרוז אמר מלאך ה' ארו ארור ישביה כי לא באו לעזרת ה'.[6] היו מי שרצו לטעון כי ניתן להבין מכן שלדעת התלמוד ישנם חוצנים בכוכב בשם מרוז, אולם קריאה זו אינה מכוונת לפשט הדברים ואינה מקובלת בקרב מפרשי התלמוד והחוקרים.

הרב שלמה אבינר פרסם שיעור בנושא "האם יש חיים מחוץ לכדור הארץ", ודעתו היא שאין לשלול זאת, אך אין, מבחינת המדע וההלכה הוכחות ממשיות לכך.[7]

לעומת זאת, כשנשאל הרב מרדכי אליהו לפני הנחיתה על הירח האם ייתכנו חיים מחוץ לכדור הארץ ענה שלא והסתמך על האזכור בספר הזוהר שאף מופיע בפתיחת אליהו הנביא: ”ובראת שמיא וארעא, ואפיקת מנהון שמשא וסיהרא וכוכביא ומזלי, ובארעא אילנין ודשאין וגנתא דעדן (ועשבין) וחיוון ועופין ונונין ובני נשא” ובתרגום לעברית: "בראת שמים וארץ, והוצאת מהם שמש וירח וכוכבים ומזלות. ובארץ יש אילנות ודשאים... וחיות ועופות ודגים ובני אדם". ומכאן שהללו קיימים רק בארץ ולא במקומות אחרים.[8] תומכי השיטה הדוגלת באפשרות חיים על כוכבים אחרים, אמרו כי אמנם כתוב שבארץ ישנם חיות, עופות, דגים ובני אדם, אך אין זה מצביע בפירוש שבכוכבים אחרים אין קיימים יצורים מסוגים אחרים, ולאו דווקא של בני אדם או חיות ועופות ודגים[דרוש מקור].

נוסחת דרייק

נוסחת דרייק היא נוסחה המתארת אומדן לקיומם של חוצנים בגלקסיה שלנו, ולאפשרות של יצירת קשר איתם.

הנוסחה היא:

כאשר:

 • : מספר הציוויליזציות שמנסות ליצור עם האנושות תקשורת רדיו.
 • : מספר הכוכבים בגלקסיה שלנו (שביל החלב).
 • : החלק היחסי של הכוכבים שיש להם כוכבי לכת.
 • : החלק היחסי של כוכבי לכת, שהתנאים עליהם מתאימים להתפתחות חיים.
 • : הסיכוי שעל כוכב לכת עם תנאים מתאימים להתפתחות חיים, אכן יתפתחו כאלו.
 • : הסיכוי שבכוכב לכת עם חיים, יופיעו בשלב כלשהו חיים אינטליגנטיים, שיפתחו ציוויליזציה.
 • : אותו חלק של ציוויליזציות שיפתחו טכנולוגיות שפולטות אותות ניתנים לגילוי לחלל.
 • : משך הזמן הממוצע שציוויליזציה כזו תמשיך לפלוט לחלל אותות ניתנים לגילוי.

על ידי הצבת פרמטרים לתוך הנוסחה, בהתייעצות עם מדענים שונים שכל אחד מומחה בתחומו (כימיה, ביולוגיה וכדומה), הגיע דרייק לערכים שונים עבור N. אלו נעו בין כמה ציוויליזציות בודדות ועד ל־50 מיליון.

ראו גם

לקריאה נוספת

 • ספריו של פרופ' מיצ'יו קאקו - הפיזיקה של הבלתי אפשרי, הפיזיקה של העתיד
 • Probability 1: Why There Must Be Intelligent Life in the Universe Aczel, Amir D ' Harcourt Publishing, 1998. ASIN: 0151003769
 • חגי נצר ועמי בן-בסט, מסע אל התבונה - החיפוש אחר חיים ביקום, הוצאת ידיעות-אחרונות, פרוזה, 1999
 • אריך פון דניקן, מרכבות האלים 1968 (Chariots of the Gods), יצא בעברית ב-1971, בהוצאת "בצלאל צ'ריקובר", בתרגום עמשי לוין
 • מריוס כהן, "האם חייזרים חוטפים אותנו?", גליליאו 88, דצמבר 2005
 • יואב יאיר, "אנחנו לא לבד: הרהורים על פגישה עתידית עם תרבות חוצנית", בספר: יוחאי עתריה וגיל מרקוביץ (עורכים), 2001: אודיסיאה בחלל - קובץ מאמרים לציון חמישים שנה ליציאת הסרט ולנחיתה על הירח, פרדס הוצאה לאור, 2019, עמ' 199–213

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ חוקר נאס"א טוען: חייזרים תבוניים כבר ביקרו בכדור הארץ - ולא שמנו לב, באתר וואלה! חדשות, ‏2018-12-09
 2. ^ דר. ריצ'רד ספנס, "Behold the Green Dragon", (באנגלית).
 3. ^ גארי גומיס, "The Occult and Music",‏ 2004, (באנגלית).
 4. ^ איאן בלייק, "ALEISTER CROWLEY AND THE LAM STATEMENT",‏ 1966, (באנגלית).
 5. ^ תלמוד בבלי, מסכת מועד קטן, דף ט"ז עמוד א'
 6. ^ ספר שופטים, פרק ה', פסוק כ"ג
 7. ^ האם אנו לבד ביקום?, באתר מקור ראשון
 8. ^ הרב מרדכי אליהו, מקץ תשס"ו, קול צופייך; הרב שמואל אליהו, אביהם של ישראל על התורה, כרך ספר דברים, עמ' 197;
 9. ^ Ancient Aliens Full Episodes, Video & More | HISTORY, history.com


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0