מחלף העמקים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף צומת העמקים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


מחלף העמקים
כינוי ג'למה
חנוכת המחלף נפתח חלקית ב-14 בנובמבר 2018 וייפתח במלואו בסוף 2018 (משוער)
כבישים במחלף ISR-HW6.png  כביש 6
ISR-HW70.png  כביש 70
ISR-HW75.png  כביש 75
אתרים סמוכים תל מעמר, בית המעצר ג'למה, פארק העמקים, אלרואי

מחלף העמקים (ג'למה) הוא מחלף מרכזי בעמק זבולון המפגיש את כביש 6, כביש 70 וכביש 75. צומת העמקים שודרג למחלף כחלק מפרויקט הארכת כביש 6 צפונה על ידי חברת שפיר הנדסה, נפתח לתנועה חלקית ב-14 בנובמבר 2018 וצפוי להיפתח לתנועה מלאה בסוף 2018.

צומת העמקים מעל בית מעצר קישון

בצומת זה עוברת כל התנועה המגיעה מאזור עפולה, מגדל העמק, מגידו, יקנעם עילית וקריית טבעון אל אזור חיפה, וחלק מהתנועה מאזור נצרת לחיפה. לצד המחלף עוברת מסילת העמק וזורם תחתיו נחל הקישון.

מבנה המחלף

המחלף מורכב משלושה חלקים[1]:

  1. מחלף Y דרומי – פיצול בין כביש 6 לכביש 70 (הממשיך לכיוון מחלף יגור).
  2. מחלף מרכזי – מחלף גישה בין כביש 6 לכביש 75.
  3. מחלף Y צפוני – מחלף המקשר/מפצל בין דרכים 70/75.

הבאים מכביש 6 מכיוון מחלף תל קשיש יוכלו להמשיך צפונה בכביש 6 אל מנהרת רכסים או לרדת ממנו לכביש 75 לכיוון טבעון, או כביש 70/75 לכיוון מחלף יגור ולהפך.

באופן חריג, מספור הכבישים 70/75 ממשיך ללוות במשותף את תוואי הדרך מהמחלף, כ-4 קילומטר עד למחלף יגור, בו נפרדים הכבישים.

היסטוריה

כביש חיפה – קריית טבעון – נצרת (כביש 75) וכביש חיפה – יוקנעם – מגידו הם דרכים עתיקות בארץ ישראל[2], אך בעוד הראשונה הייתה דרך ראשית שחיברה את חיפה עם נצרת וג'נין וממנה למרכז הארץ, הדרך השנייה הייתה בשימוש מועט עד לאמצע שנות ה-30 של המאה ה-20 עקב מצבה, אז נסלל כביש חיפה – יקנעם – ג'נין (כיום כביש 70 וכביש 66). נקודת הפיצול בין שתי הדרכים הייתה בצומת העמקים, כאשר הדרך ליקנעם וג'נין התפצלה מהדרך הראשית חיפה – נצרת בסמוך לגשר נחל קישון, ועברה על הגדה הדרומית של הנחל. מאוחר יותר שונתה הצומת, כך שהדרך הראשית כיום היא דרך חיפה – יקנעם, והדרך המתפצלת ממנה היא דרך חיפה – קריית טבעון – נצרת.

מקור השם ג'למה במצודת טגארט שהקימו הבריטים ממערב לצומת על יד הכפר הערבי ג'למה בשנים 19401941. כיום היא משמשת את שירות בתי הסוהר ונקראת בית מעצר "קישון". ממזרח לצומת נמצא פארק העמקים ובו הגשר העות'מאני ששימש את מסילת הרכבת חיפה-דמשק למעבר מעל נחל קישון. מצפון לצומת נמצא האתר הארכאולוגי תל מעמר. קרוב לצומת, סמוך להר הכרמל, נמצאת מחצבת ג'למה הנטושה.

הערות שוליים

  1. קטעים 3+7 – מחזון למציאות – סקירה תמציתית, חברת כביש חוצה ישראל בע"מ, ‏9 לאפריל 2017
  2. מופיעות במפת PEF משנת 1880


הקודם:
מחלף תל קשיש
מחלפים בכביש 6 הבא:
מחלף גבעות אלונים
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0