ספינל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ספינל
Spinel2.jpg
תכונות המינרל
הרכב כימי MgAl2O4
מערך קריסטלוגרפי איזומטרי (קובייתי)
צורת הגביש בדרך כלל אוקטהדרון, אבל גם דודקהדרון.
צבע מגוון. בעיקר אדום, אבל גם כחול, סגול, חום, ירוק ושחור.
ברק זגוגי
שקיפות בדרך כלל שקוף עד שקוף למחצה לפעמים אטום.
פצילות אין
שבירה דמוית קונכייה, בלתי שווה.
קשיות 7.5 עד 8 בסולם מוס
משקל סגולי 3.7-3.6
שרטוט לבן
מינרלים נלווים קלציט, דולומיט, קורונדום וגרניט.

ספינל הוא מינרל שהוא גם אבן חן.

תיאור

נוסחת הספינל היא MgAl2O4. צורת תא היחידה של הסריג היא מארז צפוף קובייתי הבנוי מטטרהדרונים שבמרכזם אטום מגנזיום, וקדקודיהם אטומי חמצן, ואוקטהדרונים שבמרכזם אטום האלומיניום[1]. צורת הגביש הנפוצה היא אוקטהדרון, לרוב כגבישים תאומים. המינרל יכול להיות חסר צבע אבל לרוב צבעו אדום, כחול, ירוק, צהוב, חום או שחור. בעבר התגלה בסרי לנקה ספינל נדיר בצבע לבן, אך כיום אין יודעים את מקורו. את הספינל מוצאים בחצץ אבני החן שבסרי לנקה, ובאבני הגיר במיאנמר, בתאילנד, בברזיל ובאפגניסטן. בגלל צבעו האדום נעשה לעיתים שימוש בספינל הזול יותר כתחליף לאודם. בכתר הקיסרי הבריטי, המשמש להכתרת מלכי אנגליה, יש אבן הקרויה "אודם הנסיך השחור" (Black Prince's Ruby), שהיא בעצם ספינל. גם אבן החן המכונה "אודם טימור" (Timur Ruby) בתכשיטי המלכה היא ספינל.

מקור שמו של המינרל אינו ודאי. אחת ההשערות היא כי מקורו מהמילה היוונית "ספינה", שפירושה "קוץ", רמז לצורת הגביש של המינרל. ספינל אדום שקוף היה קרוי "אודם ספינל" או "אודם באלאס", ובזמנים קדומים לא הבדילו בינו לבין אבן אודם אמיתית. הכינוי "באלאס" הוא קיצור של באלאסקיה, שמו הקדום של חבל בדחשן, אזור במרכז אסיה המצוי במעלה הנהר קוקצ'ה, אחד מיובליו של האמו דריה. ספינל צהוב מכונה רוביקלה.

ניתן למצוא ספינל שהוא מינרל מותמר, וגם כמינרל ראשוני בסלעי יסוד בסיסיים, משום שבמגמה מסוג זה לא נוצרת מתחמוצת האלומיניום פצלת השדה אלא קורונדום, או שהיא מתרכבת עם מגנזיום ונוצר ספינל. זו הסיבה מדוע מוצאים ספינל ואודם יחד.

על שם המינרל ספינל קרויה קבוצה שלמה של מינרלים, קבוצת הספינל. הנוסחה הכללית של המינרלים במשפחה היא X)(Y)2O4), כאשר X מייצג קטיונים מתכתיים דו־ערכיים כדוגמת מגנזיום, ברזל, ניקל, מנגן ו/או בדיל. ו-Y מייצג קטיונים מתכתיים תלת־ערכיים כדוגמת אלומיניום, ברזל, כרום, ו/או מנגן.

לקריאה נוספת

  • Deer, Howie and Zussman (1966) An Introduction to the Rock Forming Minerals, Longman, pp.424-433.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספינל בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ ראו אנימציה מבוססת Java באתר.webmineral.