עט חלל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עט חלל (באנגלית space pen) הוא עט המסוגל לכתוב בתנאי טמפרטורה קיצוניים ביותר, יכול לכתוב במהופך, בחלל, ומתחת למים. כיום עט החלל הוא אמצעי הכתיבה הנפוץ ביותר בחלל.[דרוש מקור]

היסטוריה

במהלך המשימות הראשונות שלהם, נאס"א השתמשה בעפרונות מכניים (הקרויים גם עפרונות חודים), לדוגמה פרויקט ג'מיני, שבו נאס"א הזמינה 34 עפרונות, במחיר של 4382.50$ (128.89$ ליחידה). אנשים תמהו על המחיר העצום, וגם נאס"א החליטה שזה יקר מידי. באותו זמן אדם בשם פאול פישר החליט לבנות עט כדורי שיכול לכתוב בחלל, מתחת למים, ולשרוד בטמפרטורות קיצוניות. הפרויקט היה ללא מימון נאס"א, החברה של פישר השקיעה מיליון דולר בפיתוח העט, ולאחר מכן החברה רשמה פטנט ופנתה לשוק. בשנת 1965 ניסה פישר למכור את העטים שלו לנאס"א אך רק בשנת 1967 נאס"א קיבלה את ההצעה.

המיתוס וניפוצו

ישנו מיתוס שמספר שבזמן המירוץ לחלל בין רוסיה לארצות הברית, ארצות הברית השקיעה אלפי דולרים כדי לפתח עט שכותב בחלל, ואילו הרוסים השתמשו בעיפרון.

למעשה, הכתיבה בעפרון יצרה מגוון בעיות טכניות כגון: זיהום אוויר משבבי העץ ואבקת הגרפיט, שאף היו עלולים לנתק חיבורים. לכן האמריקאים וברית המועצות עמלו קשות על פיתוח כלי כתיבה שיכול לכתוב בחלל ללא הבעיות שהוזכרו קודם, או לחלופין ליצור קשר עם חברה שיש לה פטנט על כלי כתיבה כזה.[דרוש מקור] החברה הראשונה הייתה פישר ספייס פן, אשר יצרה קשר מקצועי עם נאס"א, וכך בעצם נאס"א ניצחה במירוץ לכלי כתיבה בחלל.[דרוש מקור]

fisher space pen

בשנת 1963 קמה חברה קטנה, שמקימה היה אדם בשם פאול פישר, אשר מטרתה הייתה לפתח עט שמסוגל לכתוב בחלל. בשנת 1965 החברה רשמה פטנט על עט מיוחד שיכול לכתוב בחלל, ובשנת 1967 היא מכרה את העטים הראשונים לנאס"א.

העט

עט החלל פישר הוא עט כדורי במרקם ג'ל שהופך לדיו רק במגע עם נייר, ועובד במגוון רחב יותר של תנאים, כגון אפס כוח הכבידה, ואקום וטמפרטורות קיצוניות. דיו thixotropic שלה יכול לשחרר מחסנית ללא שחרור אדי. משמעותי בטמפרטורות נפוצות בלחצים נמוכים. הדיו נכפה על ידי חנקן דחוס בלחץ של כמעט 35 psi (240 kPa), והוא פועל בגבהים של עד 12,500 רגל (3800 מטר) ובטמפרטורות שבין 30 ל -250 מעלות צלזיוס (-35 עד 120 מעלות צלזיוס) . עם זאת, הוא יקר. העט היה בשימוש על ידי שני אסטרונאוטים נאס"א ו סובייטי / רוסי על אפולו, מעבורת, מיר, [6] ומשימות ISS.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0