פיפ"א

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פיפ"א
Fédération Internationale de Football Association
FIFA
FIFA logo without slogan.svg
לוגו פיפ"א
ענפי ספורט כדורגל, קטרגל, כדורגל חופים
תחום השיפוט בינלאומי
מיקום המטה ציריך, שווייץ
נשיא שווייץשווייץ ג'אני אינפנטינו
מזכיר סנגלסנגל פאטמה סמורה
תאריך ייסוד 21 במאי 1904
מקום ייסוד פריז, צרפת
מספר חברות 211
ארגוני בת קונגרס פיפ"א (הגוף המנהל)
מועצת פיפ"א (ניהול שוטף)
5 קונפדרציות אזוריות
  • AFC (אסיה)
  • CAF (אפריקה)
  • CONCACAF (צפון ומרכז אמריקה והקאריביים)
  • CONMEBOL (דרום אמריקה)
  • OFC (אוקיאניה)
  • UEFA (אירופה)
www.fifa.com

תבנית:קונפדרציות FIFA הפדרציה הבינלאומית לכדורגלצרפתית: Fédération Internationale de Football Association; באנגלית: International Federation of Association Football ; בספרדית: Federación Internacional de Fútbol Asociado ; בגרמנית: Internationaler Verband des Association Fußball, בראשי תיבות: FIFA) היא פדרציית הספורט הבינלאומית ומוגדרת כמוסד ללא כוונת רווח, המנהלת את ענף הכדורגל, קטרגל וכדורגל חופים בעולם, והיא הארגון הגבוה ביותר המאגד את תחום הכדורגל העולמי. פיפ"א הוקמה ב-1904, ונכון לשנת 2020, היא מאגדת 211 התאחדויות כדורגל לאומיות. משרדיה נמצאים בציריך, שווייץ, והיא מחולקת ל-6 אזורי קונפדרציות משנה לכל יבשת.

כיום, המטרות שפיפ"א הגדירה לעצמה הן פיתוח הכדורגל הבינלאומי, עשיית הכדורגל לנגיש עבור כל העולם, ועידוד הגינות בספורט ופייר פליי. תחת פיפ"א נעשים 2 מאירועי הכדורגל הגדולים בעולם כמו המונדיאל (גביע העולם לנבחרות) שהחל ב-1930 ומונדיאל הנשים שהחל ב-1991. למרות שפיפ"א איננה קובעת לבדה את חוקי הכדורגל, היא חברה בוועדת הכדורגל הבינלאומית (IFAB) שמשנה אותם מפעם לפעם. כלל הטורנירים ואירועי הספורט שמקיימת פיפ"א מייצרים הכנסות גבוהות מאוד מחסויות. ב-2018 פיפ"א הכניסה יותר מ-4.6 מיליארד דולר, וסיימה את מחזור השנים 2015–2018 ברווח נקי של 1.2 מיליארד דולר.[1]

דיווחים וחקירות שונות קישרו בין הנהלת פיפ"א לבין שחיתות, שוחד, וקניית הצבעות - בנוגע לבחירתו של נשיא פיפ"א לשעבר ספ בלאטר לבין החלטת הארגון להעניק את אירוח גביע העולם ב-מונדיאל 2018 לרוסיה ולהעניק את אירוח הגביע ב-מונדיאל 2022 לקטר. האשמות אלו הגיעו לשיאן בפרשת השחיתות בפיפ"א ב-2015, בעקבותיהן הושעו מספר בכירי הארגון על ידי ועדת האתיקה של פיפ"א כמו ספ בלאטר ומישל פלאטיני (נשיאה לשעבר של אופ"א).

הערות שוליים

  1. ^ דו"ח כספי לשנת 2018 באתר פיפ"א (באנגלית)