ספר מצוות גדול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף סמ"ג)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "סמ"ג" מפנה לכאן. לערך העוסק בסיירת של משמר הגבול הישראלי, ראו סיירת משמר הגבול.
ספר מצוות גדול
שער ספר מצוות גדול ונציה ה'ש"ז
שער ספר מצוות גדול ונציה ה'ש"ז
מידע כללי
מאת רבי משה מקוצי
תורגם לשפות לטינית
סוגה מניין המצוות
הוצאה
מקום הוצאה ונציה
תאריך הופעה ראשונה ה'ש"ז
מהדורות נוספות
פרשנים רבי יצחק מקורביל, רבינו פרץ, רא"ם, מהרש"ל ועוד
קישורים חיצוניים
היברובוקס 9079

ספר מצוות גדול (סמ"ג) הוא ספר הלכה יהודי המבאר את יסודות תרי"ג מצוות לפי התלמוד והפוסקים. הספר נכתב בידי הרב משה מקוצי בשנת 1250 והודפס לראשונה בשנת 1488.

הספר מהווה עיבוד של דרשותיו של רבי משה והוא מחולק לשני חלקים: מצוות עשה ומצוות לא תעשה. הרמב"ם היווה מקור מרכזי עבור רבי משה בכותבו את ספרו. דברי הרמב"ם מצוטטים כמעט בכל עמוד מעמודי הספר אם כי לאו דווקא באזכור שמו של הרמב"ם לצדם. כמו כן מוזכרים בספר דברי חז"ל ודברי הראשונים מצרפת ואשכנז.

מטרת החיבור

רבי משה כותב בהקדמה לחיבורו שהרבה אנשים ביקשו ממנו לכתוב יסודות לתרי"ג מצוות. לאחר שסירב מספר פעמים ראה מראה בחלום, וכך הוא מתאר:

"בתחילת האלף השישי בא אלי עניין מראה בחלום: "קום עשה ספר תורה משני חלקים". ואתבונן על המראה, והנה השני חלקים לכתוב ספר מצוות עשה בחלק אחד וספר מצוות לא תעשה בחלק שני. ולכן הנני משה בן יעקב נתתי את פני לחבר שני הספרים..." (הקדמה לספר)

רבי משה מוסיף עוד בהקדמה שהוא כתב את הספר כדי לתת כלי עזר לרוצים לקיים את מצות תלמוד תורה בשלמות.

פירושים על הספר

מספר פירושים נכתבו על ספר זה, ביניהם פירושיהם של הרב אליהו מזרחי ומהרש"ל, וכן הספר "ברית משה" שנכתב על יד רבי משה חיים בן רבי אברהם אהרן.

הספר המפורסם ביותר שנכתב על "ספר מצוות גדול" הוא ספר מצוות קטן שנכתב על ידי רבי יצחק מקורביל כקיצור של הספר, בהגהת רבנו פרץ[1].

קיצורים נוספים הם הסמ"ק מצוריך מאת רבי משה מציריך, קיצור ספר מצוות גדול מאת רבי אפרים בן אברהם, נדפס על ידי יהושע הורביץ בקובץ על יד תשס"ד, וכספר נפרד בהוצאת מאגנס, וכן קיצור סמ"ג אשר יצא לאור על ידי סבסטיאן מינסטר יש אומרים שהוא גם מחברו ויש אומרים שהוא רק המוציא לאור, ומחבר אלמוני או רבי אברהם סבע.

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת

  • צ' מלאכי, פירושים לסמ"ג וסמ"ק, קריית ספר מא (תשכ"ו), 392-396

הערות שוליים

  1. ^ ראו צ' מלאכי, פירושים לסמ"ג וסמ"ק, קרית ספר מא (תשכ"ו), 392-396
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0