המכלול:עריכה טכנית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תוכן וסגנון כתיבה

עריכה טכנית, המכונה במכלול גם מכלולזציה[1], היא התאמת ערך לסגנון הנהוג במכלול.

עריכת ערך במכלול כוללת את הפעולות המקובלות בכל עריכה של טקסט לקראת הוצאתו לאור, כמפורט בערך עריכה. בנוסף, כוללת עריכה זו פעולות מיוחדות, המפורטות בהמשך, הנובעות מאופיה המיוחד של המכלול (קישוריות בין ערכים, ניווט לפי נושאים, נגישות לתוכן ברשת, קיום ערכים בשפות שונות).

ישנן גישות שונות לכתיבת ערך-יש עורכים המעדיפים להתחיל מיצירת מבנה הערך (חלוקה לפסקאות), ולמלא את התוכן בהדרגה כאשר המבנה והתוכן כבר מותאמים לסגנון; ויש עורכים המעדיפים להתחיל בשלב ראשון ברישום התוכן כיחידה אחת ולאחר הוספת כל המידע, להתאים אותו בהדרגה לסגנון המקובל. ישנם עורכים העובדים במרחב הערכים עם תבנית:בעבודה, יש כאלו המעדיפים לעבוד במרחב המשתמש שלהם על הערכים ויש כאלו אשר כותבים את הערך במחשב ולאחר השלמתו מעלים אותו למכלול.
לא משנה באיזו גישה אתם נוקטים-כל הערכים הנוצרים במכלול, נדרשים להתאים לסגנון המאפיין את המכלול.

ניתן להותיר את מלאכת העריכה לעורכים המנוסים יותר, אך רצוי כי תתחילו במלאכת העריכה בעצמכם, וכך תיצרו ערך באיכות גבוהה יותר ותימנעו מלייצר עבודה לאחרים.
כדי לחסוך לעצמכם ומאחרים עבודת עריכה, מומלץ להכיר את הדרישות מהערכים טרם יצירתם, לתכנן את כתיבת הערך ולהתנהל בהתאם (למשל, כתיבת הערך כסיפור רציף או מאמר אקדמי היא אפשרית, אך רצוי מלכתחילה לחשוב על המבנה הרצוי לערך ולהסתכל על המבנה של ערכים דומים; רצוי לנהל רישום של המקורות ששימשו אתכם בכתיבה ואת רישום המקורות רצוי להתאים לנהוג במכלול).
לרוב מומלץ לעורכים חדשים, טרם יצירת ערך חדש, ללמוד את הנושא באמצעות בחינת ערכים קיימים, בחינת עריכות שערכים עברו מתחילתם ולבסוף התנסות בעריכת ערכים חדשים שאנשים אחרים יצרו.

סידור במבנה הנהוג במכלול

מבנה וסדר כללי של ערך
 • תמונות
 • הקדמה
 • גוף
 • פסקת "ראו גם"
 • פסקת "לקריאה נוספת"
 • פסקת "קישורים חיצוניים"
 • פסקת "הערות שוליים"
 • תבניות ניווט
 • קטגוריות
 • בינוויקי
 • נגישות

הערכים במכלול מחולקים למקטעים בהתאם לנוהג שהתפתח עם הזמן והפך למדיניות שנקבעה לצורך שמירה על אחידות. ישנם מקטעים קבועים הקיימים בכל הערכים וישנם כאלו הנהוגים בערכים מתחום מסוים. הדבר לא תמיד נכון בערכים קצרים (ראו המכלול:קצרמר) אך כל ערך נהוג לפתוח בפתיח קצר המסכם את נושא הערך ובסופו לרכז הפניות כלליות לערכים רלוונטים (סעיף "ראו גם") או לדפי אינטרנט מחוץ למכלול (קישורים חיצוניים). במקרה של קצרמרים, אין טעם ליצור מקטע נפרד אם אין תוכן לרשום בו-עם הרחבת הערך, ניתן יהיה להפריד תוכן למקטעים.

הוספת הערך לקטגוריות מתאימות

ככלל, כל ערך במכלול אמור להיות משויך לקטגוריה אחת לפחות. קטגוריה היא רשימה אוטומטית של ערכים בעלי מכנה משותף. הוספת הערך לקטגוריה נעשית בצורה הבאה:

[[קטגוריה:שם הקטגוריה]]

ואת הכיתוב הנ"ל יש להוסיף בסוף הערך, לפני הבינוויקי. למידע נוסף על קטגוריות, ראו המכלול:קטגוריה.

קישור לוויקיפדיות זרות – בינוויקי

להרבה מהערכים במכלול יש ערך מקביל בויקיפדיה האנגלית, ולעתים קרובות גם בשפות אחרות. להסבר מלא על קישורי בינוויקי ראו עזרה: בינוויקי.

הוספת קישורים פנימיים

גם אם כבר בעת כתיבת הערך שילבתם בו קישורים פנימיים, כלומר קישורים לערכי המכלול אחרים, זה הזמן לקרוא את הערך ולראות אם יש מקום לקישורים נוספים. אין לכפות על הערך קישורים לא רלוונטיים – צרו קישורים רק לערכים בעלי רלוונטיות גבוהה לערך שכתבתם. בדקו קישורים אדומים וודאו שאכן מדובר בערכים שטרם נכתבו, ולא בשגיאת איות או באיות המצדיק יצירת הפניה לערך קיים.

