עשבים שוטים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרדר צהוב- אחד המינים הנפוצים של עשב שוטה
700 פרות שמתו כתוצאה מגידולים שוטים רעילים

עשבים שוטים (ידוע גם בשם צמחי באשה) הם צמחים לא רצויים שגדלים פרא בין צמחי התרבות ומפריעים לגידולם.[1] הגנן או החקלאי טורחים לעקור את העשבים השוטים. המושג "עשב שוטה" הוא לכן מושג סובייקטיבי - צמח שנחשב עשב שוטה בעיני אדם אחד יכול להיחשב פרח בר בעיני אדם אחר. כך לדוגמה צמח שן הארי אשר נחשב גם לעשב שוטה אבל יש שרואים אותו כפרח מושך. בנוסף, ניתן להשתמש בעלים ובשורשים של צמח זה בהכנת תרופות או כמזון. מצד שני, בעלי מדשאות רואים אותו לרוב כעשב טורדני. לרוב הכרחי שצמח יוכל לגדול מהר על מנת שיחשב עשב שוטה מכיוון שצמחים הדורשים טיפול ניתנים להסרה בקלות מבלי שישובו לגדול במקום.

מינים פולשניים

צמחים רבים נהפכו מינים פולשים משום שהועברו על ידי האדם למקומות בהם אין להם טורפים רועים טבעיים והם מתחרים עם צמחים אחרים על מקום. כך לדוגמה צמח הצבר[2] אשר הציף אזורים נרחבים באוסטרליה עד אשר הוצג לאזור עש שחיסל למעלה מ 90% מצמחי הצבר בתוך 10 שנים. מקרה זה הוא דוגמה טובה לבקרה ביולוגית על מפגע סביבתי.[3]

במקרים כמו זה של הצבר באוסטרליה, העשבים השוטים נקראים מינים פולשניים (או פולשים אקזוטיים). מונח זה מוכל על צמחים אשר הוצגו לאזור מסוים בו הם לא היו קיימים קודם לכן, וכתוצאה מכך הם פלשו והפריעו למערכת האקולוגית המקומית וגרמו לנזק.

עשבים מזיקים

עשבים מזיקים הם עשבים שיכולים להיות מסוכנים לבריאותם של בני אדם או בעלי חיים.

שליטה על עשבים שוטים

במטרה להקטין את גדילת העשב השוטה, פותחו אסטרטגיות רבות להדברתם. הבסיסית ביותר נקראת חרישה- חתיכת שורשי העשבים. כיום, נעשה שימוש רב בקוטלי עשבים, כימיקלים אשר מתוכננים כך שלא ישאירו שארית רעילה בקרקע.

בגנים ביתיים, שיטות לשליטה על עשבים כוללות כיסוי הקרקע עם כמה שכבות של עיתון רטוב או יריעת פלסטיק שחורה למשך מספר שבועות. במקרה שמשתמשים בנייר עיתון רטוב, השכבות הכפולות מונעות מאור השמש להגיע לצמחים מתחת, והם מתים. ספיגת העיתון במים מדי יום מאיצה את פירוק הצמחים המתים. לאחר מספר שבועות כל הצמחים (כולל העשבים) יהיו מתים, וניתן להסיר את העיתון ולשתול מחדש את הקרקע. במקרה שמשתמשים ביריעת פלסטיק שחורה, הצמחים מתים בגלל אפקט החממה שנוצר מתחת ליריעה.

שימוש לשוני

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – עשב שוטה (ביטוי)

בהשאלה משמש מושג זה לתיאור אדם שהתנהגותו אינה מוסיפה כבוד לחברה שבה גדל. הכינוי "עשב שוטה" בא לציין שאדם זה אינו מייצג את חברתו, אלא הוא חריג שהיא מתנערת ממנו ואינה רואה עצמה אחראית לגידולו ולטיפוחו. מרבים להשתמש בביטוי כאשר התנהגות בזויה של אדם עלולה להיראות כהקצנה של הלכי רוח המקובלים בחברה שממנה יצא.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עשבים שוטים בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ על פי משרד החקלאות הישראלי: "עשבים רעים מוגדרים כך: כל צמח הגדל במקום בו הוא לא רצוי, מפריע או מהווה סיכון לדוגמה: סיכון אש, עיבודים, פחיתה ביבול, מקור למחלות או מזיקים לצמחים אחרים, ואף משיקולים אסתטים."עשבים רעים, באתר השירותים להגנת הצומח והביקורת
  2. ^ Prickly pears in Australia - Wikipedia, the free encyclopedia
  3. ^ Control of the Prickly-pear in Australia, באתר nature
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0