פרויקט השחר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרויקט "השחר" הוא פרויקט ארצי של תנועת בני עקיבא. פרויקט זה מוגדר כפרויקט מנהיגות של בני העדה האתיופית המיועד לבני נוער בני העדה. פרויקט השחר הוקם באמצע שנות ה-90, לאחר העליה הגדולה האחרונה מאתיופיה לישראל במסגרת "מבצע שלמה". כיום (2006), פועל הפרויקט ב-24 מוקדים הכוללים כ-50 קבוצות מנהיגות בשכונות, תיכונים, אולפנות, ישיבות תיכוניות, ופנימיות ברחבי הארץ. הפרויקט הוא אחד מבין פרויקטים רבים השייכים למחלקת מעורבות חברתית.

מטרה

מטרת הפרויקט היא הכשרת מנהיגות צעירה מקרב יוצאי אתיופיה ויצירת קהילה מנהיגותית מתוך העדה האתיופית המסוגלת להוות דוגמה אישית וערכית בפני נוער העדה. מטרה נוספת היא העלאת דילמות וקשיים איתם מתמודד בן העדה האתיופית בחברה הישראלית אל פני השטח והצעות להתמודדות נכונה איתם. מדריכי הקבוצות עצמם הם חיילים משוחררים או סטודנטים בני העדה בעלי רקע חינוכי הנתמכים בצוות של אנשי מקצוע (מחנכים, עובדים סוציאלים, יועצים ורבנים).

פעילות

הפעילות בפרויקט השחר מובנית כתוכנית תלת-שנתית מדורגת הכוללת מפגשים בני שעה וחצי אחת לשבוע, בהם מעלים החניכים והמדריך נושאים האקטואליים לחייהם כבני העדה בפרט, וכחלק מעם ישראל בכלל ודנים בהם. בנוסף לכך הפרויקט מקיים, אחת לשלושה חודשים, שבתות סמינריון, בהם נפגשים כל חניכי ומדריכי השחר מרחבי הארץ ובכך מעצימים את השפעתו של הפרויקט. במסגרת הפעילות יוצאים החניכים גם לפעילות התנדבותית בשכונות. כמו כן, קיים שילוב מסוים בין פעילויות הפרויקט לפעילויות הארציות של בני עקיבא (כדוגמת העלייה המסורתית לביריה ועוד).

סניף עזרא קמק"ש מחיפה פיתח ועוזר לסניף עזרא שחר (שמחה, חלום, רצון) בקרית שמואל הנמצא באזור של שכונות קשות יום.


קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0