פיליפ רייס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הניסוח אינו אנציקלופדי + דרושה מכלולזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פיליפ רייס
Philipp Reis
2004 Philipp Reis 800.jpg
תאריך לידה 7 בינואר 1834
תאריך פטירה 14 בינואר 1874
המצאות עיקריות
בין הראשונים שהמציאו את הטלפון.
בול דואר גרמני מ-1961 לכבוד מאה שנים לטלפון של רייס

יוהאן פיליפ רייס (7 בינואר 1834 - 14 בינואר 1874) היה מדען וממציא גרמני, אשר היה בין הראשונים שהמציאו את הטלפון, אך לא רשם פטנט על ההמצאה ולא הפיץ ברבים את פיתוחה, וגם הייתה די פרימיטיבית וראשונית ביותר.

רייס נולד בגלנהאוזן שבגרמניה. בגיל 4 נפטרה אמו, ובגיל 10 גם אביו. סבתו שגידלה אותו באהבה רבה הייתה אישה משכילה ורחבת אופקים שעודדה אותו ללמוד.

הנער המוכשר משך את תשומת לבו של דודו, וכך בגיל 14 הוא "נלקח " בניגוד לרצונו לעסק של מסחר בצבעים של הדוד, אבל הנער לא ויתר אלא רכש השכלה בכוחות עצמו ובמיוחד התעמק במדעים מדויקים.

בשנת 1859 הוא התחתן וזמן קצר לאחר מכן החל לעבוד כמורה בעיר פרידריכסדורף.

רייס נפטר בגיל 40 בלבד בעקבות מחלת ריאות קשה שפקדה אותו לפחות במהלך החצי שנה האחרונה לחייו, כנראה סרטן ריאות שלא אובחן.

המצאת הטלפון

בשנת 1859 חלם רייס על תאוריה להעברת קולות ללא תיווך כל שהוא, בעזרת שימוש "בקרינה של החשמל". הוא שלח מאמר בנושא לכתב העת היוקרתי "שנתון הפיזיקה" Annalen der Physik אבל מאמרו נידחה. באותה שנה הוא סיים לבנות אב טיפוס למתקן למכשיר שמעביר קולות באמצעות חוטי חשמל למרחק של 100 מטר, למכשיר הוא קרא das Telefon (בגרמנית: הטלפון). בשנת 1862 הוא ביצע הדגמה של המכשיר.

המכשיר היה מגושם ואיכות השמע לא הייתה טובה בו. הסיבה לכך הייתה המיקרופון שהיה מוציא ניצוצות ואף דרש כוונון מדי פעם, אבל זה היה למעשה מכשיר הטלפון הראשון. האפרכסת או האוזניה שרייס פיתח הייתה כל כך מוצלחת עד כי עד היום לא היה צורך לבצע בה שום שינוי מלבד בגודלה, והיא גם הבסיס לרמקול המודרני[דרוש מקור].

רייס ניסה לעשות נפשות לטלפון שלו, אבל גם הפעם ההצלחה לא האירה לו פנים. המורה הצנוע חזר לעסוק בהוראה ומבלי לרשום פטנט על המצאתו.

10 שנים מאוחר יותר השמועה על המכשיר הגיעה אל אלכסנדר גרהאם בל ואלישע גריי האמריקאים. שניהם עלו על החיסרון של הטלפון של רייס - המיקרופון, וכך בשנת 1875 הצליחו כל אחד בנפרד לבנות מיקרופון מוצלח יותר, אבל בניגוד לרייס שניהם דאגו לרשום פטנט על המצאתם ב-7 במרץ 1876, אלא שבל הספיק להגיש ולהפיץ לפני גריי, וגם התברר בהמשך שההמצאה של גריי הייתה שונה בכמה דברים מזו של בל. בעיני כמה מהגרמנים, רייס הוא הממציא של הטלפון.

בגרמניה גם נכתבו עליו ספרים ובולים שנושאים את דיוקנו.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0