פתיל רועם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פתל רועם אמריקאי, 2010

פתיל רועם הוא צינור גמיש מחומר פלסטי, המשמש להפעלת חומרי נפץ וחבלה.
נקרא באנגלית BLASTING CORD או DETONATING CORD או PRIMER CORD.
בתקופת מלחמת העולם השנייה היה כזה בשימוש הצבא הבריטי בצבע לבן. בצה"ל הוא בצבע צהוב מנומר. בצבא האמריקאי הוא בצבע אפור כהה. בשימוש ארגוני הטרור מגוון רחב של פתילים רועמים מתוצרת חברות ומדינות שונות, בעלי צבעים שונים.

הצינורית מכילה חומר נפץ TNT או בצבא האמריקני פנטריטריטיול טטרניטראט (PETN Penrtit) והיא בדרך כלל בקוטר של כ- 6 מ"מ. הפתיל בעל מהירות פיצוץ גבוהה מאד של 5000 ס"מ בשנייה.
עקב מהירות הפיצוץ הגבוהה שלו, שימש בעבר ומשמש גם כיום להפעלת מספר מטעני נפץ בו זמנית. הפתיל מתנפץ ולא בוער כמו למשל פתיל השהייה. הוא מיועד להפעלת מטענים בו זמנית או ליצירת פעולת שרשרת. מקובל לשימוש במיכרות, בקידוחים, בהריסת מספר מבנים רב בו-זמנית וכמובן לשימושים צבאיים שונים.

בשל תכולתו הנפיצה של הפתיל הרועם, לעיתים נעשה בו שימוש כמטען חבלה עיקרי, הן על ידי ליפופו סביב החפץ המיועד לפיצוץ או באמצעות יצירת פקעת מלופפת, אשר בעת יזום שלה יוצר גל ניפוץ כשל מטען חבלה.

בקרב יחידות חבלה צבאיות וגופים אזרחיים נמצא בשימוש גם פתיל רועם צורתי. פתיל זה מעוצב לכל אורכו כמעטפת משולשת, בדומה למטען חלול. יזימתו של הפתיל הצורתי מאפשרת פיצוץ ממוקד לאורכו של הפתיל. פתיל כזה משמש לחיתוך פרופילי מתכת, יצירת חורים בלוחות מתכת/עץ/קירות גבס או ביקוע מעטפת של עצמים הבנוים מחומרים קשיחים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פתיל רועם בוויקישיתוף