עצמות המסרק (כף יד)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עצמות המסרק של יד שמאל, מבט קדמי. אפשר לזהות את המבנה הייחודי של המפרק האוכפי בבסיס עצם המסרק הראשונה (ראשונה משמאל).
הדמיית רנטגן של כף יד שמאל. בהדמיה נראים שבר תוך מפרקי של ראש עצם המסרק השנייה (חץ צהוב) וכן שבר מרוסק של גוף עצם המסרק השלישית (חץ לבן).

עצמות המסרק (TA: Ossa metacarpi; Ossa metacarpalia), הן עצמות גליליות בצורתן, הנמצאות בין עצמות שורש כף היד מצידן המקורב, לבין הגלילים (עצמות האצבעות) מצידן המרוחק. יחד עם עצמות שורש כף היד, מרכיבות עצמות המסרק את המבנה הגרמי של כף היד (לא כולל את האצבעות).

בכל כף יד ישנן חמש עצמות מסרק. כל עצם מופרקת עם אחת מאצבעות כף היד. בהתאם, ניתן להן שמן על-פי מיקומן מהאגודל לכיוון הזרת: עצם המסרק הראשונה היא העצם המופרקת עם עצמות האגודל, עצם המסרק השנייה מופרקת עם עצמות האצבע המורה וכך הלאה.

כל עצם בנויה מגוף ושני קצוות:

  • גוף העצם (Corpus ossis metacarpi) - לגוף עצמות המסרק צורת מנסרה. הגוף קעור קמעה לכיוון פני כף היד. בצידי גוף העצם נאחזים השרירים הבין גרמיים והשרירים המנגדים של האגודל והזרת.
  • הבסיס (Basis ossis metacarpi) - הקצה המקורב של העצמות, הוא בסיס העצמות. הבסיס רחב ומופרק עם עצמות שורש כף היד. לבסיס עצם המסרק הראשונה (עצם המסרק של האגודל), צורה קמורה וקעורה המתאימה למפרקו האוכפי עם העצם רבת הזוויות הגדולה. בבסיסי עצמות המסרק השנייה והחמישית, נאחזים השרירים המניעים של שורש כף היד.
  • ראש (הראשיש) (Caput ossis metacarpi) - הקצה המרוחק של העצמות. ראשי העצמות רחבים ומעוגלים. כל ראש מופרק עם עצם הגליל המקורב של האצבע המשויכת לו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0