טריבונה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פרנטשס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טריבונה היא מבנה המורכב ממדרגות גבוהות רבות (הבנויות בצורה מדורגת), וזאת כדי לאפשר ישיבה או עמידה עליהן.

טריבונות בתיאטרון קיסריה, מתקופת יוון העתיקה

טריבונה

הטריבונה היא גרם מדרגות, אשר נבנו שלא למטרת ירידה או עלייה, אלא לאפשר ישיבה עליהן או עמידה עליהם במקומות בהם יש צורך לאפשר לבני אדם רבים לצפות בנקודה מסוימת, מה שמתאפשר הודות להצבת הקהל במדורג.

היסטוריה

בניית הטריבונה נראתה כבר בתקופת יוון העתיקה, בה נבנו טריבונות קבועות שאינן זמניות העשויות אבן. על הטריבונות באמפיתיאטרון ישבו הצופים, כשבמרכז על הקרקע מתרחשת ההצגה. הצופים יכלו ליהנות בצורה כזו שהטריבונות סיפקו די מקומות ישיבה, וכן גם צורת בנייתן, שהייתה מדורגת, גרמה לכן שזווית הראייה של הצופה הייתה רחבה.

בימנו, טריבונות מצויות בדרך כלל במקומות התכנסות האמורים לאכלס בני אדם רבים, כמו בתיאטרון מצויות הטריבונות בצורת חצי עיגול או מעגל שלם, כך שבמרכזן מתחולל הדבר שלשם כך התכנסו האנשים, וזאת כדי לאפשר זווית ראייה טובה.

פרנצ'עס

חסידים עומדים על פרנצ'עס בעת טיש בחסידות בויאן

הפַּרֶנְצֶ'עס הן סוג של טריבונות, שנועדו בדרך כלל לעמידה ולא לישיבה, ולכן הן בדרך כלל צרות יותר. פרנצ'עס היא מילה ביידיש שמשמעותה טריבונות. פרנצ'עס משמשים בדרך כלל בעת התכנסות חסידים לאירוע גדול בו מופיע האדמו"ר, כגון טישים או חתונות. ברוב החצרות החסידיות קיימות טריבונות קבועות בבתי המדרש, אולם בחצרות חסידיות קטנות יותר נהוג לבנות פרנצ'ס לצורך עריכת הקידושים או הטישים של האדמו"ר על ידי סידור שולחנות וספסלי בית המדרש בצורת טריבונה. יש חצרות המעסיקות גויים לצורך סידור הפרנצ'ס, כאשר יש צורך לסדר אותן לאחר התפילה בשבת וביום טוב.

בטיחות


שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

מפאת אופיים, יש הטוענים שהטריבונות לוקות באי בטיחות מובהקת. מספר אירועי בטיחות ותאונות התרחשו על גבי טריבונות, בעבר, התרחשו מקרים שמרוב הצטופפות חסידים על הפרנצ'עס, נגרמו מקרי נפילה, וגרמו לנופלים נזקים כבדים. האסון המפורסם והחמור ביותר בו היו מעורבים טריבונות הוא אסון הילסבורו - אירוע אשר התרחש ב-15 באפריל 1989, באצטדיון הילסבורו שבשפילד, אנגליה, שבמהלכו נמחצו למוות 96 אוהדי כדורגל. באירוע זה סומנו הטריבונות כאחד מגורמי האסון. ב 16 במאי 2021 במהלך אירוע בכניסת חג השבועות קרסו הטריבונות בבבית הכנסת של חסידות קרלין באירוע נהרגו 3 בני אדם ונפצעו 219.[1].

לקריאה נוספת


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריבונה בוויקישיתוף