פלגה (חיל ים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בחילות ים, פַּלְגָה היא יחידה בסיסית. לרוב, מדובר ביחידה המפעילה כלי שיט אך גם יחידות מינהלה שונות, נקראות לעיתים "פלגות".

פלגת ים מכילה לרוב 4 עד 16 ספינות, בהתאם לסוג כלי השיט ולמנהגי החיל המסוים. ברוב המקרים, פלגה מכילה כלי שיט מאותו הסוג אך לא בהכרח מאותו הדגם.

ספינות סער 4.5 נירית במשט.

פלגה בחיל הים הישראלי

בחיל הים הישראלי, פלגת ים היא יחידת משנה בשייטת או לחלופין קיימות גם פלגות אוטונומיות בתוך בסיסים האמונים על זירות ימיות לאורך חופי ישראל. בראש כל פלגת ים עומד קצין ים בדרגת סגן אלוף, או במקרה נדיר רב סרן, על פי גודל היחידה. נושא תפקיד מפקד פלגה נקרא בקיצור, מפל"ג. אופי החלוקה הפנימית בתוך פלגות ים משתנה מיחידה אחת לאחרת, ותלויה בסוג הפלגה. פלגת בט"ש נחלקת לסיירות שהן תתי-יחידות של הפלגה ובראש כל סיירת עומד קצין בדרגת סרן אשר שימש מפקד ספינת בט"ש. בפלגת סטי"ל היחידות המרכיבות אותה הן ספינות הטילים השייכות לה. פלגות הלוחמים בשייטת 13 מתחלקות ליחידות על פי נושאי התמחות ייעודיים.

בכל בסיס ימי קיימים שבעה סוגי פלגות:

  • פלגות ים - הפלגות המפעילות כלי שיט/פלגות לוחמים בשייטת 13. בפלגות אלו משרתים לוחמים המפעילים את כלי השיט לסוגיהם. בנוסף אליהם צוות מטה הנותן שירותים טכניים, הדרכתיים ומנהליים שונים לספינות הפלגה. מפקד הפלגה הוא קצין בוגר קורס חובלים ו/או בוגר מסלול הפיקוד של שייטת 13, לשעבר מפקד סטי"ל בדרגת סגן אלוף. סגנו נקבע כתלות בסוג וגודל פלגת הים. מפקד כל פלגת ים נבחר ישירות על ידי מפקד חיל ים. לכל פלגה יש מספר ייחודי, בין שתיים לשלוש ספרות.
  • פלגת שליטה - הגוף שאחראי, על הפעלת תחנות חוף ימיות המבקרות ושולטות על תנועה ימית לאורך חופי מדינת ישראל. מפקד הפלגה הוא קצין בדרגת רס"ן/סא"ל בוגר קורס "קציני שליטה" של חיל הים.
  • פלגה טכנית - הגוף שאחראי על תחזוקה של כלי השיט של הבסיס בדרג ב'. מפקד פלגה טכנית הוא קצין המערך הטכני בוגר קורס חובלים מגמת מכונה/אלקטרוניקה בדרגת רס"ן/סא"ל כתלות בגודל הפלגה.
  • פלגת כוח אדם - הגוף שאחראי על ענייני המנהלה בבסיס כגון: רפואה, כוח אדם, מפקד פלגת כוח אדם הוא קצין שלישות בדרגת רס"ן/סא"ל כתלות בגודל הפלגה.
  • פלגת אג"מ - היחידה האחראית על כלל הפעילות הן המבצעית והן פעילות האימונים השגרתית הנערכת על ידי כלל גורמי הבסיס. בראש הפלגה עומד קצין בוגר קורס חובלים בדרגת רס"ן/סא"ל.
  • פלגת מודיעין - היא היחידה המודיעינית בבסיס ימי ונותנת שרותי מודיעין לכלל פלגות הים של הבסיס. קציני מודיעין של שייטות ופלגות אוטונומיות כפופים מקצועית למפקד פלגת מודיעין שהוא קצין בדרגת רס"ן/סא"ל, בוגר קורס קציני מודיעין ימי.
  • פלגת לוגיסטיקה- היא היחידה שהעומד בראשה אחראי לתפעול השוטף והיום יומי של כל בסיס ימי. תחת אחריות הפלגה נמנים מחלקות רכב, תדלוק כלי שיט, בינוי, אפסנאות וחדרי האוכל. בראש היחידה עומד קצין ממערך הלוגיסטיקה החילי, בדרגת רס"ן/סא"ל.

ראו גם

משט ההצדעה לרגל יום העצמאות השישים של ישראל