פייר דוהם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Pierre Duhem.jpg

פייר דוהםצרפתית: Pierre Maurice Marie Duhem;‏ 9 ביוני 1861 - 14 בספטמבר 1916), היה פיזיקאי, מתמטיקאי ופילוסוף של המדע.

פילוסופיה של המדע

פילוסופית המדע של דוהם היא רישתית במובן זה שלטענתו אי אפשר לבודד טענה מדעית ולאמת אותה (כמו בשיטתו של ויטגנשטיין המוקדם או של קארנפ), וגם לא להפריך אותה (למשל, בשיטת קרל פופר). זאת משום שכל טענה מדעית תאורטית קשורה ברשת עמוקה של משמעויות לעובדות. וכל עובדה קשורה לרשת של תאוריות. לכן אין עובדות. בכך, דוהם הקדים את תומאס קון בתובנה שגם המדע וגם הדת מבוססים על אמונה. בכך, דוהם העמיד בסימן שאלה את שיטות המחקר הן של ניוטון והן של דקארט.

במידה רבה, דוהם פיתח את פילוסופיית המדע שלו כדי שתהווה בסיס למהפכה שביקש לחולל בתחום הפיזיקה.

פיזיקה

הפיזיקה של דוהם היא אנטיתיזה לפיזיקה של ג'יימס קלרק מקסוול. מקסוול המציא את האלקטרו-דינמיקה כהסבר לפיזיקה האלקטרומגנטית השונה מהפיזיקה המכנית של ניוטון. דוהם טען שהתרמודינמיקה של החשמל עדיפה על פני האלקטרודינמיקה. לפיזיקה הכוללת שלו, דוהם קרא "אנרגטיקה". אנרגטיקה יכולה להסביר לא רק את כל התופעות החשמליות, אלא גם את כל התופעות הכימיות, וכל התופעות המכניות.

מורשת

  • חתן פרס נובל לשנת 2005, תומאס שלינג, הצליח להסביר תופעות סוציולוגיות, כלכליות, וחברתיות, באמצעות מושגי יסוד תרמודינאמיים, ובכך ייסד את התחום החדש של הסוציו-פיזיקה, המסבירה בין השאר רשתות חברתיות בכלי הפיזיקה[1].
  • המתמטיקאי והלוגיקן וילארד קוויין הסתמך על דוהם ב"תיזת קווין-דוהם", כדי לקעקע בשנת 1951, את שתי הדוגמות של האמפיריציזם: ההבחנה בין לוגי לאמפירי, והרדוקציוניזם[2]. על כך התבסס פייראבנד בספרו הנבואי "נגד שיטה: תאוריה אנרכיסטית של האפיסטמולוגיה". בספרו זה פיירבאנד קרא לא רק להפריד את הדת מהמדינה, אלא גם להפריד את המדע מהמדינה.

לקריאה נוספת

  • Schelling T. C. 1971 "Models of Segregation", The American Economic Review, 59/2.
  • Quine W.O. 1951 "Two Dogmas of Empiricism" The Philosophical Review 60.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פייר דוהם בוויקישיתוף

הערות שוליים