קישורים פנימיים נכתבים בצורה הבאה:

[[שם הערך]], למשל [[כלב]]: כלב

או, אם ברצונכם להציג תיאור שונה לשם הערך:

[[שם הערך|תיאור שונה]], למשל [[כלב|כלבלב]]: כלבלב

למידע נוסף על קישורים פנימיים, ראו עזרה: קישורים.

הוספת קישורים פנימיים בערכים אחרים לערך שכתבתם

באמצעות מנוע החיפוש של המכלול ניתן למצוא ערכים אחרים במכלול שבהם מוזכר הערך שכתבתם. יש להוסיף בערכים שמצאתם, במידת הצורך, קישורים לערך שכתבתם. אם הערך הקשור הוא מונח מהתחום של הערך הנוכחי ניתן להוסיף אותו לפסקת "ראו גם" שבתחתית הערך. בפסקת "ראו גם" ניתן להוסיף גם קישור מונחון רלוונטי, אם ישנו.

רישום מקורות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המכלול:ביבליוגרפיה

הביבליוגרפיה חיונית לכל ערך במכלול משתי סיבות החשובות כל אחת בפני עצמה:

 • כחלק מההקפדה על אמינות הערכים וכמו בכל חיבור עיוני רציני, יש להביא אסמכתות לכתוב בערך. בפרט נכון הדבר במכלול, שאינו נכתב על ידי כותבים מקצועיים ששמם הולך לפניהם. מקורות אמינים וביבליוגרפיה מבססים את הכתוב בערך, ומאפשרים לכל אחד לאמת את הכתוב בערך. אימות זה חשוב פי כמה בנושאים רגישים, כחשדות פליליים, מידע אישי וכדומה.
 • אין כמעט חיבור שנכתב בחלל הריק, ואין חיבור מושלם שיכול להקיף תחום מכל היבטיו. דבר זה נכון כלפי אנציקלופדיות בכלל מכלול בפרט, שכן הן רק אוגרות מידע קיים ולא יוצרות אותו. על כן יש לספק תשתית רחבה מחד, אך ממוקדת מאידך, של רשימת מקורות נוספים אשר יכולים להרחיב את בסיס הידע בתחום הנקרא, ושיאפשרו לקוראי המכלול לקרוא את הערך תוך הבנה של הרקע והתשתית הרעיונית והעובדתית של הנושא, ואף להרחיב את הלימוד בו.

ארגון מראש של רישום מקורות המידע וציונם בערך במקומות שבהם עלולים לדרוש מקור, יכולים לחסוך עבודה בהמשך. מאידך, יש לשמור על איזון ולהיות מודעים לכך שלא כל משפט בערך מחייב מקור.

העבודה הטכנית בנושא המקורות מתרכזת ברישום המקורות הפרטניים בפורמט הנהוג במכלול וציונם באמצעות תבניות הערות השוליים (הפנייה וכותרת בסוף הערך). מקורות כלליים נהוג לציין בסעיפים "לקריאה נוספת" ו"קישורים חיצוניים", לפי הפורמט המקובל במכלול.

השלמת קישורים חיצוניים

באמצעות מנועי חיפוש ניתן למצוא בקלות אתרים עבריים נוספים העוסקים בערך שכתבתם. צרו קישור לאתרים רלוונטיים בעלי מידע נוסף בפסקה "קישורים חיצוניים", לאתרים שיועילו לקוראי הערך שכתבתם. את הפסקה יש להציב בסוף הערך, לפני הקטגוריות (מוסבר בהמשך). במיוחד חשוב לתת קישור לאתרים ששימשו אתכם בעת כתיבת הערך.

קישור חיצוני נעשה באמצעות הוספת הכיתוב:

[http://www.example.com כותרת הקישור לתצוגה]

ניתן גם להשתמש בכפתור קישור לשם הוספת הטקסט הנ"ל. למידע נוסף על קישורים חיצוניים, ראו המכלול:קישורים חיצוניים.

שימוש בתבניות

ישנן תבניות שימושיות רבות במכלול, חלק מהן הן תבניות ספיציפיות (תבנית:היסטוריה של אירלנד ותבנית:מדינות המזרח התיכון, למשל), חלק הן תבניות פרמטריות (תבנית:יסוד כימי למשל) ואילו חלק הן כלליות (הנפוצות ביותר הן תבנית:קצרמר, תבנית:פירוש נוסף, תבנית:הפניה לערך מורחב ועוד). לפרטים נוספים ראו המכלול: תבנית ועזרה: תבניות. ראו גם המכלול: רשימת תבניות.

נגישות

ייתכן שהדף שערכתם אינו ערוך באופן הנגיש לאנשים עם לקויות. ראו המכלול:נגישות.

ראו גם

 1. ^ לביטוי זה יש גם משמעות נוספת, של התאמה למכלול כאנציקלופדיה יהודית.