פשפשים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןפשפשים
Lygaeus equestris01.jpg
פנדור
מיון מדעי

פִּשְׁפְּשִׁים[1] (שם מדעי: Heteroptera) היא תת-סדרה בעלת גלגול חסר בסדרת הפשפשאים. תת-סדרה זו מחולקת לשבע אינפרא-סדרות המכילות כ-50 אלף מינים מתוכם ידועים בארץ כ-700[2].

משמעות השם בלטינית הוא כנף (pteron) שונה (Hetero) מאחר שבניגוד לסדרת החיפושיות שלהן כנף חפיה עשויה ממקשה אחת, לרוב הפשפשים כנפיים העשויות מחלק מוקשה בבסיסם וממברנה בסופם. כנפיי חפיה אילו נקראות hemelytra (בלטינית: חצי כנף חפיה ). בזמן מנוחה קצה הכנפיי החפיה מונחות זו על זו וחושפות מגנית באזור בסיס הכנפיים. פשפשים נפוצים בכל העולם וניתן למוצאם כמעט בכל בית גידול, על צמחייה, במים מתוקים ומלוחים, מתחת לאדמה ואפילו בשלג, הם החרקים היחידים שניתן למצוא באמצע האוקיינוס. מרביתם צמחוניים, חלקם טורפים חרקים אחרים ומקצתם אף ניזונים מיונקים. לחרקים אלו חדק היוצא מתחתית או קדמת הראש ומשמש אותם כצינור יניקת המזון והעברת רוק או ארס. בזמן מנוחה החדק נח מתחת לגוף.

פשפשים ובני אדם

למעט פשפש המיטה, שנדיר למוצאו בארץ, הפשפשים אינם פוגעים ישירות בבני האדם אך בזכות סוג יחיד זה שמם ידוע לשימצה. בארץ נוטים להתבלבל בין פשפשים ופרעושים אך מדובר בסדרות שונות לחלוטין ולמען ההבהרה לא קיימת טפילות של פשפשים עבור כלבים וחתולים או עבור כל חיית מחמד אחרת. נזקים עקיפים לבני האדם מאופיינים בדרך כלל בפגיעה בגידולים חקלאיים כאשר כמות הפשפשים מתרבה באופן לא מבוקר ועלולה לפגוע בפריון הגידולים או אף להמיתם. מצד שני הם יכולים לעזור לחקלאים, נהוג לעיתים להשתמש בפשפשים טורפים כמדבירים ביולוגים. פיזורם בשדה חקלאי יכול לחסל מזיקים שונים ללא צורך בחומרי הדברה.

מאפייני זיהוי

לרוב הפשפשים מחושים רזים בעלי 4–5 פרקים. חדק בעל 3–4 פרקים הנח מתחת לגוף כאשר אינו בשימוש. קצה הכנפיים בעלות מרקם ממברני דק נחות אחת על השנייה ופיסת הרגל (tarsus) מורכבת מ2-3 פרקים.

קל יחסית להבדיל בין פשפשים לחרקים אחרים לפי החדק ובמקרה של כנפיים מפותחות, לפי הממברנה בקצה האחורי של הכנף והתפר בין הכנפיים. ברוב החרקים כנפי החפיה מונחות בזמן מנוחה אחת ליד השנייה כך שהתפר ביניהן חוצה את הגב במרכזו ומחלק אותו לשני חלקים שווים. אצל הפשפשים קצה הכנף נח על קצה הכנף השני כך שהתפר ביניהן אינו מגיע עד הקצה האחורי של הגוף אלא מתווה לרוב צורת X, או שאינו נראה כלל במקרים בהם המגנית גדולה במיוחד - כמו במשפחת ה-Scutelleridae או במינים אחדים ממשפחת התריסיתיים.

משפחות המצויות בישראל

ממשפחת התריסיתיים
ממשפחת הגלדניים
ממשפחת הרכנפיים

חיים על היבשה

 • אינפרא-סדרה Enicocephalomorpha
  • Enicocephalidae

חיים על הגדה בקרבת מים

 • אינפרא-סדרה Dipsocoromorpha
  • Ceratocombidae
  • Dipsocoridae
 • אינפרא-סדרה Leptopodomorpha
  • Leptopodidae
  • Mesoveliidae
  • Saldidae

חיים על פני המים

חיים בתוך המים (פשפשי מים אמיתיים)

* Ochteridae ומשפחה נוספת שאיננה ידועה מהארץ Gelastocoridae חיים בעיקר על האדמה או על גדת מקורות מים מתוקים בדומה ל-Leptopodomorpha ובניגוד לשאר המשפחות באינפרא-סדרה Nepomorpha. מיקומם הטקסונומי, נכון להיום, איננו ברור לחלוטין.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מילון בעלי חיים: סדרות החרקים (תשע"ח), 2018, האקדמיה ללשון העברית.
 2. ^ Freidberg A. (1997). The Entemofauna of Israel—Species Numbers, Research & Conservation. Ecol Environ 4:141–147
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0