רבי נתן נטע הנובר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף נתן נטע הנובר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב נתן נטע הנובר (? – כ' בתמוז ה'תמ"ג, 14 ביולי 1683) היה בלשן, היסטוריון ומקובל. מחבר הספר "יון מצולה" העוסק בתיאור גזרות ת"ח ת"ט (16481649).

קורות חיים

הרב הנובר נולד בעיר אוסטרוה שבאיחוד הפולני-ליטאי במועד לא ידוע, כנראה בסוף שנות ה-20 או תחילת שנות ה-30 של המאה ה-17. אביו היה הרב משה הנובר, שעליו לא ידוע דבר מלבד העובדה שהוא מכונה על ידי בנו: "מורנו הרב”, ולפיכך כנראה נשא משרה רבנית. יעקב ישראלסון, שבחן את תולדותיו בראשית המאה ה-20, שיער כי ייתכן שהנובר הבן היה תלמיד המהרש"א. הלה נפטר באוסטרוה בשנת 1632, אולם טענה זו איננה מאומתת.

בשנת 1646 נסע הרב הנובר לקרקוב, בה נשא דרשה אותה עיבד כמה שנים מאוחר יותר לספר "טעמי סוכה", שיצא באמשטרדם ב-1651. באותה שנה התחתן הרב הנובר ועבר לזאסלב לבית חמיו. בעקבות גזרות ת"ח ת"ט ברחו הרב הנובר ומשפחתו מאוקראינה. את בריחתם של יהודי זאסלב תיאר במדויק בספרו "יוון מצולה". על-פי עדותו של הרב הנובר עצמו במבוא לספר "טעמי סוכה", בשנים אלה הוא התפרנס מדרשות בבתי הכנסת השונים באירופה, ואף כתב ספר דרשות בשם "נטע שעשועים" שלא ראה אור מעולם.

אחרי הגיעו לאיטליה למד קבלה, ומאוחר יותר גם כתב ספר תפילות ובקשות על-פי טעמיה בשם "שערי ציון" (פראג 1662). בהקדמה לספרו 'שערי ציון'[1] הוא מציין כי למד קבלה מפי הרב חיים הכהן מארם צובא, תלמידו המובהק של רבי חיים ויטאל. במשך כמעט מאתיים שנה היה זה החיבור הידוע ביותר של הרב הנובר. הוא נדפס עוד בחייו של המחבר בשלוש מהדורות, ופעמים רבות בשנים לאחר מכן. בתקופה זו חיבר גם מילון ארבע-לשוני בגרמנית, לטינית, איטלקית ועברית בשם "שפה ברורה”, שיצא בפראג ב-1660.

על פי כמה ידיעות אחז במשרה רבנית כלשהי בליבורנו שבאיטליה בין השנים 16531656. מאז ועד שנת 1670 כיהן כרב ואב בית דין של יאשי. בשנת 1657 הקים ביאשי את בית הכנסת הראשון הבנוי אבן. מ-1670 ועד מותו כיהן כרב בפוקשאן ובאונגריש ברוד. לפי קביעתו של היינריך גרץ, שאינה מקובלת על הכל, הרב הנובר נהרג עם כל קהילתו בברוד ב-14 ביולי 1683 בפרעות הקורוצים, מורדים הונגרים שקמו נגד שלטון בית הבסבורג.

יוון מצולה

ספרו של הנובר "יְוֵן מְצוּלָה"[2] הודפס לראשונה בוונציה ב-1653, והחל להתפרסם אף יותר מאשר בעת צאתו החל ממאה ה-19, כאשר גברה ההתעניינות בהיסטוריה היהודית. הוא תורגם לרוב השפות האירופיות, ונחשב במשך תקופה ארוכה לעדות היהודית הנאמנה ביותר על אירועי ת"ח ת"ט. במחצית השנייה של המאה ה-20 חדל הספר להוות מקור מהימן בעיני חוקרים מודרניים, אף כי הוא עודו תיעוד ראשוני מרכזי של המאורעות. ההצלחה הגדולה שזכה לה והדפסתו במהדורות רבות קיבעו אותו בזיכרון ההיסטורי היהודי.

ב"יון מצולה" תיאר הנובר את פרעות ת"ח ת"ט בהנהגת הטמן הקוזקים בוגדן חמלניצקי. עדותו האישית תופסת רק חלק קטן מהכרך. מפורטת בו גרסת המחבר לגבי השתלשלות האירועים שהובילה למרד ולפרעות ביהודים ומהלכם של אלה. בספר מובאים תיאורים של מרד האוקראינים (בלשונו: "היוונים", משום שהשתייכו לכנסייה האורתודוקסית - יוונית) והטטרים "הקדרים" נגד האצולה ששלטה במקומיים ועשקה אותם.

הנובר תיאר מעשי בגידה רבים של העלית הפולנית ביהודים, אף כי היסטוריונים מודרניים רבים מבטלים את טיעוניו. בניגוד למחברי רשומות יהודים אחרים בני זמנו, הנובר ציין סיבות חברתיות להתקוממות וכן כתב את ספרו בסגנון היסטוריוגרפי.

ספריו

  • יון מצולה
  • טעמי סוכה
  • שערי ציון
  • שפה ברורה

מתרגומיו

  • אייזיק מאיר דיק, ספורי גזירות ת"ח ות"ט / שכתב ר' נתן נטע הנובר תורגם ליידיש על ידי אייזיק מאיר דיק, ווילנה?, דפוס ראם?, תרכ'-.[3].

קישורים חיצוניים

  • Edward Fram, "Creating a tale of Martyrdom in Tulczyn, 1648", in: Jewish History and Jewish Memory: Essays In Honor of Yosef Haiym Yerushalmi .(Eds: Elisheva Carlebach, John M. Efron & David N. Myers), Hanover: University Press of New England; Brandeis University Press (1998), pp. 89-112.

ספריו

יון מצולה
ספרים אחרים

הערות שוליים

  1. ^ "ועבר עלינו איש קדוש הרב הכולל מוהר"ר חיים ז"ל ה"ה תלמיד מובהק תלמיד מובהק של הרב האלוקי מוהר"ר חיים ויטאל ז"ל ה"ה וקיבלתי ממנו חכמה מפוארה" (הקדמה לספר שערי ציון)
  2. ^ מקור הצירוף: ”טָבַעְתִּי, בִּיוֵן מְצוּלָה, וְאֵין מָעֳמָד“ (תהילים סט ג).
  3. ^ אתר הספרייה הלאומית, ערך : אייזיק מאיר דיק
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0