פולין הקונגרסאית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פולין הרוסית)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פולין הקונגרסאית
Królestwo Polskie
Military ensign of Vistula Flotilla of Congress Poland.svgGreat Coat of Arms of Congress Poland.svg
Congress Poland 1815.svg
ממשל
שפה נפוצה פולנית, רוסית
עיר בירה ורשה
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה קונגרס וינה
תאריך 1815
פירוק שילוב המדינה באימפריה הרוסית
תאריך 1867
ישות קודמת Grand Coat of Arms of Duchy of Warsaw.svg דוכסות ורשה
ישות יורשת האימפריה הרוסיתהאימפריה הרוסית נסיכות הויסלה
שליטים בולטים אלכסנדר הראשון, קיסר רוסיה
ניקולאי הראשון, קיסר רוסיה
אלכסנדר השני, קיסר רוסיה
אלכסנדר השלישי, קיסר רוסיה
ניקולאי השני, קיסר רוסיה
שונות
Karte kongresspolen.png

פולין הקונגרסאית, או פולין של הקונגרספולנית: Królestwo Polskie וברוסית: Царство Польское) – כינויה המקובל של ממלכת פולין, ישות מדינית שנוצרה לאחר פירוק דוכסות ורשה על חלק משטחה. פולין הקונגרסאית התקיימה בשנים 1815 - 1863, כאשר הייתה למעשה פרוטקטורט של האימפריה הרוסית. בתקופה זו פולין הייתה במעמד של מלוכה חוקתית, עם צבא ובית מחוקקים משלה, כשהצאר הרוסי הוא גם מלך פולין באוניה פרסונלית.

היסטוריה

לאחר שהובס נפולאון, ב-1815, בקונגרס וינה, הוחלט על הקמת פולין הקונגרסאית, במקום דוכסות ורשה, והכפפתה לשלטון אלכסנדר הראשון, קיסר רוסיה, על ידי הכתרתו כמלך פולין. ישות מדינית זו חלשה על שטח של כ-128,500 קילומטרים רבועים ובו כ-3,300,000 תושבים. הצאר אלכסנדר התחייב בעת הכתרתו לקיים את החוקה, ולמדינה זו היו מטבע משלה, מערכת חוקים, תקציב וגבול מכס עם יתר האימפריה הרוסית. הקמת הישות הזאת הייתה במידה רבה תוצאה של השתדלותו של אדם ייז'י צ'ארטוריסקי, מדינאי פולני, שהיה בעברו שר חוץ של האימפריה הרוסית.

הצאר אלכסנדר שאף לבטל את החירויות של המדינה הפולנית ולהנהיג בה אבסולוטיזם פוליטי דומה למה שהיה נהוג ביתר חבלי האימפריה הרוסית. ב-1819 בוטל חופש העיתונות והונהגה צנזורה, וב-1821 פורקו הבונים החופשיים. יורשו של אלכסנדר הראשון, ניקולאי הראשון, קיסר רוסיה, לא הסכים בעת הכתרתו למלך פולין להישבע אמונים לחוקה הפולנית ולא קיבל על עצמו התחייבויות כלפיה. הצאר פעל לצמצום הדרגתי של סמכויות הסיים הפולני, בית מחוקקים המורכב מנציגי האצולה והכמורה הבכירים, ושני הכינוסים האחרונים של הסיים, ב-1826 וב-1830, נערכו בסודיות. ב-1831 ביטל הסיים את הכתרת הצאר הרוסי כמלך פולין. בתגובה נכנס הצבא הרוסי לפולין, שהה בה 11 חודשים, וכך דוכא מה שכונה "מרד נובמבר". בכך גם בא הסוף על עצמאותה היחסית של פולין הקונגרסאית.

בינואר 1863 פרץ מרד נוסף, ובעקבותיו ביטלו הרוסים את חוקת פולין ואת הישות המדינית של פולין הקונגרסאית; הטריטוריה שולבה בתוך האימפריה הרוסית, ושמה שונה רשמית לשם הרוסי Привислинский Край (בפולנית: Kraj Nadwiślański), שפירושו "נסיכות הוויסלה", על שם הנהר הזורם דרכה. שם זה הוכנס לשימוש כבר אחרי ההפיכה הכושלת הראשונה, אך לאחר ההפיכה השנייה הפך לשם רשמי.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

P history.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.