סיפור משתמש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

סיפור משתמש הוא מונח מתחום פיתוח תוכנה, ניהול מוצר ואפיון מוצר, המשמש אמצעי לתיעוד דרישות פרויקט פיתוח תוכנה.

מבוא

"סיפור משתמש" או "פרסונה" הוא תיאור שלקוח מעולם ממשק המשתמש או חווית המשתמש (UX/UI). סיפור המשתמש הוא שלב בתוך תהליך יצירת המוצר, המשמש את מאפיין המוצר בעבודתו. מתודת עבודה זו פותחה על ידי אלן קופר, והיא נועדה לשם חיבור והבנה של מאפיין המוצר למשתמש הקצה. מטרת החיבור היא הפקה של מוצר שיוכל לשמש בצורה טובה יותר את הלקוחות הפוטנציאליים של המוצר.

מהו סיפור המשתמש

סיפור המשתמש הוא חלק מהמחקר שמאפיין המוצר עורך טרם תחילת עבודתו על המוצר. המחקר מתבצע באמצעות ראיונות, תצפיות ושאלונים למשתמשי הקצה, כמו כן נעשה גם שימוש בקבוצות מיקוד. דרך המחקר המאפיין לומד לנתח את צורכיהם האמיתיים של הלקוחות הפוטנציאליים. הנחת העבודה היא שככל שהמוצר יענה על צרכים אמיתיים של הלקוחות, כך תגבר הצלחתו בשוק. שימוש בפרסונות ספציפיות יגדיר למאפיין את המשתמשים בצורה חדה יותר מאשר ניסוח כללי של קהל יעד.

יצירת סיפורי משתמש

המטרה היא לבחור מספר מוגבל של פרסונות ראשיות, עם מספר פרסונות משניות. שימוש במספר גדול של סיפורי משתמש יכול להסיט את המיקוד ולמנוע מהמאפיין לפצח את הפתרון שאליו הוא שואף. כשהמאפיין יגדיר פרסונה ראשית הוא יעניק לה שם, תמונה, גיל, מקום מגורים, מקום עבודה והכנסה. פרטים יבשים אלו יעזרו לו להבין את הדמות באופן כללי. לאחר מכן הוא יצלול לעומק וינסה להבין מה הם הצרכים של הפרסונה, ומה עומד בין הפרסונה לבין הצרכים שלה (מה הן נקודות התורפה שמונעות מהפרסונה להגשים את היעד). בנוסף, המאפיין יצטרך לבדוק כיצד אותה הפרסונה תשתמש במוצר: באיזו תדירות, באילו מקומות, לאילו צרכים.

לצורך המחשת הדוגמה, המוצר שנבחן יהיה "מכונית אוטונומית"

הפרסונה צרכים/ נקודות תורפה שימוש במוצר
אורי רשף, בן 29, גר בחולון, עובד בתחום הפרסום ומשתכר בכ-10,000 ש"ח לחודש אורי עומד עם הרכב שעות כל יום בפקקים ממקום מגוריו בחולון

ועד מקום עבודתו בנתניה.

כמשתמש קצה, אורי יעזר פעמיים ביום במהלך השבוע במכונית האוטונומית. פעם אחת בשעות הבוקר

כשירצה להגיע לעבודה, ופעם אחת בשעות הערב כשהוא ירצה לחזור הבייתה. במהלך הסופ"ש אורי לא ישתמש

במכונית האוטונומית כיוון שהוא שומר שבת ומבלה אותה בביתו. במידה ואורי יוכל להשתמש במכונית האוטונומית לא יהיה

לו עוד צורך במכונית "רגילה" במידה והשימוש בה לא יעלה על הסכום אותו הוא מוציא גם היום על הרכב שלו.

דניאל בובליל, בת 34, גרה בירושלים, עובדת כעורכת דין ומשתכרת כ-12,000 ש"ח לחודש דניאל עובדת מאד קרוב למקום מגוריה בירושלים ולכן מעדיפה להגיע למשרד ברגל.

בסופי שבוע דניאל מגיעה עם משפחתה להוריה שמתגוררים בצפון, והנהיגה הארוכה עם מס' ילדים ברכב מקשה עליה מאד

כמשתמשת קצה, דניאל תיעזר במכונית האוטונומית רק בסופי שבוע על מנת להגיע לצפון הארץ ולחזור לביתה. היא לא

תשתמש במכונית האוטונומית באמצע שבוע. במידה ודניאל תוכל להשתמש במכונית האוטונומית היא תעדיף

את השימוש בה על פני מכונית רגילה. דניאל תסכים לשלם סכום גבוה יותר מהסכום אותו היא מוציאה היום על הרכב שבבעלותה במידה

ותוכל להשתמש במכונית האוטונומית.

רועי קינן, בן 21, גר בתל אביב, סטודנט ועובד כמלצר ומשתכר כ-4,500 ש"ח בחודש רועי נוסע מס' פעמים בשבוע לאוניברסיטה בתחבורה ציבורית, ובנוסף נוסע במכוניתו גם למקום העבודה שלו שנמצא גם הוא בעיר באמצעות תחבורה ציבורית. הוא מרגיש שהוא משלם כסף רב על אוטובוסים ומוניות. כמשתמש קצה, רועי יעזר מספר פעמים ביום במכונית האוטונומית, וזה בלבד שתינתן לו האפשרות להזמין אותה כפי שהוא מזמין מוניות היום, ובעלות פחותה יותר. במידה ועלות השירות תהיה גבוה מזו שהוא משלם היום, הוא יוותר על השירות.

ראו גם

Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.