פארק העמקים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זרימה בקישון מתחת לגשר הטורקי ומתחת לגשר כביש 75
נחל קישון בפארק

פארק העמקים הוא פארק הסמוך לנחל קישון ליד צומת העמקים וקיבוץ שער העמקים. הוא נחנך ב-16 בפברואר 2004.

הפארק הוקם על האדמות שנרכשו על ידי קרן קיימת לישראל בשנת 1935 עליהן הוקם גם קיבוץ שער העמקים. אדמות אלה היו בעבר ביצתיות ולא ראויות לעיבוד. הם נקראו בפי הערבים "חרתיה" (ח'יראת-חורש). ליד הפארק נמצא תל מְעַמֵר עליו נמצאו שרידים ארכאולוגים.

הפארק נמצא על גדות נחל קישון, משני צידי כביש 75. בפארק גשר אבן טורקי בעל שש קשתות שתוכנן על ידי מהנדס הרכבות הגרמני אוגוסט מייסנר ונבנה ב-1905. בעבר שימש גשר זה את רכבת העמק. לאורך הנחל מסלול אורכי של כ-2 ק"מ המקביל לכביש 70 ועובר בין גבעות האלונים של קריית טבעון מצד אחד ורכס הכרמל מצידו השני. לאורך הגדה צמחייה מקומית הכוללת פטל, חנק מחודד, הרדוף הנחלים ועצים כגון זית ואקליפטוס. מי הקישון לרוב אינם מזוהמים בקטע זה מאחר שהמפעלים המזהמים נמצאים במורד הנחל אך לעיתים תקלות נקודתיות של היישובים בסביבה גורמות לגלישת הביוב לתוכו.

בשטח הפארק נסללה דרך עפר לכיוון צפון מערב, העוברת לאורך גדות הנחל ומשמשת להליכה ורכיבה על אופניים. אורך המסלול כ-3-4 ק"מ ומגיע עד ל"אי האקליפטוס", אי קטן באמצע הנחל. באזור שבקרבת הגשר יש גישה נוחה לנחל המאפשר גם דיג בנחל.

לפארק יש גישה משני מקומות. הגישה המערבית מכביש 7213 המוביל לשכונת אלרואי שבקריית טבעון, מסעף לדרך עפר ימינה מוביל למגרש חניה ולגשר הטורקי. הגישה המזרחית היא מכביש 75 בסמוך לצומת.


ראו גם

קישורים חיצוניים