עוגת גבינה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עוגת גבינה (טבעונית) בסגנון עוגת קרם
עוגת שוקולד-גבינה
עוגת גבינה אפויה האופיינית לניו יורק
עוגת גבינה יפנית לצד כדור גלידה

עוגת גבינה היא עוגה מתוקה על בסיס גבינה. עוגת גבינה נחשבת לאחד מהקינוחים הנפוצים ביותר בעולם וככל הנראה לאחד מהוותיקים ביותר המכילים מוצר חלב שאינו חלב. ברחבי העולם סוגים רבים של עוגות גבינה שונות, חלקן גם ללא אפייה. עוגות גבינה פופולריות מאד בישראל, ובמיוחד בתקופת חג השבועות.

היסטוריה

האיזכור המתועד הראשון של עוגת גבינה היה במהלך המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה. מרקוס פורקיוס קאטו קנסוריוס כתב בנושא הכנת עוגת גבינה בספרו 'De agri cultura'.

הכנת העוגה

עוגת גבינה יכולה להכיל גבינת ריקוטה (בעיקר באיטליה), גבינת קווארק (בעיקר בגרמניה) ועוד, אך השימוש הנפוץ הוא בגבינת שמנת. מוצרים נוספים המעורבבים בדרך כלל עם הגבינה הם סוכר, ביצים, שמנת ולעיתים קרובות גם פירות. וניל ושוקולד משמשים לעיתים לשם העשרת הטעם, וכן ציפוי על בסיס שוקולד או פירות יער (בעיקר תות שדה). בסיס העוגה הוא בדרך כלל פרוסה של עוגת ספוג או בצק פריך אפוי. "עוגת גבינה קרה" הוא כינוי רווח לעוגת גבינה ללא אפייה. עוגות גבינה מכוסות פעמים רבות בשטרויזל (פרורים גסים מגרסה של בצק פריך).

תהליך אפיית עוגת גבינה הוא מבוקר ביותר ומתבצע לרוב בשלבים. העוגה נוטה להיסדק במהלך האפייה, כתוצאה מתהליך התמצקות של הביצים המוקצפות שבעיסה. אחת מהדרכים למניעת ההיסדקות היא אפיית העוגה באמבט מים חמים, דבר שגורם לאפייה אחידה בכל חלל התנור. שיטה נוספת היא הוספת קורנפלור (עמילן תירס) לתוך העיסה. בדרך כלל יש להפריד את דפנות העוגה מן התבנית לקראת תום האפייה, כדי שלא ייווצר שקע במרכז העוגה.

סוגי עוגות גבינה

  • עוגת גבינה אמריקנית (Cheesecake) מבוססת בדרך כלל על גבינת שמנת והיא פותחה ב-1872 מהעוגה הצרפתית על בסיס חלב מלא, "נופשאטה". לאחר המצאתה של גבינת השמנת המפוסטרת "פילדלפיה" ב-1912, היא הפכה למוצר הנפוץ ביותר לשם הכנת עוגות גבינה. עוגת הגבינה בנוסח ניו יורק (או "בנוסח יהודי") היא עוגה בעלת מרקם סמיך, העושה שימוש בשמנת מתוקה עתירת שומן, גבינת שמנת ובחלמוני ביצים לשם העשרת הטעם. היא נאפית בתבנית בעלת דפנות גבוהות. במספר מתכונים עושים שימוש בגבינת קוטג', לימון, שוקולד או פירות להעשרת הטעם.
  • עוגת מוס גבינה צרפתית היא עוגת גבינה ללא אפייה, נמוכה ואוורירית מאוד, המכילה ג'לטין כמו כל מוס אחר.
  • עוגות גבינה איטלקיות עושות שימוש בעיקר בגבינת ריקוטה. הן מהוות גרסה מודרנית של עוגת הגבינה הרומאית, שעשתה שימוש בדבש במקום בסוכר ועוצבה לצורת כיכר לחם. עוגת הטירמיסו הקלאסית היא עוגה ללא אפייה על בסיס גבינת מסקרפונה.
  • עוגות גבינה טבעוניות מכילות טופו במקום גבינת השמנת.

קישורים חיצוניים