קלציט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
קלציט
Calcite.JPG
תכונות המינרל
הרכב כימי CaCO3
מערך קריסטלוגרפי טריגונלי
צורת הגביש הקלציט מופיע במגוון רב מאד של מעל ל-300 צורות : רומבוהדרי, מנסרה משושה, מסיבי, סיבי, דמוי עץ וכו' אבל תמיד במבנה טריגונלי או פסודו־הקסגונלי.
צבע חסר צבע עד לבן חלב. לעיתים, בשל זיהומים הוא מופיע עם גוונים קלים של צהוב, כתום, כחול, ורוד, אדום, חום, ירוק, שחור ואפור. לעיתים צבעו זוהר.
ברק זגוגי עד אדמתי
שקיפות שקוף עד אטום.
פצילות מושלמת בשלושה כיוונים היוצרות רומבוהדרון.
שבירה דמוית קונכייה.
קשיות 3 בסולם מוס
משקל סגולי 2.7
שרטוט לבן
מינרלים נלווים הקלציט הוא מינרל נפוץ ומופיע יחד עם מינרלים רבים ביניהם קוורץ, פלואוריט, גופרית, זהב, ביוטיט ומינרלים קרבונטים אחרים.


קלציט הוא מינרל קרבונטי והפולימורף היציב ביותר של סידן פחמתי (CaCO3). הוא אחד המינרלים הנפוצים ביותר על פני כדור הארץ ומהווה כ-4% ממסת קרום כדור הארץ.[דרוש מקור] הקלציט מהווה את המרכיב עיקרי בסלעי משקע, בעיקר באבן גיר, והוא גם המינרל העיקרי בסלע המותמר שיש, כמו גם המינרל הבונה נטיפים וזקיפים במערות. הקלציט מהווה את המרכיב העיקרי בשלד החיצוני של הרבה יצורים ימיים כמו פלנקטון וצדפות. המינרל ארגוניט, שהוא פולימורף נוסף של סידן פחמתי, מותמר לקלציט בטמפרטורות של 380-470°C.

תכונות

כימיות

במגע עם חומצת מלח מהולה מגיב הקלציט בתסיסה ובפליטת גז פחמן דו-חמצני. זהו המינרל היחידי המגיב כך, וסלעים כדוגמת אבן גיר ושיש הבנויים מקלציט יגיבו אף הם כך לחומצה.[דרוש מקור]

פיזיקליות

הקלציט שקוף עד אטום ומראה לעיתים קרינה פלואורסצנטית. אחת התכונות הידועות שלו היא היכולת לייצר שבירה כפולה של אור העובר דרכו, כך שעצמים בהם צופים דרך פיסת קלציט שקופה נראים כאילו כל חלקיהם מוכפלים – תופעה שתוארה לראשונה על ידי רסמוס ברתולין. תופעת השבירה הכפולה מאפשרת להשתמש בגביש זה (בנוסף למספר מועט של גבישים אחרים) כמקטב.

"פצלת איסלנדית" הינה סוג מיוחד (הנחשב מרהיב ביופיו) של קלציט שקוף. מקורו באיסלנד, ונעשים בו שימושים אופטיים. "פצלת שן הכלב" הינו שם לסוגים של גבישי הקלציט בהם בולט המבנה הרומבוהדרלי .

תמונות

קלציט בעל שבירת אור כפולה
גבישי קלציט באבן גיר בגדר ירושלמית
גביש קלציט מהגולן
קלציט בתוך עפרת נחשת

קישורים חיצוניים